| sweetys a întrebat:

Pentru otaku. Ma uit de mult timp la animeuri dar nici odata nu stiu diferenta dintre personajele de tip: tundere, yandere, dandere si kuundere. Imi poate face cineva o descriere a acestor tipuri?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mayhem666 a răspuns:

Tsundere : persoana care este initial rece si hostila, dar in cele din urma incepe sa devina calduroasa si draguta.
Yandere (Yuno Gasai fiind regina lor) : o persoana care este in stare sa omoare pe oricine ii iese in cale, doar pentru a-si apara persoana iubita.
Dandere : persoana care este in general tacuta si timida, dar poate fi si "lovey dovey", dar nu trebuie confundata cu Kuundere.
Kuundere : este o persoana care este cool, dar poate fi si "lovey dovey" de asemenea, dar spre deosebire de Dandere, care este timida, Kuundere este cool, nu timida.
Sper ca raspunsul meu te-a ajutat sa intelegi mai bine acesti termeni, ii poti gasi de asemenea pe Urban Dictionary.