Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
| Reiikó a răspuns:

Ultima oara am fost de Mos Nicolae la casa de copii unde impreuna cu cateva prietene le-am cumparat cate ceva.

| DubstepQueen a răspuns:

Ultimul lucru caritabil l-am facut acum cateva zile (luni), cumparand lucruri pentru copiii dintr-ul orfelinat din apropiere, pentru sarbatori.

| AndutzzaAnduu a răspuns:

Nici nu stiu daca am facut.

| Kryss13 a răspuns:

Anul trecut

| Theaxniz a răspuns:

Am facut in clasa a 2-a cu toata clasa la copiii cu handicap le-am dus dulciuri si jucarii a fost frumos

| SmartLie a răspuns:

Am o colega care nu are prea multi bani si ii dau tot felul de cadouri. Si mai am o vecina care e saraca si hainele care nu mai imi sunt bune i le dau ei (are o fetita). Cred ca este modul meu de viata de a face cadouri.

| Geniuss a răspuns:

Azi dimineata la ajutat pe tata usurandui portofelul de banii e un gest caritabil l-am scapat de efort totusi big grin

| pisicuta123456789 a răspuns:

Daca voi credeti ca a salva un pisoi sa cada in o groapa adanca, un beci mai precis care nu aveam nici scara >>>.

| TroolGheoerghe a răspuns:

Acum

| AxXeL1124 a răspuns:

De craciun am strans bani fiecare clasa si am mers la un azil de batrani.

| Mirela77 a răspuns:

Habar nu am.

| Alphabeat a răspuns:

Saptamana trecuta am donat niste hainute care mi-au ramas mici, jucarii, rechizite si multe altele unor copii saraci.

| BeStMaN a răspuns:

Acum 10947378373743635745734754723658746347 ani sau era 10947378373743635745734754723658746348?

| BeStMaN a răspuns:

Cui ii pasa asta e Romania tara cea mai cacata din europa nimanui nu-i pasa in jungla urbana de nimic

| BeStMaN a răspuns:

--——-/´¯/)——--(\¯`\
———/—//———--\\—\
——--/—//————-\\—\
—-/´¯/—/´¯\———/¯`\—\¯`\
-/-/--/—/—/-|_—-_|-\---\—\—\-\ -
(-(—(—(—/-)--)--(--(-\—)—)—)-)
-\————\/--/—\—\/————/
--\———— /——\-————/
—\-———-(———)——— uite aici o cauza nobila

| SelenaMe a răspuns:

Saptamana trecuta

| Flavius2106 a răspuns:

Cand vin de la scoala dau cornul unui copil sau unui catelus

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Am dat o gogoasa cu ciocolata la o fetita saraca, si ajut tot timpul lumea, daca are nevoie de mine cineva sa-l ajut, il ajut(forta fizica sau orice altceva), mai dau cate un banut asa la saraci...imi place sa ajut, si sa ii imbratisez pe cei dragi si pe vreo 3-4 colege care sunt super de treaba

| DarkGhost a răspuns:

N-am facut nuci o fapta caritabila

| ஜAliSeeஜ a răspuns:

Hmm a fost acum o luna... Eu cu colegii ne'am apucat sa strangem toti cainii vagabonti si sa le dam de mancare. Dupa aceea am mers cu ei la un centru.

| printesa00 a răspuns:

Nicioadata

| m2704 a răspuns:

In fiecare zi daca am ocazia incerc sa ajut pe cineva, de la un cersetor pana la un prieten daca are nevoie.

| David98TM a răspuns:

Sincer nu mai stiu. sad

| Anonimul3315 a răspuns:

Azi la scoala.Mi-am dat sandvisu de pachet unui coleg care a ramas fara corn.

| motolo9ve a răspuns:

La scoala facem tot felul de evenimente carityabile, si de obicei toate hainele si jucariile le donez.

| CryChristiAN a răspuns (pentru motolo9ve):

De ce nu donezi si un i-Phone 5?big grin Sau galaxy S3.
Nu este act de caritate?big grinlaughing

| PisicutzaCenusie a răspuns (pentru CryChristiAN):

rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| NaRuToSkUmPiK a răspuns:

Nu mi sa ivit big grin dar ultima data acum o saptamana

| emignon a răspuns:

Chiar azi-dimineata; dar in lucru mic, fara introspectii financiare. Dar am una financiara de anul trecut.

| oty2001 a răspuns:

Chiar si daca traiesti pur si simplu e un lucru caritabil pentru ca ajuta la :
- ocuparea joburilor
- o fiinta ce exista poate sa faca fapte bune
- se pot face noi descoperiri
etc.

| deepinlovewithyou a răspuns:

Acum 2 zile, am ajutat o batranica sa duca o punga cu alimente pana acasa. E iarna, e multa zapada si e greu pentru oameni, plus ca acea batranica abia se chinuia sa mearga, dapai sa care si punga dupa ea. happy