| Șttefania a întrebat:

Acest an a fost unul dintre cel mai urat an din viata mea. Din cauza crizei, ambii parinti au ramas fara servici, in somaj. Din pacate aceasta a fost ultima luna de somaj si nu mai avem nici un venit decat bursa surorii mele si alocatia mea.Eu tot timpul am fost rasfatata si Mosul imi aducea tot timpul ce vruiam, dar acum in conditia asta nu cred ca mai putem sa ne cumparam nimic.Eu sincera nici nu vreau sa ridicam pomul daca nu va fi nici un cadou.Pentru mine asta inseamna CRACIUNUL multe cadouri si o masa in familie, dar chiar daca luam o masa in familie nu este tot una.
Sunt foarte trista din cauza asta si parca traiesc prin vise.Nu mai stiu ce sa fac si cateodata ma gandesc "Oare de ce mai traiesc?"Ajutati-ma cu niste sfaturi cum as putea sa ma inveselesc.Am 12 ani.

3 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Hai că nu e sfârşitul lumii. E urât că părinţii tăi şi-au pierdut locurile de muncă, dar exagerezi când spui că nu vrei brad de Crăciun. Crăciunul ar trebui să însemne timp petrecut cu familia pentru tine, nu cadouri. Sunt unele persoane care nu au avut niciodată brad, numai vorbim de cadouri şi Moş Crăciun. Nu fă o dramă din asta, părinţilor tăi le e greu şi aşa. Baftă!

| ramona_4785 a răspuns:

Buna nu trebuie sa te descurajezi, viata este dura uneori si trebuie sa inveti sa treci peste lucrurile mai putin bune din viata ta; ai incredere in parintii tai vor gasi ei o solutie iar daca anul acesta nu vine mosu sa fii fericit/a ca ai o familie care te iubeste si este alaturi de tine; poate acum nu intelegi dar cand vei fi mai mare ai sa-ti aduci aminte cu drag de clipele acestea; pretuieste fiecare moment cu ei pentru ca mai tarziu o sa apara problemele si n o sa mai fii asa linistit/a. Te sfatuiesc sa lasi deocamdata problemele pe mana parintilor ai timp destul sa-ti faci griji in viitor crede-ma! Craciun fericit si bucura-te de el!

| regina a răspuns:

Pai imi pare rau pentru tinesad
Ai putea ca in seara de craciun in loc de cadouriile cumparate sa faci tu cateva ca de exemplu felicitari sau diferite jucari din lucruri de prin casa pe care nu le mai folosestihappysi astfel o sa vina mosul la ceilalti membri ai familiei tale, o sa vezi ca parinti o sa fie foarte fericiti ca ai inteles situatia.Si stai linistita chiar daca nu o sa mai primesti asa multe cadouri ca in alti ani tot o sa primesti ceva cat de neinsemnat dar de care iti vei aduce aminte toata viata.
Si cel mai frumos cadou este ca ai parinti si o sora, sunt alti copii care nu au nici macar atatsad
Te pup:*