| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Care e diferenta dintre clan mafiot (de exemplu: Yakuza), cartel mafiot (de exemplu: Colombian Cartel), familie mafiota (de exemplu: Sicilian Crime Family) sau cum e structurata mafia?
2. Care e diferenta dintre mafie si gangsteri? Ca doar ambele se ocupa cu droguri.
3. Cam cat de multi membri sunt intr-o organizatie mafiota?

Răspuns Câştigător
| AlienThor a răspuns:

Mafia este un sindicat al criminalității care este format din membri care aparțin mai ales unei familii extinse, cu o ierarhie și control clar.
Mafia este mai puternică decât bandele cu conexiuni cu oficialii la putere
Mafia are o structură familială care lipsește din bande.
De multe ori bandele se angajează în infracțiuni mărunte.

Un gangster este un criminal care este membru al unei bande. Unele bande sunt considerate a face parte din crima organizată. Gangsterii se mai numesc mafioți, un termen derivat din mob și sufixul -ster. Bandele oferă un nivel de organizare și resurse care susțin tranzacții criminale mult mai mari și mai complexe decât ar putea realiza un criminal individual. Gangsterii sunt activi mulți ani în țări din întreaga lume.

Yakuza este o gașcă. De obicei, bandele câștigă bani din droguri și, de obicei, nu sunt îmbrăcați super fan. Mafia este de obicei clasică și face bani din alte lucruri. Gândește-te la Scarface și la Godfather ca la mafia italiană

Pe scurt: Yakuza manipuleaza guvernul si cere taxe de protectie se ocupau cu imobiliare si asasinate la comanda in general.

Mafia Italiana a fost cea mai mare organizatie cunoscuta la nivel mondial se intindea pe mai multe continente fiind printre primele organizatii criminale foarte bine structurate ei avea acess la politicieni, initial au facut trafic cu bautura si controlau cazinourile tineau cu familia si nu au facut trafic cu droguri tot ei au inventat omerta (legea tacerii) cine vorbea era omorat.

Cartelul columbian se ocupa numai cu droguri initial iarba apoi cocaina. (tehnica cea mai folosita era decapitarea sau mutilarea celui ucis si lasat la vedere pentru a fi dat ca exemplu, de multe ori era ucisa familia inaintea celui ucis)

6 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

1. Mafia este un termen genreic, atat Yakuza, familiile siciliene, cat si cartelurile din Columbia sunt mafii, doar ca acele carteluri se ocupa in special cu traficul de droguri.
2. Nu e mare diferenta, tot cam aia e. Crima organizata= gangsteri, mafie = un nivel mai inalt si structurat ierarhic de crima organizata.
3. Depinde de organizatie. In triada hong kong se estima ca in 1950 (sper sa nu gresesc) erau undeva la 300 000 de membri.
Toate aceste organizatii mafiote sunt organizate diferit.

| aXy99 a răspuns:

Daca esti foarte curios, as putea sa iti trimit un curs universitar legat de Etiologia crimei organizate.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru aXy99):

Nu multumesc, eu am vrut sa stiu doar asa in mare cum sta treaba cu lumea interlopa pentru ca m-am uitat la fimele cu gen mafia, crime organizate.

| Bizon95 a răspuns:

1. https://dexonline.ro/definitie/clan
clan inseamna o singura familie care controleaza o banda deci Sicilian Crime Family ar putea fi un clan
cartel si Yakuza in schimb sunt organizatii extinse, si care ar putea avea mai multi lideri, plus unii locali in afara zonei in care opereaza de obicei dar unde isi vand "produsul" finit

structura in schimb e mai greu de explicat, si FOARTE LUNGA explicatia, asa ca daca stii engleza atunci gasesti aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/Drug_cartel
daca nu, atunci google translate:
https://translate.google.com/....../translate

2. https://dexonline.ro/definitie/gangster
nu prea au legatura EXACTA cu drogurile, decat daca, cumva jefuiesc un traficant de droguri
gangsterii sunt cei care se duc si fac jaf armat (in general asta e definitia) si pot fi parte din mafie, pot avea mafia in spate, sau pot fi total independenti

3. cel putin cateva zeci (mafie de cartier), dar pot sa ajunga binemercic la mii, mai ales cartelurile din America de Sud, care au de la plantatiile care produc cocaina in America de Sud, transportul pana in state si distributia pe strazi, dupa care partea de trimis banii inapoi (care e o problema separata) si toate fac parte din acelasi cartel (e mult mai ieftin decat sa plateasca alta crima organizata)

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

1. Un clan mafiot este o comunitate mai mare de mafioti formata cu scopul de a se imbogati prin metode ilegale, cum ar fi prostitutia, jafurile, crimele organizate etc.
2. Mafia si gangsterii fac parte din aceeasi categorie, doar ca gangsterii reprezinta membrii unei grupari mafiote, iar termenul de mafiot difera in functie de regiune. In america li se spun gangsteri, iar la noi mafioti.
3. Depinde de marimea gruparii

| Jemeicanu7777 a răspuns:

Nicio diferenta, doar numele difera