| anonim_4396 a întrebat:

Ai prefera sa ai un milion de dolari sau un milion de prieteni? thinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 milion de prieteni si le cer la toti cate un dolar!

113 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

As prefera 500000 de dolari si 2-3 prieteni f buni si sinceri, deci un echilibru intre bani si cealalta, si sa ai 1 milion de prieteni nici nu ai avea timp de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Faptele mereu demonstrează de ce VORBELE nu înseamnă nimic atunci cand vorbim de prietenie.

Citeste asta: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Prietenie

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok...ce legătură are cu MILIONUL de prieteni? Realizezi ca e fizic si virtual imposibil sa ai un milion de prieteni?
Una e sa fii un artist si sa ai un milion de ascultători loiali, ori să deții o multinațională la care lucrează peste un milion de oameni... asta nu-i face prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Nici nu trebuie sa ai timp, își vor face ei timp pentru tine si te vor face sa zambesti de fiecare data. Eu nu zic ca nu e mai bun un prieten decat un milion, dar decat deloc mai bine un milion, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Pai are legatura cu "milionul de prieteni" fiindca nu trebuie sa le demonstrezi prin vorbe cine esti tu cu adevarat.
O singura insulta adresata lor, cade dintr-o lovitura ideea de prietenie, dar un mic gest acolo, le demonstrezi contrariul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Daca tu îmi esti prieten acum, nu înseamna ca eu sunt proprietatea ta si ma folosesti cand ai tu chef, aia înseamna sluga.Dar legatura de prietenie e una care se simte la inimioara si se formeaza de la primul mic gest facut cu iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am specificat acolo, prietene, bani adevarati nu falsi, si daca sunt adevarati, si prietenii sunt.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

O secunda ai nevoie pentru a recunoaste un prieten din multime, restul timpului este doar boost între prieteni.
Si daca îți sunt de pe acum prieten, si mor maine, poimaine nu mai sunt?

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vise,vise frumoase vise de f mult timp nu am eu pe nimeni de aceea as aprecia foarte mult un prieten bun sau o prietena buna e foarte greu in ziua de azi sa gasezti oameni pe lungimea mea de unda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Asa este, muștele sunt mai multe decat albinele. Succes sa găsești un prieten dupa caracterul tau.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Kiddo, potoleste-te cu explicatiile astea naucitoare si lipsite de orice dram de logica sau ratiune.
Tocmai de aia ti-am dat exemple de "impresii" de prietenie.
Prietenia de care zici tu nici macar nu are loc sa se intample prin fapte. Cat de greu e sa intelegi fix atata lucru? Ori tu chiar ai impresia ca un milion inseamna 100 oameni in alt sistem de numeratie? Prietenia nu inseamna ceva unilateral oricat s-ar minti uni singuri ca asa ar fi.
Dupa mintea ta te uiti intr-o agenda de telefoane si ti-ai facut prieteni... avand o baza de date. Nici n-apuci sa vorbesti cu toti pana renunti mai devreme de cateva sute.
Hai pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Crede-ma, tu nu ai fost niciodata un prieten adevarat, și habar nu ai ce înseamna asta.
Tu ma insulti fara rusine, nu esti un prieten adevarat, si nu poti fi unul.

Prietenia este o conexiune la nivel emotional, nu rational.Ai ratiune sa înțelegi asta? Sau gandesti cu curu?

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu insulti inteligenta multora! Paaa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Nu, eu insult mandria unora! Paa!

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma tem ca treaba cu mandria si "gandit cu curu" sunt doar proiectiile tale. Adica fix tu indemni sa gandesti emotional si nu rational. Si te deranjeaza sa nu poti afirma ceva valid, de altfel n-are cum daca nu e ceva logic.
Iti urez succes cu milionul ala de prieteni... la tine in suflet.
Prietenia nu este unilaterala. Nu te mai minti atat de mult doar pentru ca n-ai tu prieteni. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Ce simti la "corason" nu e logic, evident! Daca tu te-ai fi comportat frumos pe tot parcursul conversatiei, ai fi fost unul din prietenii mei, dar daca tu ma înjosesti, mai poti fi unul?
Si daca un prieten îl faci într-o secunda, într-un milion de secunde câti prieteni faci?

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Sentimentele nu sunt fapte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Dar ce sunt, vorbe?

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt fapte. Adica nu sunt adevaruri.
Daca simti ceva nu implica ca trebuie sa fie si adevarat.
La fel sta treaba cu prietenii. Prietenii nu se fac intr-o secunda pentru ca ai vazut pe cineva scriind ceva frumos pe un website.
Nu stiu cati ani ai...dar poate mai ai timp sa-ti schimbi aceste perceptii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Pai daca nu sunt fapte, atunci ce sunt fratioare?

Ti-am zis, te comporti frumos cu mine, esti prietenul meu, te comporti urat cu mine, esti dusmanul meu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

No ideea e ca prietenii care azisint adevarati miine iti pot baga un cutit in spate. Banii nu devin falsi peste noapte.winking

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Daca ma comport frumos cu tine nu inseamna ca sunt prietenul tau. Initial m-am purtat cumva urat? Te-am intepat doar cand ai inceput s-o dai de gard mai rau.
Emotiile/sentimentele nu sunt fapte. Nu mai face confuzia asta.
Sa simti ceva pozitiv sau negativ nu inseamna ca e un adevar palpabil in realitate.
Deci cum te simti tu nu e realitatea despre presupusa mea rautate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Tu chiar ma provoci batrane.
Ia zi-mi tu mie, cand devine cineva prietenul tau, si prin ce a devenit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai da, dar noi vorbim aici de prieteni adevarati, sau si tu esti fals?

Nu, banii din întrebarea mea sunt foarte adevarati. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Nu o da cu timpul ca timpul e relativ.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Timpul meu e limitat ca sa-ti ofer tie atentie...si asta nu e asa de relativ.
Poti gasi destule "red flags" daca tot iti place sa cauti pe Google si Wikipedia. E mai usor sa raspunzi prin contradictie la intrebarea ta, prin ce nu trebuie sa fie o prietenie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Copilul pana nu plange nu stii ce are, la fel si tu.
Acum înteleg ce înseamna la tine prieten, înseamna cel mai bun prieten, gresesc?
Si timpul este împartit în mod egoist între prieteni, corect?
Mmm...pentru mine ce spui tu este totuna cu un parinte care își iubeste mai mult copilul mic decat pe cel mare.

Lucrurile la mine nu stau chiar asa.
Un prieten îl fac si într-o zi daca se comporta frumos cu mine, si faptul ca se comporta frumos denota ca este, ghici ce? PRIETENOS.
Dar cineva egoist nu poate sa întelega lucrurile în modul asta.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumeschappy

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucrurile la tine nu stau cum trebuie...
Si apoi tot tu o sa revii pe TPU sa intrebi daca mai exista prieteni adevarati. Am vazut scenariul asta de cand e TPU. De la aceiasi indivizi care nu vor sa invete din greseli (ale lor, ale altora, ambele).

Culmea ca vorbind de egoism chiar tu denoti asta cel mai rau.
Si mai folosesti si concepte eronate ca fiind normalitati: "parintele care-si iubeste mai mult unul dintre copii". Faptul ca un copil mai mic are nevoie de altfel de ingrijire nu inseamna ca pe celalalt il iubeste mai putin.
Iar timpul intre prieteni se imparte reciproc. Nu in mod egoist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Tu abia ti-ai facut cont si zici ca ai vazut scenarii peste noapte?
Dupa ce ca esti jignitor, mandru si egoist, mai esti si mincinos?
Nu stiu cine ar sta cu un prieten asa fals ca tine.