| Leerix a întrebat:

1. Ce înseamnă pentru tine libertatea și cum se manifestă în cazul tău dorința sau sentimentul de libertate? Ce te face sau ce te-ar face să te simți liber/ă?
2. Ce te face să te simți fericit, să simți că trăiești cu adevărat?

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

1. In mare asta: https://www.youtube.com/watch?v=OsB2wtH24D8

2. Greutatile vietii.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1 nu suntem liberi, suntem sclavi celor bogati /baniilor /iluzia libertati e ca iluzia vieti de dupa, nu stim ce e libertate de aia nu stim nici cum e in asa zisa libertate
cred ca exprimarea libera ma face /imi da senzatia de libertate
2 moartea

| neutrino a răspuns:

1. Libertatea inseamna dreptul de a face ori iti doresti, in perimetrul inconjurat de o sarma ghimpata, care se numeste lege. Daca ai puterea sa-ti manifesti acest drept si sa traiesti fara a sta cocosat in fata altora, inseamna ca esti un om liber.
2. Te poti considera un om fericit atunci cand familia ta si toti cei dragi tie, sunt sanatosi si sunt cu totii oameni liberi!

| SkyPilot a răspuns:

Am citit undeva ca libertatea este intelegerea necesitatii. Mi s-a parut o definitie de o ipocrizie crasa happy

| Lawliet14 a răspuns:

1. Daca e vorba de o relatie, cred ca am nevoie de momente in care sa ma inchid singur intr-un birou pentru meditatie sau ceva de genul. Daca e vorba de libertate in viata, e exact invers de cum sunt eu acum. Cred ca liber esti intr-un concediu, adica atunci cand iti impui sa uiti de griji pentru o perioada, si te bucuri de viata cu o persoana draga alaturi de tine.

2. Familia (aici e inclusa si persoana iubita) si realizarile profesionale (in cazul meu, imi place sa fac bine si sa ma dedic celorlalti dar fara sa am neaparat parte de vreo recunostinta sau de fiecare data sa fiu apreciat).

| Mihai1810 a răspuns:

1. Libertatea intr-o relatie e atunci cand eu nu controlez partenerei telefonul, facebookul etc. deoarece stiu ca eu nu pot controla o persoana. In general a fi liber inseamna a scapa de frici, a duce o viata constienta si a nu-ti fi frica de consecinte.
2. Fericirea este o stare care vine din interior si nu din exterior cum incearca mass media sa ne prosteasca ( sa dau un exemplu: la televizor tot timpul aduc "vedete" ca sa ne arate cat de fericite sunt ele ca au fani au bani dar de fapt nu e delo asa). Singurul care te poate face fericit cu adevarat esti tu.