| anonim_4396 a întrebat:

11 milioane de euroi. Dupa plata impozitutlui ramin cca. 8 milioane. S-au cistigat, dar or sa se mai stringa si altii. Ce ati face cu asa o avere?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Sigur ai auzit de castigul pompierului din Galati si deja visezi ca si tu ai o asemenea sansa. Eu iti doresc noroc si sa te prinda "euroii" din urma cat mai repede si cat mai multi.
Acum serios vorbind, daca as avea o asemenea sansa, ar trebui sa gandesc cum sa fac sa realizez mai multe cu banii respectivi si sa stabilesc o ordine de prioritati pentru a putea sa fac cat mai mult din ce m-a preocupat in intreaga mea viata.
Fac o dezvaluire, am lucrat mult timp in domeniul social si stiu cu ce se confrunta oamenii care nu prea au dupa ce bea apa, cum se spune, asa de saraci sunt.
As stabili o suma, care mi-ar putea fi necesara, sa-mi ajut copii si apoi as face un cont in care mi-as pune ceva bani pentru zile negre.
As vrea sa achizitionez o casa, unde sa am o gradina frumoasa, cu multe flori si pomi fructiferi si in care familia mea sa se simta bine, intrucat acum stau la bloc.
As sprisini, in mod direct, unele unitati de ocrotire copii, femei maltratate, persoane cu dizabilitati si batrani pentru a le usura viata.
As sprisini cercetarea in domeniul medical, pentru a se gasi modalitati de tratare a bolilor ce macina omenirea la ora actuala.
As sprisini copii supradotati care nu au posibilitati de realizare, datorita lipsurilor materiale.
As sprisini inventatorii romani, pentru a-si realiza prototipurile si pentru a se putea produce in tara inventiile, pentru a nu fi nevoiti sa ia drumul strainatatii, pentru acelasi lucru.
As sprisini persoanele bolnave, cum este si cazul Alinei, pentru a putea sa-si regaseasca sanatatea si viata lor sa poata continua.
Lista de prioritati ar putea continua insa cred ca, esenta ai inteles-o nu e bine sa traiesti tu, sa huzuresti, fara sa te gandesti si la cei pe care soarta nu i-a categorisit intre persoanele norocoase, privilegiate. Acestea fie ca nu au sanatate, fie ca nu au bani, fie ca nu se pot realiza la nivelul potentialului cu care au fost inzestrati si vazandu-i, daca esti om in adevaratul sens al cuvantului, nu poti trai indiferent la ce se intampla in jurul tau. Calatoriile sunt bune, pentru ca-ti dau posibilitatea sa inveti multe, dar nu te poti limita doar la acestea si la risipirea banilor pe distractii pentru ca, in acest sens dai dovada de un egoism feroce si te vei trezi singur si nici nu vei mai avea cum sa-ti incarci "bateriile" pentru ziua de maine. Fericirea data de bani trece repede si poti ajunge din bogatas la faliment, insa bogatia sufleteasca iti este un bun prieten si te invata cum sa fii mai bun in fiecare zi din viata ta.
Stiu Bro, ma vei condaminea ca te "adorm" citind raspunsul meu dar cred ca, daca m-ai intrebat, ca prietena a ta, a trebuit sa-ti raspund asa cum gandesc, intrucat m-ai pus sa ma confrunt cu constiinta mea si acesta a fost rezultatul.
Eu oricum nu sunt norocoasa nici nu joc, nici nu castig, am castigat totul prin: perseverenta, vointa, competenta profesionala si munca cat a incaput si sunt mandra de acest lucru, pentru ca acest lucru il poate face orcine si am ajutat si pe altii cat am putut, din veniturile mele.
Sper ca ati citit mesajul pentru Alina si ati pus si voi umarul la strangerea sumei necesare pentru operatie.
Eu mi-am notat contul de la BRD Sucursala Marie Curie care este:RO26BRDE441SV61897734410 si maine voi dona o suma pentru Alina Gache sper s-o faceti si voi, pentru a da dovada de solidaritate umana.
Pentru toti si toate de pe TPU mult bine si multa sanatate.

45 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Helooo... ce tot incerci tu sa ne vinzi aici? cuie? laughing

| lia a răspuns:

love struck Bro...as veni cu tine oriunde, dar mai intai sa ai banii laughing rolling on the floor

| lia a răspuns:

Acum ca ai dezvaluit secretul nu mai vreau sa merg cu tine, era mai romantic daca spuneai ca ii vom castiga impreuna, in viitor love struck

| lia a răspuns:

@Tudor, se spune ca intentia conteaza si totusi, nu ar fi cu suparare daca iti mai faci un cont pentru minehee hee

| lia a răspuns:

Bro, te cred ca va fi romantic, dar totusi incerca si tu sa fii mai modest...Eu te cred pana la proba contrariehee hee

| lia a răspuns:

Bro, eu sper sa reusesti ce ti-ai propus in legatura cu mine, stii la ce ma refer, cuvantul ala de este atat de dificil de pronuntat, nici nu mai vorbesc de realizat... dar suntem la categoria vise deci merge laughing
Sii iti multumesc ca, chiar si in gluma am fost persoana pe care ai invitat-o sa iti tina companie.
@Silvio, facem jumi-juma incasarile, doar ti-am facut reclama laughing
Si tinand cont de faptul ca lucrurile care sunt gratis sunt cele mai scumpe, eu te pun sa platesti acum ca sa nu iti para rau mai tarziu laughing rolling on the floor

| lia a răspuns:

Bro...ma sperii laughing Devii tu serios? rolling on the floor

| lia a răspuns:

Bro, tu incerci sa ma faci sah-mat? Bine, iti las tie ultima replica laughing rolling on the floor
@Silvio, multumesc frumos pentru incredere! Sa stii ca nu voi spune la nimeni ca tu castigi... ooops! Dar tu poti sa stai linistit, nu va afla nimeni laughing

| lia a răspuns:

Bro, am mai vorbit eu cu tine despre modestie, ca sa reusesti sa evoluezi trebuie sa stii sa fii modest happy

| lia a răspuns:

Bro, asta nu inseamna ca esti modest, ci ca esti realist laughing
Si apoi, asta tine de optimism happy

lolita
| lolita a răspuns:

Uff, pai asta este un vis nu altceva, sa vedem: 500 mii euro i-as da iubitului meu sa si bage in firma, 500 mii pentru firma mea, 250-300 mii mi-as cumpara o casa, 450 mii doua masini zbengoase, 500 mi-as cumpara un iaht, 500 mii as calatorii prin lume, 1.000 i-as imparti la familia mea, 500 mii i-as dona la casele de copii si restul i-as baga in banca. Pe parcurs oricum se vor ivi o multime de cheltuieli.

lolita
| lolita a răspuns:

Am uitat de viluta mea in Brasov laughing

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Mi-as lua familia langa mine;
As ajuta prietenii;
As pleca in India
Mi-as continua studiile in Franta.

| inna a răspuns:

Eu as folosii banii in scopuri caritabile.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Sunt multe de facut - pro social! ONG, si altele, pe care nu le dezvalui, din considerente de proprietate intelectuala! Dar, de va fi sa fie, Doamne - ajuta!, va voi chema, pe cei cu suflet si ceva calorii disponibile, sa puneti 2-3 caramizi, sa dati 2-3 bidinele, sa plantam gazon si pomi, iar la taierea panglicii, ne vom bucura si ne vom veseli, mandri de participarea fiecaruia, dupa posibilitati! Si vom ramane si cu o amintire deosebita, mai ales pentru cei din tara, ca au avut o contributie, cat de cat, la edificarea a ceva important, in Orasul care a Declansat Revolutia din Decembrie 1989! Apoi, as mai si calatori, cumpara carti vechi si rare, lucrusoare de arta pentru cabinet, as vizita colege si colegi renumiti din strainatate, universitati celebre, Insula Pastelui, Peru, Ciudad de Mexico, scurt!, ca e groaznic de poluat!, California, Hollywood, Las Vegas - poate mai castig ceva! Chicago, Miami, New York, etc, etc, etc... +, ceva revizuiri essentiale in sistemul de educatie si invatamant & sanatate, protectia consumatorului, cultura, sponsorizati copii saraci dar inteligenti, stimulata creativitatea, etc, etc, etc...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Addenda: am uitat de Valea Plopului! As da si acolo, sa nu mai duca lipsa de nimic material, copiii aia abandonati, sa poata invata si evolua si culturaliza firesc!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Bro, pai as pune banii intr-o banca elvetiana, ca sa nu am emotii, si acolo ar face zilnic ceva dobanda! Apoi, as mai juca in continuare, ca sa fie de unde, ca probleme, or sa fie mereu!, si sa tot am de unde!

| Ben. a răspuns:

As vedea lumea.

| Brigitta a răspuns:

Tot sper sa castig si eu; dar nu am jucat niciodatalaughing
Mi-as lua o casa pentru mine si familia mea-nimic extravagant. Restu i-as investi. Agricultura de la noi ar avea multe de zis. Iar profitul, mi-as dori f mult sa construiesc un centru pentru oameni saraci si/sau cu probleme. Sa le ofer un pat, o masa si o educatie. Apoi sa-i pun pe picioarele lor.
Si neaparat un centru pentru animale. Mi-e f mila de ele.
Ce vise amlaughing

| silvio a răspuns:

Sa-i am eu mai intai... si dupa aia sa vezi ce-ti mai povestesc... laughing

| silvio a răspuns:

Da, da, va vand eu cuie tuturor astora care visati pe-aici, ca sa va atarnati poftele in ele laughing
asa ca (,) cumparati cat mai multe cuie ca sa pot strange aia 11 milioane de care vorbeste bro laughing
hai, ca va dau si voua de-o bere rolling on the floor, ca-s darnic de felul meu...rolling on the floor

| silvio a răspuns:

@lia ti-am raspuns in pv in legatura cu impartirea banilor proveniti din vanzarea de cuie, ca sa nu se prinda lumea ce vanzari fabuloase am avut, ca mi-e frica de talhari rolling on the floor

| dreamerlainen a răspuns:

Mi-ar ajunge pentru a ma putea plimba in jurul lumii in urmatorii 50 de ani... adica mi-as trai viata cum e mai frumos.

Totusi, din astia :
- 1 milion l-as investi;
- cu 1 milion as ajuta oameni care au nevoie;

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As trai linistit impreuna cu familia mea.Nu as investii in nimic, deoarece m-as lovi de concurenta, de spagari si alte chichite care mi-ar taia elanul, si decat sa le dau mita mai bine pas. Din dobanda pe care as fi luat o imi asiguram viitorul urmasilor mei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mai intii as calatori. In primul rind as vrea sa vad Japonia. Apoi as cutreiera lumea in lung si-n lat. Vreau sa vad cit mai multe locuri, sa cunosc cit mai multe culturi si sa fac cunostinta cu bucataria cit mai multor popare. Nu sa invat sa gatesc (nu mi-a placut niciodata sa invirt in cratita) ci sa savurez preparatele lor culinare traditionale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-as indeplini visul! Dupa ce fac asta, m-as muta pentru totdeauna in Caraibetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro, cea mai buna mancare din lume si cea mai sanatoasa este cea italianatongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Criticul habar n-am, n-am mincat decit mincare romaneasca, desi sint si aici restaurante italiene, chinezesti etc. Da mi se face pofta mereu cind vad un film in care comanda aia mincare chinezeasca si iii vad cum infuleca. De fapt mie mi se face pofta chiar si cind sint in supermarket si vad pastrama, sunculita, cirnaciori si alea alea. Mama ce pofta mi se face. Sint mincacios de fel si culmea nu se prinde, ca sint soi rau rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se vede ca sunt singurul lucid de pe aici, as dona bisericilor(tu sti cata chinuiala e ca preot sa mergi in fiecare zi la biserica in x5), as cumpara armele de la ciorogarla, imi cumpar un elicopter sa nu mai fiu nevoit sa fac prostia aia de parcare laterala, as pleca in congo si in final mi-as cumpara o pisica...big grin