| BlackRose03 a întrebat:

M-am decis sa fac manga(benzi desenate japoneze). Dar pentru a pleca in Japonia la o facultate pe aceasta specializare trebuie sa am aptitudini foarte bune si sa stiu engleza la un nivel avansat. Am imaginatie si inclinatie spre desen, iar intrand pe a 12-a cu bac si tot nu am timp sa improvizez pe partea de desen. Engleza este undeva intre B1 si B2, realistic vorbind fiind cam imposibil in cateva luni sa ajung avansata(respectiv C1 in examen) ca sa pot pleca in afara. Astfel, m-am gandit sa urmez un curs de desen care sa se desfasoare pe parcursul a 1-2(in tara)si sa am timp sa invat si la engleza, sa iau examenul ca dupa sa fiu admisa la facultate in Japonia(trebuie sa fii foarte bun pentru a urma o faculatate de desen acolo si simt ca nu am timp sa improvizez pana atunci, de asta si ideea cu cursul). Problema este ca vreau sa plec dupa a 12-a din oras si nu am bani de chirie(facand un curs nu stiu daca poti sta la camin). M-am mai gandit sa fac aici o facultate de arte si dupa sa ma transfer, dar nu-mi place ideea de transfer. As vrea sa intru cu ceilalti deodata. Sa iau un an liber in care sa urmez un curs pentru a ma pregati ca lumea sau sa incerc sa intru direct in Japonia? Asta ar insemna sa ajung la nivel avansat la engleza in nici 5 luni si sa improvizez mult pe partea de desen in acelasi timp. Nu stiu ce sa fac, am nevoie de ajutor. Orice sfat este binevenit.

Răspuns Câştigător
| Ka0ru a răspuns:

Buna! Asta e doar o sugestie, ai putea sa faci facultatea de arte aici ca sa-ti fie mai usor si cu banii (daca vei invata foarte bine vei primi si o bursa) si cu tot si in paralel sa-ti incepi propriul proiect pe o platforma ca sa vezi cum merge tot procesul de a scrie si ilustra capitole si de a publica constant. Poti incerca pe Webtoon, sunt foarte multi artisti (de toate nationalitatile) care au publicat acolo (atat manga cat si manhwa, sau benzi desenate simple din alea cu o singura pagina etc, poate publica oricine acolo apropo) si au ajuns in topuri cu sute de mii de cititori. Unii chiar au avut seria lor animata pe crunchyroll dupa ce au ajuns foarte populari (Tower of God, God of Highschool). Vazusem ca era si ceva chestie la unele benzi de acolo, erau capitole publicate in avans (la care scria pe ce data devin disponibile pentru toata lumea) pe care le puteai debloca inaintea tuturor cu bani. Deci daca ajungi destul de sus si manga ta devine destul de populara poti face si tu asta si sa primesti bani de la cei care vor sa citeasca capitolele "blocate" mai repede.
Numai bine, bafta!

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind trebuie sa inveti limba japoneza ca sa te descurci acolo la ei in țara lor. Ce varsta ai?

| Simpatic a răspuns:

Eu zic ca e ceva adolescentin si nereaslistic ceea ce vrei, adica ca amator da poti crea manga dar sa ajungi profesionist chiar in Japonia mai gandeste-te. E ca si cum ai termina aici facultatea de actorie si ai vrea sa ajungi actor de prima mana la Hollywood.
Japonia e o tara complicata pentru noi europenii, eu au traditiile si obiceiurile lor, e greu sa te adaptezi acolo pe langa asta e o tara destul de scumpa, tokyo de exemplu e printre cele mai scumpe orase din lume.

| BlackRose03 explică (pentru Simpatic):

"Eu zic ca e ceva adolescentin si nereaslistic ceea ce vrei"

Stiu, dar nu ma vad facand altceva. E ca o chemare, desi riscul e mare si sunt sanse ca nu voi ajunge nicaieri cu asta. Merita incercat, nu?

| Simpatic a răspuns (pentru BlackRose03):

Da merita dar nu te gandi direct ca vei ajunge in Japonia, daca asta e visul tau eu mi-as termina studiile as face o facultate m-as angaja in cu totul alt domeniu dar in paralele nu as inceta niciodata sa creez.
Banuiesc ca exista si la noi scoli de creatie si cursuri chiar de benzi desenate, cu banii castigati pe serviciu iti va fi mai usor sa alimentezi acest hobby.
Apoi daca ajungi la un nivel destul de avansat sunt sigur ca ai unde sa trimiti schite in japonia sau oriunde in lume si daca cineva te remarca te vor chema ei.
Eu asa vad lucrurile nu trebuie sa fie neaparat cum am zis eu.

| BlackRose03 explică (pentru Simpatic):

Multumesc, apreciez.

| Nirvanaaa a răspuns:

Buna, în locul tău m-aș baga aici la Arte ca sa capăt experiență pe toate domeniile artei în general. Și apoi aș încerca ideea de a pleca în Japonia. Îmi pare rău sa te dezamăgesc dar va trebui sa înveți japoneza ca sa te descurci pe acolo. Plus ca nici traiul de acolo nu e ușor, vei fi mai greu angajat din cauza ca ești străin și nu știi limba. Ramai în țară, fa artele aici, învață în paralel japoneza și engleza și vezi după dacă visul asta e de durata. La ambasada e și un concurs de manga o data pe an parca. Interesează-te și de asta happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar le poti scrie/desena si de acasa, cursurile le poti face online si te poti angaja online.
Japonia are reguli mai stricte fata de alte tari la imigrare inclusiv la studenti, si ia in calcul concurenta.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nope, nu-i realizabil, nu in modul in care doresti tu. Realitatea nu functioneaza in modul in care o percepi tu... Pe scurt( fiind prea multe lucruri de spus pe subiectul asta ), facultatea nu te face mangaka, iar pentru a putea trai in Japonia trebuie neaparat sa cunosti Japoneza( NU engleza). Ai habar cat de multi studenti absolventi de la asemenea scoli nu profeseaza in industrie? Sau de faptul ca practic toata lumea care a lucrat si inca lucreaza in industrie is self-taught? Nu scoala te face artist manga, ci dedicatia si timpul petrecut desenand si scriind povesti cu pasiune in timpul tau liber. Iar acest lucru se aplica la majoritatea job-urilor din domeniul creativ, diploma-i doar o hartie si atat. Tocmai de aceea si se zvoneste ca daca termii la arte mori de foame, pentru ca sunt multi care sunt artisti doar in diploma... ca-n realitate n-au nici potential, si nici nu se pricep prea bine.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Daca vrei sa fii popular va trebui sa lucrezi intr-un studio, nu vei putea creea strict ce vrei tu de la inceput. Acolo ti se vor impune reguli, ce sa desenezi, cum sa desenezi, in ce stil si mai ales cat de repede. Ti se vor da termene limita la care va trebui sa predai desenele gata facute altfel la revedere deci cu alte cuvinte nu e mult mai diferit decat orice alt job intr-un birou. Faza e ca in Japonia in special se pune accent pe acest tip de munca excesiv si intensiv care poate fi extrem de obositor asa ca nu vreau sa te descurajez dar te-as sfatui sa te informezi mai mult daca vrei cu adevarat asta.