| DenisaNicoletaG a întrebat:

Ai obiceiul sa bei direct din sticle / cutii, si nu din pahar?

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din sticlă beau si din cutii, nu i mi plac paharele, dar tu? Ce varsta ai?

| DenisaNicoletaG explică (pentru CristiDinBucuresti):

Beau si din sticle si din pahar, tot asa, daca simt ceva ce nu e ok, nu pun gura. Am 15 ani, peste 5 luni, fac 16 ani happy

| MihaelaDart a răspuns:

Depinde unde ma aflu, daca sunt la serviciu, numai din sticla, daca sunt prin oras la o terasa din pahar, iar acasa si una si alta. Oricum am obiceiul sa tin langa pat o sticla cu apa, este mai sanatos decat sa tin apa in pahar peste noapte (se strang micro-organisme nu tocmai sanatoase si in plus de asta gustul apei se schimba).

| Drimmero a răspuns:

Din pahar beau de obicei, e cel mai igienic si de bun gust.

| Freya1 a răspuns:

Am sticla mea de suc sau apa de care nu se apropie nimeni si atunci beau doar din sticla bine acasa la mine daca merg la cineva sau undeva din pahar ca nu sunt nesi

| RainmakerX a răspuns:

Evit pe cat posibil sa beau din sticle/cutii.
Beau si din sticle/cutii daca sunt din acelea mici (nedesfacute) sau daca persoanele care au baut inaintea mea sunt persoane pe care le cunosc cat de cat.

| WaterDrop a răspuns:

Din palma de cele mai multe ori.Desi lumea se uita ciudat, nu`mi pasa si dupa o portie buna de frecat piciorul persoanei cu care sunt, imi beau cuminte sucul, iar apoi adorm pe sub masa o perioada.

| Caro34 a răspuns:

NU! Mereu beau din pahar insa dupa ce ma uit sa vad, daca-i cat de cat curat: fara urme de ruj, saliva, detergent... Numai bine!

| Drimmero a răspuns (pentru Caro34):

Asa si eu ))))) sunt pretentios cand e vorba de asa ceva + il miros inainte sa beau, daca miroase a ceva ce nu-mi place, nici nu ma ating de el.

| Caro34 a răspuns (pentru Drimmero):

Bine faci! Sunt extrem de atenta fiindca am luat streptococ si a trebuit sa fac penicilina in vena si de atunci m-am invatat minte. Preventia e mai buna ca boala! Numai bine!

| Drimmero a răspuns (pentru Caro34):

Multi sunt purtatori de boli transmisibile si asta e cel mai nasol, ca nu stii atat tu cat si el. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei din pahar.Din sticla doar daca e a mea.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Poate.

| Daniel9988 a răspuns:

Daca e stilca de jumatate de litru si esti prin oras nu mai stai sa cauti pahare.Sau daca e vorba despre o doza...Dar in cazul bidoanelor si sticlelor din care bea mai multa lume, este de bun simt si igienic sa folosesti un pahar. Spre exemplu eu, care lucrez in spital, pot fi purtator de stafilococ.Vin acasa si beau direct cu gura din sticla de apa,unde recipientul si continutul au direct contact cu cavitatea bucala(da, stiu ca e scarbos, dar se amesteca si cu saliva). Sotia vine si bea si ea din sticla, dar chiar daca pune in pahar, apa a fost infestata.Si mai grav, cu apa aia poate pregati mancarea bebelusului.Stafilococ la bebelus poate duce la deces...Si inca foarte repede.

| DenisaNicoletaG explică (pentru Daniel9988):

Esti doctor? Pai apelez la tine, bine ca mi-ai spus.

| Daniel9988 a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Rezident momentan happy Pai mai ales daca este un bebelus in familie trebuie avut grija din ce recipient procuri apa cu care ii pregatesti mancarea. Poti sa fii purtator a unui virus/a unei bacterii fara sa faci boala pe moment.Nu mai spun de virusul herpetic(care nu-i periculos, dar te mananca cu zile).Sau de hepatite...

| Chernobyl a răspuns:

Uneori cand nu am musafiri la mine beau din sticla.

| TheLovelyGhost a răspuns:

Hello! Stiu ca nu este ce trebuie dar... eu beau din sticla, de obicei