Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
| Predator30 a răspuns:

Ultima data pe 25 decembrie dar imi place sa fac des sa ajut oameni etc

| pisicutzamik a răspuns:

Buna acum doua zile, am dat din banii mei de buzunar unei batrane sa-si ia 2 paini!

| pisicutzamik a răspuns:

De dimineata, am facut cumparaturi pentru o vecina!

| Alexandru98 a răspuns:

Acum cateva zile
am dat niște prajituri la un centru de plasament din Iași

| doc69 a răspuns:

Ieri cand am reintegrat in sfarsit un adolescent in sanul familiei ..am fost bucuros de bucuria lor.

| iubesc a răspuns:

Buna. Cred ca fiecare zi fac fapte caritabile, asa consider eu avand in vedere ca sunt credincioasa.

| αndï a răspuns:

Ieri, i-am cumparat un sandwish din ultimii bani unui tip amarat ( nu cersea, pur si simplu l-am vazut ca se chiuia cu doi copii si nu pareau ca au ce sa manance ). Privirea pe care mi-a acordato a fost pur si simplu un drog pe moment happy

| Almássy a răspuns:

Duminica trecuta la biserica:d

| χZαнαяєℓ a răspuns:

Pai in fiecare zi trec pe aici oameni care cer bani pentru copiii bolnavi. Si de fiecare data cand am, dau si eu. love struck

| kiv1990 a răspuns:

O luna in urma

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Imi place sa fac acte de caritate, fac voluntariat la un centru de copii cu dizabiitati din orasul meu. Merg in fiecare sambata la ei cu dulciuri. Imi pace sa ii ajut.

| JohnnyWylde a răspuns:

N-am facut! Sunt chitra sa-mi bag pl!

| pci27 a răspuns:

Sunt o persoana care, daca poate, prefera sa ofere sprijin celor din jur.Imi place sa fac acest lucru datorita faptului ca, doar unele persoane acorda atentie/ importanta acestui aspect.Pentru mine, a ajuta, este un mod de viata. Sta in puterea noastra sa facem un om, aflat intr-o situatie nefericita, sa simta ca nu e singur, ca cineva se gandeste si la el. Ajut persoanele din jur, de cate ori pot, nu doar cu prilejul sarbatorilor sau a diverselor evenimente.

| EvaneSScence a răspuns:

Poate astazi, pe TPU cand am vorbit cu cineva despre catelusul lui ranit.

| SmokeyEye a răspuns:

Am facut curat in dulap si am pus hainele care nu mai imi placeau, in saci si le-am dus la gunoi dar le-am lasat langa tomberon, sa le ia cine are nevoie. Am pus si niste jucarii acolo. Mai nobil ar fi fost sa ma duc sa le dau cuiva, dar nu imi place sa ma apropiu de cartierul de tigani de la marginea orasului, asa ca i-am lasat pe ei sa le ia. Sper ca au tinut cuiva de cald in seara de Craciun.

| IAmTheLegendary a răspuns:

Eu sunt adoptată! Am mers cu mama pe stradă si am văzut niște oameni amărâți pe care viata lor i-au dus pe drumul saracilor si infometati.Am dat 10 lei pentru o femeie amarata cu copil care trebuia operat de cancer la rinichi.Mi-a fost tare mila de copil si nu am vrut sa moara! Iubesc copii mici bebelusi dar sa nu moara ei sunt bucuria parintilor

| alexwahl a răspuns:

In fiecare an.

| EaEmma a răspuns:

Astazi

| MytzaMytz a răspuns:

Ultima data am facut un lucru caritabil acum 2 zile cand am adoptat un catel necajit care are doar 3-4 zile fara mama.

| a răspuns:

Heii. Depinde ce inseamna pentru unii o fapta caritabila. De exemplu, in orasul din care fac parte, nu am invatat ce este aceea un act de caritate. Fac o reclama proasta Constantei. Imi pare rau. happy. Asadar. un fapt caritabil este?

Răspuns utilizator avertizat
| xClementine a răspuns:

Ultima data a fost sambata trecuta, pe 23 februarie, cand, cu ajutorul colegilor din liceu, am organizat un concert caritabil, tot ce-am incasat fiind donat unui centru de plasament pentru copii, fiind acceptate si jucarii din partea participantilor! happy

| NesquikDuoSpecial a răspuns:

Eu dau mâncarea mea de la scoala unui om fără "putere financiară", un simplu om care doarme pe scari la noi in bloc. De asemenea de curând am ajutat un catel pe jumătate înghețat sa între in scara blocului, dar niște bătrânii morocanosi l-au dat afara. Sa vezi ce moaca avea puppy dog eyes! Mă făcea sa crying!

| OhGodWhy a răspuns:

Acum o saptamana sad

| Zuzazozo a răspuns:

Ultima data a fost azi, cand am donat o suma de bani unei familii nevoiase cu 9 copii.

Răspuns utilizator avertizat
| LollypopMe a răspuns:

La sala palatului, am donat 10 lei pentru. un copil handicapat.

| elyfel a răspuns:

Ultima data am dat cativa lei la fundatia Salvaticopii.ro

| Akid a răspuns:

Acum cateva saptamani, am mers cu mama mea si am dus unor copilasi nevoiasi niste mancare.

| StefaniaM a răspuns:

Pe 24.12. 2012