| chiftelutacrocanta a întrebat:

Un om cu adevarat liber ar mai simti nevoia sa consume bauturi alcolice sau libertatea e atat de frumoasa incat incepi sa fi constient de gustul mizerabil de alcol si de ameteala aceea care nu tine o vesnicie si ar prefera sa isi petreaca timpul in libertate si frumusete? Alcolul este un fel de refugiu in care se ascund mai ales cei fara libertate?

2 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Fiecare face ce simte că e bine pentru el. Eu încerc să scap de toate influențele astea nocive. Nu mai consum deloc alcool, nici cafea sau ceai. Nu am mai pus o țigară în gură de ceva timp și nici nu intenționez. Locul femeii și sexului în viața mea e binevenit, dar la fel cu atenție să nu îmi tulbure feng shui-ul. Iar legat de mâncare am devenit vegan, deci nu mai primesc în organism tot felul de tâmpenii care îmi afectau starea de spirit și implicit mă făceau să iau decizii tâmpite. Dacă mă simt altfel de când am făcut schimbările astea? Da, mă simt mult mai liber, simt că sunt stăpân pe mine și sigur de faptul că evoluez constant, fără acele perioade deșertice de lipsă de chef și inspirație. Se poate să frec menta o zi sau două după perioade extenuante dar după mă reapuc de treabă cu forțe proaspete, ceea ce nu se întâmpla înainte. Chestia asta nu e pentru oricine și dacă vrei să renunți la toate astea cei mai mulți nu te vor înțelege, te vor considera nebun că vrei să scapi de stările alea de supraexcitare. Nu e pentru oricine, dar pentru mine a fost cea mai bună decizie luată vreodată.

| T0T a răspuns:

Libertatea înseamnă să îți urmezi preferințele. Dacă ție îți place alcool-ul și îl alegi că îți place ai libertate, însă dacă îl alegi doar ca pe un refugiu, nu ai. E o diferență. Desigur că pot fi și ambele valabile.