| Silyca a întrebat:

A fi civilizat nu inseamna sa ne certam intre noi cine are dreptate ci sa ne stim fiecare drepturile si sa ne cerem scuze daca gresim. Si ce faci daca celalalt nu isi cunoaste drepturile, intorci capul intr-o parte si te faci ca nu ai vazut? Te certi cu el in speranta ca o sa-ti dea dreptate la final? Iti ceri tu scuze si il lasi sa aiba el dreptate? Nu stiu care credeti voi ca e corecta dintre variantele de sus insa eu cred ca daca tot avem tehnologia in mainile noastre, atunci macar sa o folosim intr-un mod constructiv. Sa ne cerem scuze chiar daca avem dreptate si sa incercam sa le dovedim celorlalti, folosindu-ne telefonul(daca altfel nu este posibil)unde au gresit. Daca Isus ar fi trait astazi ar fi zis oare cauta o metoda pe telefon, in loc sa-ti intorci celalalt obraz? Stiu ca pentru unii dintre voi poate pare o pierdere de timp dar nu tot noi beneficiem daca traim intr-un mediu civilizat? Eu acum o sa ma adresez oamenilor care cred ca daca sunt pietoni atunci nu au nici un drept. Mie mi s-a atras atentia de mai multe ori ca de ce merg cu bicicleta pe trotuar si nu pe strada, iar daca merg pe trotuar de ce nu cobor.In legislatie scrie ca biciclistul este obligat sa coboare de pe bicicleta doar la trecerea de pietoni si in spatiile special prevazute acestora. Daca langa trotuar este drum pentru biciclisti atunci este obligat sa mearga pe el! Imi pare sincer rau pentru oamenii care nici macar nu cauta sa se inteleaga unii pe altii in "trafic". Stiu ca e aglomerat si fiecare are propriile ganduri dar daca ne preocupam doar cu noi insine si nu incercam sa empatizam cu celalalt ne izbim unul de altul si nu o sa avem nici unul dintre noi de castigat!

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Adica sa dai dreptate la toti ignoranti,dogmatici,limitati? adica sa fi o carpa de stres pe jos de catre toti, daca vrei asta e treaba ta, nu impune asta si altora, nu fiecare poate sa creada in ce vrea.asa credeam si eu ceva timp, acum numai cred asta, cum ar fi sa cred ca pot viola fetite de 5 ani si tu sa ai o fetita si eu sa spun pai ai spus ca pot face ce vreau,pot sa gandesc ca asta e ceva normal,sunt parinti care au crezut ca vaccinul e rau asa ca nu am facut vaccin la copii asa ca ei au murit, daca facea nu mureau, e poti crede orice? hai sa credem ca a fura, a ucide, a minti este ok, de asta exista legi, nu este anarhie totala