| Cristina12387 a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatoarele citate din cartea lui Osho "Bucuria", subcapitolul "Goana dupa curcubeie":
"Daca esti in cautarea fericirii, un lucru e cert: n-ai s-o gasesti. Fericirea e totdeauna un produs secundar. Nu e rezultatul cautarii directe. Se intampla cand nici nu te gandesti- ce sa mai spunem ca nu o cauti? Se intampla subit, din senin, cand faci cu totul altceva decat sa o cauti."
"Cautarea fericirii este un lucru imposibil. Daca iti analizezi propria existenta, vei descoperi ca momentele in care ai fost fericit au fost foarte rare. Intr-o viata de saptezeci de ani daca exista sapte momente care ar putea fi numite momente care ar putea fi numite momente fericite. Insa daca ai avut chiar si un singur moment de fericire, e un lucru sigur, fara exceptie- s-a intamplat cand nu il cautai."
"Incearca sa cauti fericirea si sigur n-o vei gasi."
"Fericirea e ceva care e dincolo de eforturile tale, dincolo de tine. Se intampla cand nici nu te gandesti."
"Fericirea e mereu acolo, insa daca o cauti vei gasi nefericirea. Nefericirea are o anumita relatie cu cautarea, un parteneriat. Cand "cauti", gasesti nefericirea. Iar Declaratia de Independenta i-a dat intregului popor american ideea ca "trebuie sa caute".
Si americanii cauta cu disperare: bani, putere, religie, si alearga prin toata lumea, cautand pe cineva care sa-i invete cum sa gaseasca fericirea."

Ce parere aveti despre ce spune autorul? Argumentati.

3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Simple ganduri si idei filozofice ale unui om.

| Mtoni a răspuns:

Sunt de acord în mare parte. Am căutat și eu mult timp ce înseamnă fericirea și cred că înseamnă bucurie îndelungată. Aceasta bucurie rar poate fi menținută cât trăim pe această lume, și cu mintea sănătoasă, pentru că și tristețea este normală și face parte din viață.

Poate că este mai bine liniștit decât fericit.

| Valkyrie95 a răspuns:

Da, sunt de acord.
In momentul in care cauti/ravnesti la ceva inseamna ca nu esti in echilibru cu momentul prezent - nu accepti pe deplin prezentul si nu traiesti in prezent pentru ca gandurile tale sunt in alta parte. happy
Toti marii intelepti ne spun ca trecutul si viitorul sunt iluzii pentru ca tot ceea ce avem este clipa de acum.
In fond, viitorul este lipsit de sens daca te gaseste "absent", privind incordat dincolo de el in loc sa-l privesti si sa-l traiesti.
Cautarea= nefericire pentru ca te priveaza de tot ceea ce ai cu adevarat - prezentul.