| anonim_4396 a întrebat:

1.
Ce s-o fi întâmplat cu userul corbulalbrosu? Nu îl mai vad pe aici de ceva timp, el întra zilnic pe TPU!
Am avut o discutie nu mai știu exact; parca acum o luna jumate cu el-2luni, era 23 și ceva ceasul și de atunci nu o mai întrat deloc pe TPU. Credeți că o pățit ceva? Mie mi greu sa cred în varianta în care sa fi întrat în concediu, adică tot intra puțin pe TPU. Eu cred ca o decedat ca era în vârstă, parola nu avea cum sa o uite în asa fel încât sa nu mai între asa ca eu cred în varianta asta, dacă greșesc cu ceva și va întra pe aici îmi cer scuze fata de dansul, dar măcar mie mi-o pasat de un user care o ajutat multă lume punând întrebarea aceasta.

2.

Si cred ca acest user s-a sinucis, uitați ultima lui întrebare.

IonutPetre12
în 12 Iulie | IonutPetre12 a întrebat:
Pot sa mor daca am luat 1000mg sertralina?

Din seara de când o pus aceasta întrebare nu o mai întrat pe TPU, tot punea întrebări legate de sinucidere.

Sper sa ma înșel, și sa fie ok acești 2 useri!

59 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ma mir, cu toti avem nevoie de o vacanta de minim 1 an la spitalul de psihiatrie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pe mine depresia ma izolat de societate, mai vine un amic și mai ies în oraș, dar o fost nesimțit, a ars-o aiurea, nu mi-o răspuns la mesaje, dar ies fiindcă nu e ok sa te izolezi complet de societate, de data asta sunt mai vigilent în discutii.
Eu dacă nu aveam depresie, nu stăteam 1 minut pe TPU crede-mă, din cauza trolli- lor, care ne pierde din timp, noi vrem sa ajutam comunitatea și ei fac mișto din plictiseala, la fiecare întrebare troll ar trebui sa le fie tăiat câte un deget.

| Mosotti a răspuns:

Nu se stie ce s-a intamplat cu corbulalbrosu, multi au prostu obicei sa nu anunte ca pleaca, si pleaca de pe forum pur si simplu, cati ani avea?
Pai cand stai intr-o comunitate mult timp si te obisnuiesti cu oamenii aia, cand pleci anunti sa stie omu ce se intampla.

Dar daca o fi murit, aia e, posibil si asta.

Iar IonutPetre12 a renuntat la forum, n-a murit, a venit aici sa capteze atentie cu sinuciderea. Poate avea 12 ani adica cifra de la sfarsitul userului.
Nici nu avea cum sa moara, ca dupa ideea lui cu 1000 mg sertralina, e clar ca habar nu are nici asta sa faca nici daca vroia cu adevarat.

Ca cine vrea sa faca asta cu adevarat nu bate toba, se documenteaza ca lumea si afla raspunsul la intrebare.
Mai era unu pe alt forum cica:

"Am luat 5 cutii de cutare, astept sa mor", e, ce rost avea sa ne zica asta noua? Nici macar nu a intrebat ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Acum și ăștia de 11 - 12 ani au depresii laughing dar nu putem ști dacă 12 de la sfârșit reflecta vârsta lui, suferea de depresie psihotica. Da, mulți cer atenție de fapt, nu vor sa se sinucidă, cine chiar vrea o face fără sa știe nimenea.
Era în vârstă, nu știu câți avea, sa speram ca e ok.
Poate unii care puneau întrebări repetitive chiar s-au sinucis, nu avem de unde ști 100%, totul e posibil.
Cu depresia nu e de jucat, nu toți ii rezista.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai, daca ai o depreste vb cu parintii, dupa aia ei te duc la doctor, ceri ajutor, nu te omori aiurea! Sau nu bati toba pe net sa ceri atentie.

Daca vrei atentie, fi destept, spune chestii destepte, fa chestii pentru care sa fi apreciat si primesti atentie, eu asa stiu, atentia nu se cere, se castiga! Comporta-te frumos, fi om, si automat vei avea aprecieri si atentie din partea unora.

Si daca s-au sinucis, duca-se, daca nu au cerut ajutor, ii consider vinovati si redusi.
Sunt si eu pentru sucid cand e o boala incurabila, insa la astia la toti s-ar fi rezolvat, aici e aici.

Daca nu mai poti spui mamei, tatalui, prietenilor, si se rezolva.
Ca sa nu mai zic ca nici nu stiu ei sa o faca ca lumea, cand vezi ce metode au, te duare capu, pe bune, total aiurea, vor scapa, se vor face si de ras, sau vor ramane handicapati unii e posibil.
Mie cand imi era rau ceream ajutor, si eu am depresie, deci nu vorbesc aiurea, am cerut ajutor unde am putut, nu m-am sinucis asa din prima.
Cu tratament s-au mai dus gandurile alea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, dar unii nu au prieteni deloc, și nici familia alături, părinții sunt toxici, indiferenți, unii chiar în cauza asta se îmbolnăvesc rău de depresie ca nimeni nu le este alături. Poate părinții lor sunt preocupați cu alcoolul, certuri, scandal, bătaie, limbaj vulgar, sunt fel și fel de părinți, nu toți sunt părinți în adevăratul sens al cuvântului, când ai depresie grea cam toată lumea fuge de tine, când dai de greu și mai ești și sărac, nu e o regula, exista și prietenii adevărate dar foarte rar! Pastilele nu vindeca depresiile cronice avansate niciodată, cine crede ca vindeca e prost de da în gropi sau suferă de psihoza, are realitatea distorsionata. Depresiile astea au recurenta, și în momentul când renunti chiar și câteva zile revin gânduri de sinucidere atunci când tu nu mai au pe nimeni, deci, depinde și de context, ca dacă ai prieteni lângă tine e mai ușor sa ii faci fata, sau părinți, dar unii au părinții morți și nici prieteni nu au sau i-au dezamăgit rău prietenii și atunci e imposibil de vindecat o depresie cu pastile dacă el nu iese singur din zona de confort. Dar am testat eu, și când renunti la pastile reapar simptomele. Unele depresii nici tratate nu pot fi, de vindecat nici nu putem vorbi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pastilele vindeca pe unii, nu generaliza, am doi prieteni care au luat 2 ani tratament si de 10 si de respectiv 5 ani nu mai iau trat si se simt bine.
Unii da, trebuie sa ia toata viata, ai dreptate.
Deci unii scapa, altii nu, depinde de om, de gradu de avansare a depresiei sau anxietatii.

Tu ai fost in categoria celor care trebuie sa ia mereu, asta e.

Dar nu e asta, multi nu spun parintilor chiar daca parintii sunt okey, se duc naiba fara sa zica nimic, la aia ma refer.
Nu se face asa, trebuie sa ai putina minte si sa iei masuri daca se poate, nu sa ascunda si pentru orice rahat gata ma sinucid.
Ca multi asa-s, n-au motive reale sa stii!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Aia care nu spun sunt prosti, aia care nu părinți toxici nu au nici o vina.
Pai am și spus, fi mai atent, depresiile avansate nu se pot vindeca complet, nu e chestie de generalizat, asta e realitatea, nu o vindeci complet, și pentru unii tratamentul a frecție de picior de lemn, când depresiile nu sunt asa avansate se pot vindeca, dar și alea cu câteva luni bune, 1 an de tratament, sa ia și pentru recadere.
Când o depresie nu ai tratat-o după 15 ani aia nu mai poate fi niciodată vindecata.
Mulți se sinucid din prostie, dar dacă nu e nimeni alături de ei sa le dea un sfat nu ai de unde sa ști! Și mai sunt și atjocoroti de părinți, știu eu personal multe cazuri.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, nu m-am referit la aia care nu au cui spune pentru ca majoritatea cazuriloe sunt de prosti, chiar si adulti, nu doar copii, tac din gura si nu gandesc.
Dar sigur, sunt si cazuri unde parintii sunt nasoi.

Da, depinde de om cu depresia, uite eu sunt in cazul de care spui, eu m-am trezit sa o tratez abia dupa 18 ani ca nu am stiut ce am ca sa ma duc la medic, si acum sunt netratabil orice am incercat.
De aia ii trimit cat mai repede pe oameni la medic cand au din astea.

Pe de alta parte prietenul ala cu anxietate, o avea de pe la 2-3 ani, a inceput sa se trateze abia la 35 ani, si a scapat de ea dupa 2 ani de trat, e relativ. S-a dus la medica se tot agrava lent in timp.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, o găsit un medic psihiatru bun și nu o întrerupt tratamentul, sunt cazuri foarte rare oricum când scapi de anxietate cronica cu pastile, depinde și de context, poate el avea cu cine sa iasă afara în asa fel sa ușureze efectele tratamentului, o ieșit din zona de confort, dar alții nu au prieteni, sunt săraci, nu au bani nici de tratament, nu lucrează ca au atacuri de panica groaznice, stau în casa izolați, poate au și depresie și atunci e foarte dificil sa vindeci asa ceva, sunt cazuri foarte rare când vindeci o anxietate și depresie cronica, dar după cum am zis, depinde de context, de situația financiara, de prieteni, de cum se comporta părinții, dacă ii mai ai în viata, depinde de împrejurimi. Când ești sărac nu mai ai motivație pentru nimic, sa ai și depresie și anxietate esti terminat, lupți în neant. Și în majoritatea cazurilor dai de psihiatrii care fac mai mult rău decât bine, dau tratamente,, după ureche ", am auzit cazuri în care se dădea tratament pentru psihoza în loc de anxietate, depinde de norocul fiecărui individ.
De regula la omul sărac, nici norocul nu prea trage, are o cruce grea de carat, trebuie sa lupte extraordinar de mult.
Eu sincer nu am auzit de depresii cronice și anxietate cronica vindecare, au recurenta, eu pana nu vad, nu cred!
Și tu și eu, amândoi am fost tâmpiți, și eu tot de atâta timp aproape sufăr de depresie, simțeam noi ca nu suntem în apele noastre, ca avem o stare nasoala da o ignoram mereu crezând ca trece, sau asa suntem noi, eu zic ca și noi avem o parte din vina din cauza ignorantei, și ne meritam parțial soarta, parțial pe de alta parte nu e vina noastră ca oricum era predispuși la asa ceva și în condiții favorabile, mie în condiții normale mi s-o declanșat, asa brusc,, și de atunci tot mai nasol ma simteam, tot aveam episoade de recurenta,, naiba știa ca e de fapt depresie! Nici nu știam ce e depresia acum 15 ani. Cel puțin noi 2 nu o sa scăpăm, dar nici nu avem tupeu sa ne luam viata, dar,, never say never ".
Prietenul tău cam fabula, nu ai cum sa ai anxietate la 2-3 ani, nici dacă te naști cu ea, și anxietatea nu e ereditara, tu ești mai prost decât el ca îl crezi având în vedere ca te lăudau ca ai studiat 10 ani problemele astea.
Anxietatea apare în adolescenta, e cauzata de comportamentul părinților, de violenta verbala, fizica, de bully-ng la școală gimnaziala dar nu la 2 ani când nu ești dezvoltat mintal, când nu ai conștiința, nu ști ce se petrece în jurul tău, nu ști sa percepi realitatea, astea sunt fabulații! Cred ca anxietatea la afectat mai rău decât credea, unii au luat-o pe aratura de la anxietate, au ajuns la delir, eu zic sa nu mai crezi tot ce ți se spune, sa revii și tu cu picioarele pe pământ.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cine nu mai resimte simptomele anxietății o întrat deja într-o forma de psihoza.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am stiut ce am, a inceput fin depresia pe la 16 ani si s-a tot agravat insa nu m-am prins ce e, nu ca am crezut ca trece, abia cand s-a agravat f tare m-am dus la medic ca atunci simteam simptome depresive mai intense.
Trebuia sa ma duc din prima la medic si scapam acum
Ba da, sunt destui oameni pe care ii ajuta si mediu dar si trat si scapa de asta, insa ramane vulnerabilitatea, asta da.

Nu sunt prost deloc, fara sa ii sti situatia lui si fara sa-l sti, e o tampenie sa vorbesti fara sa-l cunosti, pe asta il stiu din 1992, eram colegi de liceu, avea anxietate, nu dormea prea bine, avea ganduri anxioase insa mai slabe atunci. Nu avea chef de mare lucru, pe vremea aia nu stiam ce are, stiam doar cum se simte si ce face.

De prin 96 am devenit si prieteni f buni, ne vizitam des, ii stiam familia, pe timp ce trecea, problema lui se agrava f lent ce-i drept, pana in 2014 cand deja nu mai putea.
Eu prin 2012 i-am zis sa se duca la medic si a zis "inca nu a venit momentul", stia ce are dar psihologic nu era pregatit sa se duca la medic.

S-a dus la medicu meu, i-a dat Spitomin 30 mg/zi, deja din prima luna s-a vazut ca e mai bine, dupa 2 ani adica in 2016 a intrerupt tratamentul si a ramas binisor si acum.
Sigur ca mai are ceva din ea dar mult mai slab.
Nu mai vorbi tu fara sa stii situatia si omul!

Pai normal ca nu mai simte simptomele anxietatii daca a trecut in mare parte! Nu e nici o psihoza.
Iar partea care a ramas, o simte, daca ii zici de un eveniment negativ, nu ii e bine si ti-o zice clar.
Adevarat ca pe el il ajuta mediu, are servici f bun sal 2500 Euro net, are casa lui, masina lui, e f bine.
Nu e sarac.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

E destul de evident ca omul e sărit de pe fix, și scuze ca îți spun dar și tu pari la fel!, dacă tu îl crezi când îți spune ca o avut de la 2 ani anxietate, asa tâmpenie în viata mea nu am auzit. Aici îți poți da seama de sănătatea mintală a unui om, se da singur de gol, se face de ras singur.
Posibil sa nu fi întrat în psihoza, la ajutat și mediul dar daca nu veneai cu răspunsul acesta derizoriu ca de la 2 ani aproape te credeam, asa nu pot lua răspunsul tău în considerare. I s-o ameliorat, rectifica și tu, nu i s-o vindecat, ca e imposibil asa ceva, ramai toată viata cu vulnerabilitate, se activează imediat la un stres major, soc emoțional.
Tu erai un om calculat, nu îmi vine sa cred ce debitezi aici. Te cunosc foarte bine ca user, pe toți nu doar pe tine, dar încearcă sa gândești rațional, la 2 ani nu exista frica, emoții excesive fiindcă anxietatea nu este ereditara, asta ar însemna că s-a născut cu anxietate daxa el o spus ca la 2 ani o resimtit frica, e imposibil asa ceva dpdv medical, nicio baza stintifica nu poate dovedi asa ceva, asa ca încearcă sa vezi lucrurile în ansamblu.
Se pot ameliora considerabil tipurile astea de anxietate dar nu vindeca dacă o are de când era mic. Dar alea când tremuri, când îți tremura capul în public de la emoții, transpiri excesiv, gura uscata, bătăi regulate ale inimii, astea nu se pot nici macat ameliora cu tratament, cum îl intrerupi cum reapar simptomele.
Cel mai bine când ai anxietate e sa pleci într-o tara civilizata, la noi nu ești în siguranță, și e plina tara de cocalari.
Ma bucur daca prietenul tău sa făcut bine dar sa ști ca nu s-a vindecat, doar e funcțional din punct de vedere social (cred)
Odată ce ai întrat în zona asta de nebunie greu mai ieși! Devii foarte vulnerabil la orice, la orice stimul extern primejdios.
Nu mai crede tu toate prostiile, revino la realitate, ești un tip inteligent încearcă sa fi mai rațional și sa nu crezi toate bălăriile.
Probabil ia și acum tratament dar nu spune el. Oricum sta bine financiar, ar fi și culmea sa aibă anxietate puternica, cred ca 85 % i s-o ameliorat. Dar nu exista vindecare completa, la un stres mai mare o sa recada, sau dacă îl sperie careva.
Pai de aia ca și mediul la ajutat, bani mașină, probabil și părinți, dar ce face unul care nu are părinți, bani, nu are prieteni, are dușmani, are fobie sociala, și asta poate fi vindecata cu pastile în acest context? Eu nu cred! Niciodată!
Or mai fi și cazuri izolate de astea, 2 ani dacă sa ținut înseamnă că era serios dacă nu la întrerupt, da o are încă în subconștient, deci nu e vindecata, este în "remise", exact cum sunt bolile autoimune, nu se vindeca niciodată și cu nici un tratament.
Dacă cineva îl amenința verbal, țigani, cocalari, sa vezi cum ii revine anxietatea.
De aia susțin eu când ai anxietate e ok sa pleci o perioada într-o tara relativ civilizata, ca sfinți nu sunt nicăieri, dar ca la noi la nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Încearcă sa fi un minut rațional și sa înțelegi ca pastilele nu vindeca ce rămâne în subconștient niciodată, nici cei mai buni medici din lume nu reușesc, fiindcă mintea nu s-a dovedit științific nici în prezent unde se afla, asa ca nu ai ce sa vindeci, mai ales dacă stai în zona de confort, cum stam noi în casa, asa nu o vindeci!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, il cam cred pentru ca a avut o viata de cacao, niste parinti care se bateau, el se ascundea in curte dupa put si plangea, se leaga ca s-a dereglat de cam mic.
Si e posibil de mic sa o dea in astea.
Zicea ca toti copiii se jucau, el simtea o stare de agitatie si de nervi pe la 4-5 ani, nu a zis ca avea anxietate, nu a zis el asta, eu am dedus, ca alea erau simptomele anxietatii, ca se mai manifesta si asa.

Dupa aia din adolescenta stiam ca zicea "am frica de aia si aia si aia, am agitatie, ganduri nasoale, framantari, etc".
Nu avea interes sa minta, ca-l vedeam si in actiuni, el nu avea chef de mare lucru.

Da, ai dreptate, ala pe care nu-l ajuta mediu cum zici tu, parinti, job, bani, etc, e mort, trebuie sa te ajute si mediu. Asta e f clar.

Cu vindecatul nu e vb de subconstient, e vb de reactii chimice defecte in creier care dau boala, si daca e corectata chimia aia, poti sa iti revii macar in mare parte daca nu total.
Dar cum am zis, sunt si oameni care scapa cat de cat, altii care scapa doar daca iau trat mereu, altii care nu scapa deloc.
E impartita treaba.
Se zice ca o treime din depresivi si anxiosi nu scapa deloc, nici un trat nu ii ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai aia zic și eu ca nu avea cum sa aibă la 2 ani, asta se cristalizează în adolescenta apoi devine o patologie cronica, și la mine se băteau părinții, se rupeau în bătaie de fata cu mine, nu am rămas cu anxietate dar am devenit agresiv, am scăpat în clasa a 8-a de agresivitate, și apoi fără nici un motiv am început și eu sa simt frica, îmi era mi-e frica sa nu iau bătaie, deși pana atunci eu eram sacalul. Da, dar nu toate anxietate sunt produse de mediatorii chimici, unele sunt cauzate de traume majore, cu astea ramai asa toată viata, e o fabulație ca te ajuta psihologul, psihiatrul, psihoterapeutul, asa ramai dereglat, eventual puțin îți poți revenii dacă și cei din jur te înțeleg, te acepta, dar nu toate tipurile de anxietate sunt produse de unele deficituri, dezechilibruri, unele sunt de la o trauma, sau stres posttraumatic, nu ți-am zis ca unii psihiatrii dădeau tratament pentru psihoza în loc de anxietate, chiar ei erau dereglati mintal.
Depinde de noroc, dacă dai de unul sănătos mintal și care își da interesul, care e experimentat, informat atunci poti trata bine și schizofrenia, dar dai numai peste medici morbuzi care au un limbaj vulgar, dau tratamente aiurea, nu sunt interesați, sunt pe graba, numai bani vor. Uneori chiar psihiatrii te îmbolnăvesc mai rău decât înainte sa le calci pragul.
Unii părinți sunt vai de capul lor, din cauza lor copiii suferă uneori toată viata, nu își mai revin.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dacă asista invinluntar la o bătaie între cocalari sa vezi ca o sa ii revină anxietatea. Asa crede el ca s-o vindecat, dar nu e asa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Aia e anxietate cronica provenita din mediul familiar, sa vezi când dezvolți anxietate când ești jefuit, bătut, amenințat cu moartea, asta e o trauma, o anxietate imposibil de vindecat, cauzata de stres posttraumatic, uneori ajungi și la episod psihotic asa grea e ca intensitate. Unii au fost fugăriți de unii bătăuși pe unde ii prindeau, chiar și în tramvaie când ii vedeau pe bătăuși se ascundeau după scaun, acum s-au refugiat în lupte de contact, MMA, BJJ, nu le mai contează nimeni, sunt cât ușa de mari, își vad de antrenamente sunt educați, dar nimeni nu mai are tupeu sa le comenteze rolling on the floor noi nu ne-am găsit refugiu, ne-am complăcut, cred ca pe lângă depresia grava, cred ca o existat și lene la noi, sau cred ca suntem noi sensibili, foarte vulnerabili la depresie, anxietate.
Ala, prietenul tău dacă doamne feste va fi bătut aiurea zfara motiv ca unuia i s-o pus pata pe el îți spun cu toată sinceritatea ca nu o sa își mai revină NEVER.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu ce ti-am zis? Ti-am zis ca mai are din anxietate ceva, daca ii zici de ceva rau iti zice "hai sa nu mai discutam de asta ca-mi face rau", ai dreptate, nu s-a vindecat complet, am zis ca i-a trecut in mare parte. Daca vede o bataie, il rupe, asta clar, sau daca nu il rupe, oricum ii se mai inrautateste starea, e corect si asta.

Nu de la 2 ani, am zis eu asa, de pe la 4-5 avea simptome ciudata de un copil anormal, poate nici nu era anxietate aia cu nervi si agitatie, am zis eu ca ar fi fost.
Fricile aiurea i-au aparut cam prin adolescenta, atunci le simtea, inseamna ca atunci o fi aparut anxietatea usor usor.

Corect in ce zici, multi medici psihiatri nu isi dau interesul si unii sunt si prost pregatiti, am dat de multi din astia.
Sigur ca poate veni si dela traume anxietatea, insa tot pe un fond de slabiciune genetica, traumele alea tot pe chimie ti-o strica, deci indirect tot acolo ajungi, pentru ca starea rea e de la chimia picata, nu conteaza ca e data de stricarea in mod direct a chimiei, sau ca a stricat-o traumele.

Dar iar corect, psihologic copilul ala va ramane dereglat toata viata chiar daca nu are anxietate sau depresie, va avea fixatii, comportamente aiurea, obsesii, violenta, probleme.
Sau poate ramane si cu boala, depinde, si aici e relativ.

Oricum niciodata nu am inteles cum dracu ajuta psihologu, ca se sta de vorba, nimic mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Psihologul nu o trăit ce am trăit noi, nu o trecut prin ce am trecut noi, te aduce în trecut ca să mai găsească o cauza, când tocmai asta e cauza anxietății, când ai proiecții mentale din memorie în imaginație, astea declanșează stările, ei exact în zona aia te baga, în loc sa te scoată de acolo, sa te facă sa nu mai trăiești în trecut. Psihologii nu sunt medici, și tu oricând poți deveni psiholog ca vad ca ști cum sta treaba, asa ca îți spune ceva ce probabil și tu știai, ce cauza sa o înlăture, ca sunt milioane de cauze din adolescenta pana acum, nu poate sa le identifice. În loc sa te ajuta sa trăiești în prezent, ei răscolesc trecutul tău. Eu am auzit ca tocmai psihologii, psihiatrii se sinucid cel mai frecvent, tocmai ăștia care ar trebui sa ne ajute.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca gaseste psihologu cauza ce? Cu ce schimba asta chestiile, eu asta nu am inteles.
Trebe sa ma duca pe mine mintea sa nu mai traiesc in trecut daca pot, nu sa-mi zica ala.

Pai eu am facut psihologia asa ca pasiune, doar ca nu am facut masterul cum am facut la informatica, am stat in cabinet cand ma duceam la psiholog, am vazut cazuri destule. Deci stiu care e treaba, insa tot nu am inteles cum ajuta pe cei cu traume, psihologu in general ajuta pe cei ce nu prea stiu de ei, gen aia "aaa mi-am dat seama ca m-am purtat urat, hai sa schimb asta".
Sau "aaa, am realizat ca viata merge si fara droguri".

Adica din discutii pacientu constientizeaza ce nu e bine ca face, si lucreaza la o schimbare, chiar daca acel lucru vine de la o trauma, insa nu daca are anxietate, depresie, altele.
Adica gen soacra care se baga in casatoria fiului, nu isi da seama ca nu face bine, si la psiholog isi da seama si se schimba, chestii din astea se rezolva.

Deci ajuta doar pe cei cu erori de gandire si unele comportamente deviante, nu aia cu boli psihice care au aparut in urma traumelor, cel putin asa vad eu treaba.

La prietenu meu nu stim, poate vor fi aia batuti care vor sa-l bata, nu stim! Depinde care e mai tare.
Aveam un coleg de fac care iti batea trei deodata instant asa.
Dar daca ia bataie, da, chiar nu-si mai revine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sunt ok pe probleme psihologice, nu psihice, aici nu știu, nu cred ca ajuta.
O sa merg special sa vad ce spune, cum tratează situația.
Dar mie mi-o spus un amic ca mama-sa era bătută și ii era ulterior frica sa meargă la job, avea atacuri de panica, și ca o scăpat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe boli psihice nu prea ajuta psihologul, ajuta doar pe cele psihologice erori de gandire, comportamente aiurea, gandire aiurea, de ex "eu nu-s capabil de nimic", desi real e capabil.

Pai o fi scapat amicul, am zis ca e posibil sa si scapi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mama lui nu el. Am rămas prost când am auzit, ca eu nu reușesc sa scap de anxietate socială de 3 ani cu tratament, dar am căpătat mai multa încredere în mine, dacă e ceva de scandal nu fug, ma bat daca e, cum am făcut-o mereu.
Probabil ca noi ne-am născut vulnerabili și de aia nu ne mai facem bine, dar eu am momente când parca nici nu simt ca am depresie, și am momente când ma atinteste la pat, am gânduri de sinucidere, de abia respir.
Da, aia te pot ajuta sa te cunoști mai bine, asa declara artista Alexandra Stan, ca și ea o trecut pe acolo, multe vedete au trecut pe acolo, mai puțin la psihiatrie. Ma refer ale noastre.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai na, a scapat maica-sa ca a avut noroc sa scape, unii scapa asa cum am zis.

Eu am fost bolnav genetic, ca de pe la 12 ani jumate fin a inceput depresia si anxietatea, a trecut dupa 1 an, apoi la 16 ani a inceput iar sa apara si avansa f lent dar de data asta n-a mai dat inapoi niciodata.
Deci aveam vulnerabilitate insa la mine era depresie endogena deci fara motive de mediu.

La tine nu stiu cum a fost, oricum nu stiu daca ai incercat tot ce se putea incerca ca tratament ca sa te faci bine, eu macar am facut asta si n-am reusit.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, de aia ai rezistenta la tratament.
Vreau sa te întreb o chestie, care crezi ca sunt cele mai puternice benzodiazepine? Pe ce loc ai clasa xanax ul?
Astea, benzodiazepine-le sunt cele mai "eficiente" daca alegi metoda sinuciderii cu pastile? Sau opioide?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate sunt la fel de puternice, chiar era un tabel de echivalenta adica de ex 10 mg diazepam = 0, 5 mg clonazepam = 0, 5 mg Xanax.
Daca iei doza echivalenta e la fel la toate.

Adica normal ca 10 mg diazepam e mai slab decat 1 mg clonazepam sau xanax, ca nu e doza echivalenta, ca sa fie egal cu 1mg clonazepam sau 1 mg xanax ca putere, trebuie sa iei 20 diazepam.

Uite aici tabelul:

https://www.benzo.org.uk/bzequiv.htm

Benzo nu-s bune pentru ce zici tu.
Opioid bun pentru ce zici tu e heroina, ca ala e f puternic, si supradoza poate face stop respirator, insa se moare urat, ca nu adormi, ci mori treaz fiind, poate aparea un stop respirator temporar si sa revina la loc respiratia repede dar risti sa ramai handicapat din cauza pauzei de respiratie si lipsa de oxigen, deci nici asta nu e o metoda deloc sigura.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și crezi ca un adult ar supraviețui dacă ar lua 20 de pastile de xanax de 0, 5?
Deci niciuna nu este sigura? Venlafaxina ai încercat ca antidepresiv? Cum se manifesta depresia la tine de la o zi la alta? Ai câteodată motivație, voința?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ia 20 din alea nu ar avea mare lucru cred, poate ar dormi mai mult. E ca si cum ai lua 200 mg Diazepam adica 20 pastile de 10.

Am incercat si venlafaxina, nu a mers, imi dadea un rau tampit general.
Pai se manifesta ca am tonusul mai jos, nu ma bucura mare lucru, cheful de una si alta e mai diminuat, motivatie nu prea am deloc, vointa la fel, nu prea am. Dar noroc ca totusi ma mai bucura putin ce mai pot face acasa, si e cat de cat la minim treaba.
De ex pentru slabit cand era cazul, nu puteam sa ma abtin ca nu aveam motivatie, am slabit in mod natural ca de la sine nu simteam nevoie sa mananc mai mult, altfel nici o sansa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nutella îți mai aduce fericirea, "motivația", și cozonacul boromir laughing
Înseamnă că nu ești apt de munca.
Cum naibii îți câștigi existenta? Eu i-au venlafaxina, și vad ca mi un pic mai bine, dar nu știu cât mai rezist asa, e impresionant ca ai facut fata și nu te-ai sinucis având în vedere situația ta, nici măcar tentiva nu ai avut, asta e mare lucru.
Ești puternic man ce sa zic, ești un exemplu pentru cei ce suferă de depresie și se sinucid din orice lucru.
Deci noi dam coltu numai dacă asa vrea,, selecția naturala ", ca în rest orice eșec a tentativei de sinucid poate duce la handicap, sechele pe viata.
E incredibil cum poți rezista cu o boala ca asta atâția ani.
Bravo ție! RESPECT!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-s apt de munca, pai ma ajuta parintii, asta este, oricum daca eram sanatos puteam sa fi programator deci nu era nici o problema.

Dar daca am somnolenta aia tampita mai mereu si starea aia tampita, cateva ore astea cand sunt mai asa, prefer sa fac ce-mi place, ca nu pot face fata la un program strict de lucru.

Pai tentativa nu aveam cum face, ca eu daca doream sa ma duc, ma duceam, pai ce facem aici? Ne jucam? Ori o faceam ori n-o faceam, cand face cineva asta se documenteaza inainte sa stie cum se face, nu aiurea.

Am mai avut si stari de mai bine, deci se mai compenseaza cumva starea rea cu una mai buna.
Altfel ma duceam de mult.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dacă asa te simți cu tratament luat la zi, dacă renunti o perioada cred ca te prăbușește de tot, nu mai te poți da cu săptămânile jos din pat.
Pai naiba știe, o persoana o sărit de la etajul 8 și o supraviețuit, unii încercai sa se spunzure și s-o rupt funia, sau ce aveau aia. Sunt persoane care s-au împușcat în cap și au supraviețuit, deci nu e totul bătut în cui.
Sari de la etajul 15, și aia e!
De la tratamente te ia somnul.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea iau trat la zi, culmea, iau ceva lamotrigina pentru anxietate si cam atat, antidepresive nu iau ca-mi fac rau.

Pai daca-s atata de fraieri ca nu stiu nici sa se sinucida, ce parere sa imi fac eu de ei?!
Toti generalii lui Hitler si cine era, care s-au impuscat, n-au scapat, ca au stiut sa o faca ca lumea.
Cand faci ceva, trebuie sa o faci ca lumea, nu negandit.

Si majoritatea nu aveau motive reale, culmea, problema lor se putea rezolva, mai rar sa fie chiar pe bune si justificat, adica cand ai o boala incurabila care chinuie permanent si nu poate fi tinuta in frau cu un tratament macar.
Ca sunt de acord in aceste conditii, nu-s absurd. Si eu gandeam la asta daca starea era prea rea si permanenta, insa eu aveam schema facuta si planul cum trebuie gandit daca era sa fac asta.
Kit-ul ar trebui sa existe pentru fiecare om in casa (adica tot ce trebuie pentru asta) in caz de vreo boala urata iremediabila daca vrea sa scape de chin la o adica.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Atunci de la ce te ia somnul? De la lamotrigina?
Eu credeam ca iei antidepresive, incredibil!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lamotrigina nu-mi face rau, imi face ceva bine pe anxietate doza de 100-200 mg/zi, nu da somn.
Am o somnolenta tampita mai sus sau mai jos cam permanent de la stare.
Antidepresive nu pot lua ca toate imi fac rau, imi da o stare de rau general asa cum ai avea o gripa din aia cu rau si disconfort de iti vine sa stai in pat doar ca n-ai febra, si cu un rau din creier ca o durere de cap tampita.

Si imi place sa stau in casa mai mereu in afara cand ies la cumparaturi, dar am ce face, in limita starii am ce face, nu e problema.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ce sa mai spun, trăim asa cum putem, tu ești norocos, măcar ai părinți.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, o am pe mama, ce o fi dupa mai in colo, nu stiu. Tu ai parinti? Lucrezi?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu am părinți, unul din ei o murit anul trecut.
O sa merg dincolo și voi lucra, nu mai pot sa cer bani la nesfârșit neamurilor xttebuie sa lucrez, mi-o revenit puțin motivația, asa ca o sa fac fata. Acum nu lucrez, nici eu nu am mai lucrat de mult timp din cauza depresiei, a anxietății, dar acum s-au ameliorat, dar nu se știe cum ma voi simți ca revine la nesfârșit. Poate venlafaxina este eficient nu știu. Deocamdată de o luna de zile le iau, dar sunt dependent de xanax pe anxietate, nu știu cu ce sa îl incocuiesc ca anxiolitic. O sa schimb medicul în câteva zile și o sa vad ce îmi va da. Deocamdată durerile de măsea, ureche imi produce niște dureri mai îngrozitoare decât depresia, trebuie sa îmi scot 2 masele, am luat-o razna cu dulciurile.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, bine ca poti lucra in afara, ia venlafaxina asta si vezi cum e cu ea mai departe.
Ai putea inlocui xanaxu cu spitomin cam 30 mg/zi, ala isi face efectu in 3-4 sapt, nu ca xanax intr-o ora, dar nu da dependenta si nimic de genul.

La masele ce ai? de ce s-a ajuns sa le scoti? Cu dulciurile nu e problema daca nu te ingrasi, iar in ceea ce priveste dantura, te speli pe dinti f bine imediat dupa ce mananci, si nu se mai intampla nimic.
Dar voi mancati acu si va spalati pe dinti abia seara! Si normal ca pana seara iti mai distruge din dinti fara sa-ti dai seama, ca zaharu din dulciuri ataca dintii.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, nu le-am scos când trebuia și acum am patul lângă geam și sunt obligat sa deschid gramul noaptea ca nu am în casa aer condiționat.
Am întrebat odată de spitomim și mi-o spus ca e slab pentru anxietatea mea sociala. Acum merg la alt medic sa vad ce spune, m-am saturat sa iau xanax, dar e singurul care ma calmează când ies în public.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu trebuia sa le scoti, trebuia sa le tratezi pe masele, te duceai la 6 luni la control ca asa se face, si vedeai.
Eu am pus aer conditionat sa am aici daca e cazu.

A incercat el si era prea slab? Sa incerce intai sa vedem 1-2 luni cum e cu spit, si apoi zicem ca e prea slab.
Si daca e prea slab, se poate mari doza pana la 60 mg de la 30, si daca nici asa nu merge, abia apoi zici ca e slab, nu inainte!

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa fii decedat? nu cred! ce daca era in varsta?
tata are 85 de ani si se tine bine, cu toate ca are problemute de sanatate.
Poate era in conflit cu alti useri si eu fi ajuns, poate a renuntat la site. Oricum 2 luni nu e mult
Altii, activi fiind nu au intrat de un an, doi, sau chiar mai mult.
Daca intri la comunitate, la clasament general in top 20 -30 vei vedea ca am am dreptate.
Pe de alta parte cu covid-ul e posibil orice.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Am avut și eu în familie persoane care au murit de la covid.
Celalalt poate chiar sa sinucis.

| SilentRain a răspuns:

Are treabă și el ca tot omul, dar categoric daca o să vadă asta va plânge de bucurie, cineva a observat absența lui :-)

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

O avea corbulalbrosu, dar celalalt săracul nu știu ce sa spun, o fi ok și acela, doamne ajuta. Cu pesimismul nu rezolvam nimic și teorii la plesneala.
Eu de când ma știu sunt o ființa care ma preocupa sănătatea semenilor mei, eu pe toată lumea am ajutat cu sfaturi bune, sfaturi medicale xsi din familie, dar pe mine nimenea, ca și cum as fi invizibil, dar m-am obișnuit cu asa ceva, eu rămân neschimbat în pofida oamenilor perverși și indiferenți.

| Sophieka a răspuns:

Nu ii cunosc dar sper ca sunt bine si in viata sad sad

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Cum doamne iartă-mă sa nu îl cunoști pe userul corbulalbrosu?
Nu cred ca sunt bine, corbulalbrosu întra zilnic pe TPU, toți îl cunosc care întra frecvent pe TPU, dintre userii vechi.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi spune ceva numele, probabil l-am vazut dand anumite raspunsuri...Dar nu cred sa fi interactionat direct cu acest user sau cu celalalt. Oricum, chiar imi pare rau si sper sa fie bine...Si apreciez mult ingrijorarea ta.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Și eu apreciez răspunsul tău diplomat. Parca ești din Timișoara?
Ar fi fain dacă ne-am vedea cândva la un citro happy
Glumeam,, o zi minunata, asa ca tine îți doreschee hee

| Alverto a răspuns:

E bine bro, l-am văzut la Costinești, se distra ca la 20 de ani

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Înseamnă că te referi la userul corbulalbrosu. Se pare ca îl cunoști și în realitate?
Dar celalalt cred ca sa sinucis săracul, sau o rămas cu sechele de la antidepresive. happy

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

Am glumit : ))
Nu cunosc pe nimeni de aici

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Ce mascota ești rolling on the floor
Am pierdut un om de calibru la categoria dragoste&sex, adică mai mult tipele, am văzut ca o ajutat o mulțime de tipe, chiar și cu tratament.
Zicea ca era ginecolog, acum Dumnezeu știe dacă fabula sau nu, dar avem nevoie de un psiholog pe TPU, zic și eu ca idee; sinuciderile vor creste în număr vertiginos.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

1. Și mie îmi pare rău că a plecat. Era specialistul nostru în probleme de natură sexuală, te puteai baza pe el. Cam de două luni a plecat. Nu mă pot pronunța asupra sorții lui.
2. E foarte posibil. Sau e foarte posibil să fi fost un troll care s-a plictisit să tot pună aceleași întrebări și a plecat. În orice caz, îmi e milă de el.

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu era troll Ionuț ca îmi trimitea mie mesaj în privat pm, sa îl ajut, părea disperat încă de acum 2 ani. Suferea de depresie psihotica.
Sa speram ca era troll, dar nu cred.
Da, corbulalbrosu chiar ca era campion la categoria Dragoste și Sex.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, și eu îl regret. Poate s-a lăsat de TPU, poate a decedat, poate are amnezie (serios, se cheamă "fugă disociativă" și poate dura luni sau ani)... cine știe?

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Naibii știe rolling on the floor pai am specificat ca mi-o răspuns odată la ora 23 și ceva acum 2 luni și de atunci nu o mai întrat, cred ca să stins din viata.
Cica amnezie, fuga disociativa rolling on the floor ba,, sunteți comici rău big grin rolling on the floor
Eu nu îmi permit sa fac glume, dar nu dădea semne ca ar fi bolnav ca celalalt.
Se mai întâmplă, viata e imprevizibila, azi ești magnat, mâine "miner" dacă înțelegi metafora happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e cel care cred eu ca sa sinucis.
https://www.tpu.ro/utilizator/abtiex

Iar acesta e userul corbulalbrosu

https://www.tpu.ro/utilizator/aambzl

| timidu89 a răspuns:

Te crezi mai smecher ca mine ba? M-ai sters de la prieteni si nici nu mi-ai raspuns la ultimul mesaj. Cred ca nu ai nimic doar cauti atentie pe TPU. Ori negi ca nu esti ivictusman? Daca chiar esti pe aici sa ajuti lumea nu imi dadeai ignore. Eu zic ca nu se faci asa cu un om care e sincer cu tine niciodata daca ai respect. Corbulbros ala tot zicea ca nu ii dau funda in privat laughing bai nene daca nu inteleg raspunsul tau de ce sa dau? Nu am dat nici o funda nimanui. Nu ma pricep la evaluat, asa nu se supara nimeni. Cand pui o intrebare serioasa nu raspunde lumea, dar la intrebari puerile raspund cate 20-30. E DEGEABA SI SITE-UL ASTA. Ori mi-au raspuns in bataie de joc. La trolli gen alexdorinel raspund toti, sau intrebari cu menstuatia si mai stiu eu ce tampenii. De ce sa mai pui intrebari atunci?