| anonim_4396 a întrebat:

11 milioane de euroi. Dupa plata impozitutlui ramin cca. 8 milioane. S-au cistigat, dar or sa se mai stringa si altii. Ce ati face cu asa o avere?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Sigur ai auzit de castigul pompierului din Galati si deja visezi ca si tu ai o asemenea sansa. Eu iti doresc noroc si sa te prinda "euroii" din urma cat mai repede si cat mai multi.
Acum serios vorbind, daca as avea o asemenea sansa, ar trebui sa gandesc cum sa fac sa realizez mai multe cu banii respectivi si sa stabilesc o ordine de prioritati pentru a putea sa fac cat mai mult din ce m-a preocupat in intreaga mea viata.
Fac o dezvaluire, am lucrat mult timp in domeniul social si stiu cu ce se confrunta oamenii care nu prea au dupa ce bea apa, cum se spune, asa de saraci sunt.
As stabili o suma, care mi-ar putea fi necesara, sa-mi ajut copii si apoi as face un cont in care mi-as pune ceva bani pentru zile negre.
As vrea sa achizitionez o casa, unde sa am o gradina frumoasa, cu multe flori si pomi fructiferi si in care familia mea sa se simta bine, intrucat acum stau la bloc.
As sprisini, in mod direct, unele unitati de ocrotire copii, femei maltratate, persoane cu dizabilitati si batrani pentru a le usura viata.
As sprisini cercetarea in domeniul medical, pentru a se gasi modalitati de tratare a bolilor ce macina omenirea la ora actuala.
As sprisini copii supradotati care nu au posibilitati de realizare, datorita lipsurilor materiale.
As sprisini inventatorii romani, pentru a-si realiza prototipurile si pentru a se putea produce in tara inventiile, pentru a nu fi nevoiti sa ia drumul strainatatii, pentru acelasi lucru.
As sprisini persoanele bolnave, cum este si cazul Alinei, pentru a putea sa-si regaseasca sanatatea si viata lor sa poata continua.
Lista de prioritati ar putea continua insa cred ca, esenta ai inteles-o nu e bine sa traiesti tu, sa huzuresti, fara sa te gandesti si la cei pe care soarta nu i-a categorisit intre persoanele norocoase, privilegiate. Acestea fie ca nu au sanatate, fie ca nu au bani, fie ca nu se pot realiza la nivelul potentialului cu care au fost inzestrati si vazandu-i, daca esti om in adevaratul sens al cuvantului, nu poti trai indiferent la ce se intampla in jurul tau. Calatoriile sunt bune, pentru ca-ti dau posibilitatea sa inveti multe, dar nu te poti limita doar la acestea si la risipirea banilor pe distractii pentru ca, in acest sens dai dovada de un egoism feroce si te vei trezi singur si nici nu vei mai avea cum sa-ti incarci "bateriile" pentru ziua de maine. Fericirea data de bani trece repede si poti ajunge din bogatas la faliment, insa bogatia sufleteasca iti este un bun prieten si te invata cum sa fii mai bun in fiecare zi din viata ta.
Stiu Bro, ma vei condaminea ca te "adorm" citind raspunsul meu dar cred ca, daca m-ai intrebat, ca prietena a ta, a trebuit sa-ti raspund asa cum gandesc, intrucat m-ai pus sa ma confrunt cu constiinta mea si acesta a fost rezultatul.
Eu oricum nu sunt norocoasa nici nu joc, nici nu castig, am castigat totul prin: perseverenta, vointa, competenta profesionala si munca cat a incaput si sunt mandra de acest lucru, pentru ca acest lucru il poate face orcine si am ajutat si pe altii cat am putut, din veniturile mele.
Sper ca ati citit mesajul pentru Alina si ati pus si voi umarul la strangerea sumei necesare pentru operatie.
Eu mi-am notat contul de la BRD Sucursala Marie Curie care este:RO26BRDE441SV61897734410 si maine voi dona o suma pentru Alina Gache sper s-o faceti si voi, pentru a da dovada de solidaritate umana.
Pentru toti si toate de pe TPU mult bine si multa sanatate.

45 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro, iti recomand sa ramai la pastrama si salamurile noastre... daca intrii intr-un restaurant italian, te usuca aia de banihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-as face un palat in strehaia, langa cel a lui bursuc, mi-as cumpara cateva mertane si mi-ar placea sa fiu inconjurat numai de catre fete frumoase. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incerc sa-mi dau seama ce as face cu atita banet. Vii cu mine in jurul lumii? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am banu, da' n-am vrut sa zic, sa nu sara toate gagicile pe mine. Am si iaht, il tin in cada si am si masina... teleghidata rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Lia ti-as mai fi dat un vot ca si amuzant la raspunsul tau dar nu mai pot, pentru raspunsul tau mai imi fac un contlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu as dona bisericilor pentru ca ar face ca vecinul meu care e preot: si-ar lua fiecare preot apoi mercedes, vb serios. Lasand la o parte aberatile daca as avea atatia bani, mi-as retine 2 milioane de euro iar restul as da personal la oamenii saraci dar nu in bani ci in bunuri si as construi case. As mai da la copii o sansa sa ajunga la scoala punand la punct un mijloc de transport in comun pentru cei care stau pe sate si fac naveta cate 10 km pe jos. Daca ma gandesc bine, mai mare satisfactie ai cand sti ca ai ajutat pe cei care chiar au nevoie. Sunt atatea de facut in romania ca nu cred ca mi-ar ajunge 11 miloane de euro ca sa pot ajuta macar 30 % din oamenii care traiesc de pe o zi pe alta. Noi suntem tineri ne gandim doar la distracti dar numai noi stim (sau uni dintre noi, care nu traiesc in puf ) cat se zbat parinti nostri ca sa avem o viata mai buna. Fericirea nu e in banii, e in modul in care ii faci si te folosesti de ei. Un exemplu ar fi sa ajut pe femeia aceasta care stim cu toti ca are nevoie de ajutorul nostru pe numele ei Alina, care se intreaba daca va mai trai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lia romantic va fi ce vom face noi cu banii, nu conteaza de unde-i am devil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lia romantic va fi ce vom face noi cu banii, nu conteaza de unde-i am devil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lia sincer "Modestie" este numele meu. Dar la atitia bani imi amintesc si eu ca doar o viata avem si mai bine s-o traiesc la maxim. Si uite ca nu sint egoist, te iau si pe tine sa te fac fericita big grin
PsihoSex nu cred ca ti-ar ajunge banii, dar suna bine si e bine ca te gindesti si la altiiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Aș investi în aparate medicale de ultimă generație pentru depistarea cancerului și hiv în faze incipiente!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mariana chiar daca scrii mult de ma ia somineul, ma chinui sa citesc tot si sa stii ca tare mi-esti draga happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lia si visele pot fi realizabile, mai ales in doi blushing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lia nu te speria, sint si haios si serios. Dupa cum impune situatia big grin tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PsihoSex imparte-i si pune-i in mai multe banci. Stii proverbul ala, nu se tin toate ouale intr-un cuibar big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lia nu trebuie sa ma lasi. Ca daca nu lupti, victoria nu mai are farmec. Lupta in continuare, poate ma faci tu MAT big grin Desi ma-ndoiesc, eu cistig mereu rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci voi fi modest si nu-ti voi spune ca voi cistiga. Mai bine sa nu stii de la inceput ca voi cistiga laughing