| teo530 a întrebat:

Acum sunt la episodul 179 din Naruto mic dar nu știu cum să fac. Naruto mic are 220 de episoade, iar după urmează filmele Naruto in care știu că apare și susuke. Aici sunt confuz: Sasuke e cu orochimaru și nu va reveni încă la camarazii săi, atunci filmele Naruto nu sunt in continuarea episodului 220? Cum ar trebui să mă uit?

Răspuns Câştigător
| Flammachiu a răspuns:

Filmele sunt side story nu afecteaza animeu tot ce are sens la ele e ca daca filmu a iesit cand naruto era la academie naruto din film e ca ala de la academie da ce face el in film si astea nu afecteaza nimic din anime

7 răspunsuri:
| ??c??? a răspuns:

Naruto mic are 220 de episoade dintre care doar primele 135 sunt oficiale / originale. Episoadele 136-220 n-au legatură cu povestea. Practic poti să sari peste ele, nu pierzi nimic dacă începi direct Shippuden după ce ai văzut primele 135 de episoade. Episoadele 136-220 sunt filliere. Bine, mai sunt vreo zece filliere între alea 135 de episoade. Deci, fillierele sunt episoade originale făcute de staff-ul care se ocupă cu animația, probabil si Kishimoto s-a ocupat de câteva sau de toate, sincer nu stiu exact :)) dar important e că astea desi unele sunt frumoase, uneori sunt si plictisitoare, altele fara actiune. Fillierele astea sunt un fel de episoade de umplutura ca sa-i dea timp lui Kishimoto sa scoate alte capitole din manga. In caz ca nu stiai, manga e o banda desenata japoneza, Kishimoto e cel care a creat Naruto, serialul urmeaza aproape exact cu mici modificari ce a desenat Kishimoto. Si in Shippuden vei mai da de o gramada de filliere, unele puse chiar imi mijlocul unor batalii importante, pentru asta te poti folosi de site-ul asta.
https://www.animefillerlist.com/shows/naruto-shippuden
E decizia ta daca te uiti la toate, personal iti recomand sa te uiti pana la Shippuden episodul 361 cu tot cu filliere, aici m-am enervat eu si i-am dat drop, ma rog, stiu ce se intampla pentru ca am citit manga. Unii iti vor zice ca sunt plictisitoare dar iti spun ca primele chiar merita, cele cu rosu sunt filliere. In fine, cum vezi si pe site primul set de filliere incepe cu episodul 57 pana la 71, personal mi-a placut pentru ca te pregateste pentru episoadele urmatoare. Fara prea multe spoilere, o sa fie un personaj de la episoadele 72+ care apare si in primul set de filliere, deci are mai mult screen time. Sper ca nu te-am plictisit si ca ai inteles ceva.

| ??c??? a răspuns (pentru ??c???):

Nu mai dau edit ca mi-e lene, filmele n-au legatura cu povestea. Poti sa le vezi chiar inainte sau dupa ce termini tot serialul.

| teo530 explică (pentru ??c???):

A ok. Ms de răspuns.

| SG1995 a răspuns:

Cronologia filmele se suprapun cu cel a anime-ului.
Adică evenimentele din film au loc înainte de fuga lui Sasuke.

| teo530 explică (pentru SG1995):

Ms. Atunci mă uit acum la filmele Naruto și apoi continui de unde am rămas cu episoadele apoi Naruto Shippuden.

| MoEMareBos a răspuns:

Mane naruto cel mic se termina si incepe naruto shipuden dar nici eu nu stiu sa-ti zic cum sunt filmele dar iti sugerez sa te uit si la naruto shipuden apoi filmele ca o sa intelgei mai bine. Stiu ca e greu sa te uiti la 880+ episoade dar merita ca o sa intelegi macar ce se intampla si fara filme
ps:Sasuke va reveni inapoi dar nu cum crezi tu din comentariul asta

| teo530 explică (pentru MoEMareBos):

Ms! Aşa o să fac.