| Cristina12387 a întrebat:

Acestea sunt niste citate din cartea "Meditatii pentru oamenii ocupati" de Osho, subcapitolul "La teatru":
"Intreaga lume este un spectacol de teatru, asa ca nu o lua prea in serios. Seriozitatea iti aduce numai probleme. Nu lua viata atat de in serios. Nimic nu este serios. Lumea intreaga este o scena. Iti vei recapata constiinta originara daca poti privi lumea ca pe o piesa de teatru.
Tot praful pe care il aduni este din cauza seriozitatii."
"Multi oameni au trait pe acest pamant. Unde stai tu acum au fost ingropati cel putin zece oameni, si erau seriosi ca tine. Acum nu mai sunt. Unde s-au dus problemele lor? Nu cu mult timp in urma se luptau pentru fiecare petic de pamant, si pamantul este aici, iar ei nu mai sunt.
Nu vreau sa spun ca problemele lor nu erau probleme; erau probleme ca ale tale. Erau probleme serioase despre viata si moarte. Dar unde sunt problemele lor? Si daca intreaga umanitate ar disparea intr-o zi, Pamantul ar fi tot aici, copacii ar creste, raurile ar curge, soarele ar rasari, si Pamantul nu ar simti o lipsa si nu s-ar intreba unde a disparut umanitatea."
"Viata este un flux, nimic nu ramane. Este ca o imagine in miscare, si totul se preschimba in altceva. Dar pe moment simti ca un anumit lucru este foarte serios si esti tulburat."
"Nu incerca sa gasesti un mod de a fi fericit, schimba doar atitudinea. Nu poti fi fericit cu o minte serioasa. In schimb, cu o minte joviala poti fi fericit. Percepe viata ca pe un mit, ca pe o poveste. Odata ce o percepi asa, nu vei mai fi nefericit. Nefericirea vine din prea multa seriozitate."
"Pana acum ai cunoscut doar nefericirea cu intensitati diferite: uneori ai fost mai nefericit si alteori ai fost mai putin nefericit, iar tu numeai fericire momentele in care erai mai putin nefericit. Nu stii ce este fericirea, pentru ca nu ai putut sa o cunosti.
Cand iei lumea foarte in serios, nu poti cunoaste fericirea. Fericirea apare doar atunci cand atitudinea ta fata de viata e doar un joc. Fa totul intr-un mod festiv, celebrand, interpretand un rol- comporta-te ca si cum nu ar fi real."

Ce parere aveti despre ce spune autorul si despre abordarea lui? Considerati ca un om poate vedea lucrurile asa cum spune el si sa se si descurce pe lumea asta si sa fie impacat si fericit? Argumentati.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Guru schizofrenic e o greșeală gramaticală (pleonasm).

| acerr a răspuns:

1,Osho a fost un excroc, devenise miliardar... si tot ce spunea el, au spus si altii

| Mtoni a răspuns:

Cred că puțini oameni pot vedea astfel lucrurile și să se descurce. Pot cei care au acumulat sau au moștenit averi și cei (nebuni) cărora nu le pasă dacă sunt închiși, dacă mor de foame sau de frig.

| Valkyrie95 a răspuns:

Buna,
Cred ca face referire la un paradox pe care noi oamenii il traim.
Lumea se afla intr-o transformare continua, intreaga noastra existenta este un proces, insa noi oamenii ne dorim stabilitate, vrem ca viata sa fie cat mai previzibila - ceea ce nu e in natura lucrurilor.

Din dorinta noastra de a detine controlul apare aceasta "seriozitate".In loc sa acceptam natura schimbatoare a vietii, pe care NU o putem controla, ne blocam in tot felul de probleme iluzorii din viata de zi cu zi.
De asta spune "Viata este un flux, nimic nu ramane. Dar pe moment simti ca un anumit lucru este foarte serios si esti tulburat."

Eu personal cred ca poti ajunge sa fii impacat cu tine atunci cand iti accepti propria moarte, pentru ca daca privesti viata ca pe un joc sau ca pe ceva ireal (cum spune el) nu ar trebui sa-ti fie frica de moarte, iar pentru asta e nevoie de mult munca interioara si nu te poate invata nimeni cum sa faci asta, oricate carti ai citi tongue

Tot Osho spunea :"Dacă adevărul nu este al vostru, atunci nu este adevăr. Pentru a fi adevăr, trebuie să vă aparţină, să provină din experienţa voastră; adevărul nu poate fi împrumutat."

| Cristina12387 explică (pentru Valkyrie95):

Este interesant ceea ce spui, dar am o intrebare: Consideri ca un om care ar vrea schimbare in mod continuu, iar stabilitatea l-ar plictisi sau l-ar innebuni, ar fi realist?

| Valkyrie95 a răspuns (pentru Cristina12387):

Din punctul meu de vedere, nu.Dar este o diferenta intre a accepta schimbarea si a vrea tu schimbare.
Daca faci schimbari continue in viata ta inseamna ca nu ai rabdare sa privesti lucrurile in profunzime si le tratezi superficial.

| Danaella98 a răspuns:

Și uite așa, luând viața ca un joc, ajungi în iad. Face 70 de ani de "fericire" pentru o veșnicie de suferință?

| ioan31o a răspuns:

Interesantă abordare asupra vieții și a problemelor care vin cu ea.
Da, bineînțeles ca se pot vedea așa lucrurile și cu siguranța ai trai mai linistit.

Îți recomand și "Arta subtila a nepăsării" de Mark Manson, conține idei similare.

| Cristina12387 explică (pentru ioan31o):

Am cartea. Am citit din ea. Este interesanta. Multumesc.