| anonim_4396 a întrebat:

A fost Germania atat de super-tare in al doilea razboi mondial sau este mai mult o propaganda, formata de aliati?
Plecand cu mottoul: "Maretia unui erou este dat de puterea adversarului".
Daca ne uitam pe harta Europei din perioada interbelica: ce tari puternice vedem: In vest Franta, care se baza pe protectia liniei de fortificatii "Marginot", lasand o mica portiune descoperita la granita cu Belgia.
Loc in care si-a concentrat mai toata armata, impreuna cu aliatii Englezi.
Daca nu gafau cu neprotejarea padurii "Ardens" soarta razboiului poate ar fi fost diferita pentru ei. In camp deschis prin Belgia impotriva fortele aliate combinate nemtii aveau putine sanse de izbanda. Iar sa strapunga linia Marginot era de asemenea dificil.
In aer Nemtii n-au reusit sa cucereasca Anglia.
In Europa multe tari s-au aliat de buna voie, germanilor ca in ww1, restul erau tari cu putere militara aproape inexistenta.
Rusia, trecea prin perioada de recuperare dupa razboiul civil. Dar totusi avea putere militara considerabila. Insa atacul nemtilor a avenit total nepregatit, mare parte din armata fiind anihilata, inainte sa sa se inarmeze. Statisticile zdrobitoare in defavoarea Rusiei, se datoreaza primelor luni ale razboiului. Cand milioane de soldati rusi au fost capturati de nemti.
Socul initial a contribuit enorm la statisticile mult superioare ale nazistilor. Odata cu mobilizarea statelor aliate :Anglia care era greu de cucerit si Rusia dupa re-organizare a pornit ofensiva,(nu defensiv). Inainte ca SUA sa intre in razboi, nemtii erau deja in retragere.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Hitler si stalin erau prieteni. Dupa au desfacut acordurile de pace intre ei si stalin s-a razbunat pe el. Daca armata nazista avea tehnologie moderna cum arata in wolfenstein new order (un joc pe pc si ps4) cu soldati mai buni roboti etc. Probabil castigau batalia. Dar america si rusia era mai mare in nr militar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cum evaluezi așa zisa - tărie-.
Nu fac apologia nazismului.
A fost nevoie de o coaliție mondială. care a unit dușmani ideologici ireconciliabili ca comunismul lui Stalin, și bastionul mondial al lumii și pieței libere, USA ca să poată fi învins, Rusia punând la dispoziție carnea de tun, iar USA sprijunul logistic prin portul Vladivostoc.
Așa că, tăria lui Hitler nu poate fi contestată, în prima parte a războiului. Iar dacă ar fi fost în continuare doar slab, nu se justificau sacrificiile umane care a dus la învingerea lui.

| SG1995 a răspuns:

Germania era mai pregătită când au intrat în război decât restul țărilor. Nemți știau deja că se pregatesc de război, încă de când Hitler a invadat Polonia, un conflict era inevitabil, englezi și francezi încă nu-și revenise de pe urma WW1 și au fost luați prin surprindere. În plus Hitler avea sprijinul Axei, Italia lui Mussolini și Japonia au jucat și ele un rol destul de important important în război. În plus cum ai zis și tu incipent multe țări asemenea României au intrat în război de partea Axei, care deși nu aveau tehnologie militară extra, aveau carne de tun, trupe umane.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Inca de la sfarsitul ww1, se stia ca o sa urmeze un al doilea razboi mondial. Din apricina asta aliatii au luat din timp o pozitie defensiva. Vroiau sa evita pierderea de vieti omenesti.
Iar pe partea Germaniilor -Italia a facut NIMIC., a incasat-o pe toate partiile.
Iar majoritatea statelor au fost inghitite, fara drept de apel ca Romania de la care vroia petrolul, asa s-a creat un stat fantoma in Romania sa fie de partea nemtiilor