| anonim_4396 a întrebat:

Unde pot dona sånge datim niste adrese de spitale va multumesc

72 răspunsuri:
| d4ea a răspuns:

La fiecare spital.

| tinpoi a răspuns:

Daca tot vrei sa donezi sange.Du-te la un Vampir sa-l faci fericit!

| pisicamoarta a răspuns:

Spitalul Clinic Colțea este un spital din București situat în sectorul 3 al municipiului. Unitate medicală cu tradiție, spitalul a fost locul în care au profesat mari nume românești în domeniul medical precum Nicolae Crețulescu, cel care a pus aici bazele școlii de microchirurgie. Spitalul Colțea a fost una din primele baze de învățământ medical din România.
[modificare]Istoric

A fost primul spital din București, construit la 14 decembrie 1704, din inițiativa spătarului Mihai Cantucuzino, pentru a fi un spital pentru săraci. Organizarea și funcționarea spitalului s-a făcut după modelul spitalului Ospedale di S. Lazzaro e Mendicanti din Veneția.
În anul 1716 este menționat ca farmacist la Spitalul Colțea Johann Stanislaus Gratovsky.[1][2]
Intr-un mail intern dat de Cristina B, se afirma ca spitalul ar fi construit in anul 1704.
[modificare]Note

^ Medici sași din secolul al XVIII-lea în orașele săsești ale Ardealului – Robert Koch. Cluj 1928
^ Revista Istorică. Dări de seamă. Documente și notițe. Publicată de Nicolae Iorga cu concursul mai multor specialiști. Anul XIV, nr. 10-12, octombrie-decembrie 1928

| cOPPY a răspuns:

Sf paracscevva

| narcis_5971 a răspuns:

Incearca sa mergi la oricare spital si acolo vei primi indicatii si locatii precise unde poti dona sange.

| ncis a răspuns:

Daca esti din Bucuresti cel mai primitor spital este Filantropia.la piata victoriei.
iei metroul

| Magdutza_9228 a răspuns:

Esti cam ciudat mai copile doneaza numai dacai nevoiewinking

| Ana_Maria_Georgescu_1985 a răspuns:

Caută centrele de la Crucea Roșie.

| tudor3d a răspuns:

Esti disperat dupa bani ai pierdut la aparate laughing