| YesViRginia a întrebat:

A fost careva la ocean? Ce stiti despre ocean? Vreau sa stiu detalii, mituri si lucruri stiintifice.De ce difera asa mult Marea de ocean? Ofer funda si va rog sa ma ajutati!

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

Oceanul reprezinta totalitatea marilor dintr-o anumita zona a Pamantului. Sunt 5: Pacific, Indian, Atlantic, Arctic si Anctartic. Se spune ca mergi la mare atunci cand mergi in orice zona litorala. Teoretic e corect sa spui si ca mergi "la ocean" (ceea ce se intampla de fiecare data cand mergi la mare), dar nu se foloseste formularea asta si ar suna destul de ciudat.