| anonim_4396 a întrebat:

Ai prefera sa ai un milion de dolari sau un milion de prieteni? thinking

Răspuns Câştigător
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

1 milion de prieteni si le cer la toti cate un dolar!

113 răspunsuri:
| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, m-ai facut praf ce sa mai.
Ma duc sa cumpar niste hartie igienica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Nu, mai bine du-te si cumpara un loc de veci, si
astupa țărâna din urma.S-a trezit mormantul din mormant pentru o hartie igienica rolling on the floor Dormi somnul cel de veci

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai la friends ma refeream, la best, eu nu pot avea friends daca nu am ce discuta cu ei, ce face cu ei in sens de compatibilitate ma refer, de chestii comune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

LvL Up Cine este cel mai bun prieten al omului?

Atunci care este probabilitatea sa ai un prieten surd, orb, cu sau fara membre în functie de caz?
În cazul tau niciuna, în cazul meu exista șanse.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce mi-as face un prieten surd, orb si fara membre?! Ce rost are?! Nici nu doresc. Daca vreau un prieten vreau pentru sa ma simt bine moral cu el, sa avem ce discuta, ce face, nu aiurea.
El se simte bine cu mine, eu cu el.
Pai cand ma apuc cu unu din ei la programare, trec 4 ore ca popa de habar nu avem habar cand trece timpul, sau la jocuri, ori la discutii de calculatoare si altele, si asta de 22, 5 ani, ca atunci a inceput prietenia.
Alalaltu cand aduce o problema de mate de ma tampeste pai stau si 2 ore sa ma gandesc la ea, il mai intreb, etc. Si asta de 17 ani incoace, ca, cu acela de atunci a inceput prietenia tocmai ca ne descoperisem chestii in comun.

Totu a pornit ca aveam o integrala care nu stiam sa o fac, si stiam ca a facut politehnica. Si de acolo totul, s-a legat de la sine. Cand ne apucam sa discutam de istorie si analiza istorica (de ce s-au intamplat anumite chestii, nu doar ca s-au intamplat si cand), iar nu mai terminam.
I-a zis ma-sa "AOLEU stai pe capul omului ala, nu-l plictisesti?", si pune intrebarea asta in tampenie desi el i-a zis de 101 ori ca nu. Venea si de 3-4 ori pe sapt cate 4-5 ore.

Am pe inca cineva cu care ma intalnesc odata pe saptamana (cand nu era virusul) cand ne intalneam amandoi cu o cunostinta comuna si mai beam un ceai la o terasa, omul ala e cuminte, linistit, inteligent, discutam asa uzuale, dar nu ne vizitam, nu ne intalnim mai des ca se termina discutia repede.
Nu prea avem cine stie ce in comun. Sufleteste omu ar fi okey.
Nu merge! Nu merge sa ma intalnesc asa mai frecvent, sigur ca de fapt am fi prieteni, adica varianta ta cumva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Din nou, din punct de vedere emotional, se pare ca venim din emisfere diferite.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inca ceva, nu am nimic cu surd-orb-si fara membre, dar nu pot comunica, si daca nu pot comunica, nici nu ma pot apropia de omul ala daca e un strain.
Am avut o colega de facultate surdo-muta, si ma intelegeam bine cu ea, insa cu aia faceam la programare ca eram in aceiasi clasa, deci nu e problema.

Si cum ajungi la emotional fara sa incepi cu pasiuni si discutii? Am raspuns la cealalta intrebare, dar ai sters-o vad.
Ca asta am zis la sfarsit acolo, dupa ce ti-am enumerat ca merge prietenie f bine intre orb-vazator, surd-normal, sarac-bogat, urat-frumos, doar surd-orb nu merge. Adica merg alea si afectiv si conversational si pasiuni.

Ce am zis la sfarsit acolo e ca nu ajungi la afectiv aiurea din prima. Din prima va intalniti, discutati, faceti chestii si abia in timp se leaga si afectivul! Nu te deschizi, nu se deschide din prima. Iar daca nu prea aveti in comun chestii, ce intretine relatie? Ca sa se ajunga sa se lege o apropiere sufleteasca?! Ce face sa va intalniti mai des?

Ca pe mine ma irita subiectele tale, pe tine ale mele si nu mai vreau sa ne intalnim! Si nici tu, eu vreau sa ma joc la calc, tu vrei la fotbal, eu vreau la piscina, tu la club, nu ne vom intalni, nu ne vom cunoaste mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Te-am înteles perfect, doar ca, vezi tu, eu sunt altfel de persoana.Îmi fac prieteni nu prin vorbe ci prin fapte, intentii marunte.NU exista nu ai ce vorbi! Cu siguranta exista o gramada de subiecte pe care le puteti dezbate împreuna.

Dar, daca ai putea sa te rezumi la una din cele doua, afectiv ori conversational, care ar fi aceasta? Despre asta e vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Prietenul meu e cainele meu, si el nu vorbește.

Ray, e prietenul tau, daca ar amuți acum, ar mai fi prietenul tau?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la urma stii ceva? Prietenie fara partea afectiva nu se numeste prietenie, cel putin asa cred. Asta trebuia sa fi spus.

Daca sunt doar discutii si pasiuni aia este partener de asa ceva doar, prietenii se si ajuta la nevoie, isi spun problemele, se sfatuiesc, un partener doar de discutii si pasiuni cucu, cu ala te intalnesti, iti faci alea si pa, nu il int de tine personal si nici pe mine de el.

As alege afectivul! Adica cumva relatie doar pe baza personale, discutii reciproce pe probleme personale. Pentru ca afectiv gasesti greu, parteneri de discutii si pasiuni gasesti des.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar ai afectivul de la cainele tau, e f okey.
Ma, daca Ray ar amuti, tot ar fi prietenul meu sincer. Pentru ca la mine conteaza si latura umana, iar el este un om okey din acest punct de vedere. Pentru ca, cum am zis, daca e prieten, inseamna ca am apreciat si felul de a fi, nu doar ca am discutat de unele chestii comune. Altfel ar fi fost doar un partener de discutii si deci daca amutea, nu mai aveam de ce sa am relatie cu el.

| Michaeel a răspuns:

Da-i dracu de prieteni, mai bine sa devin milionar!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea ci doar o intretin. cu un milion de dolari as pleca in SUA pe insulele Hawaii si mi-as trai tot restul vietii linistit acolo.

Eu am avut 2 prieteni pe care ii cunosteam din liceu si cu care am pastrat legatura pana acum dar in urma cu doua saptamani cand si-au batut joc de mine toate legaturiile s-au rupt.
Acum nu mai am pe nimeni cu care sa vorbesc si sa ies pe afara.

1 milion de prieteni zici! hmmm, nu exista asa ceva.
Prietenii sunt buni doar in anumite momente si cazuri dar ce se ascunde in mintea lor numai Dumnezeu stie, acum iti vorbeste frumos si peste 30 de secunde te tradeaza.

Asa cum Iuda la tradat pe Iisus la cina ceea de taina pentru 30 de arginti.

Nu exista prieteni ci numai cunostinte. Daca tie prieten adevarat incearca-l sa vezi cat iti este de loial.

| Mosotti a răspuns:

1 milion de dolari, cumpar ceva apartamente si traiesc din chirii si banii nu se mai duc! Imi las un 200 de mii sa am acolo si de 800 iau apartamente, si am un venit de minim 2000 euro bani in mana, exact un salariu f tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si daca Ray ar fi unul din acei 1000 de prieteni?winking
Dar 1000 de Ray?
I-ai părăsi pentru 1000 de coco?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu as parasi prietenii buni, dar nu sa am un milion, eu la aia ma refeream, ca asa 1-2-3-4 prieteni buni poti avea, nu poti sta izolat nici cu 20 milioane de dolari, poti ajunge sa te sinucizi doamne fereste fara contacte sociale afective, nu aia ca toti stau in curu tau ca ai bani ca sa te serveasca dar rece, ca aia nu se pune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Poti dar nu e regula.
Jesus si-a facut 12 prieteni, deși El avea mai multi, până ce l-au părăsit toti restul și a rams cu 12.
Eu consider că un prieten bun e cand se comporta frumos cu tine, adică doar partea afectivă, cea comunicativă e în plus.
Pana la urma, și cu informația asta, unde o sa ajungem?
Ca se va seca izvorul asta de cunoastere și nu vom mai cunoaște nimic în afara de dragoste.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu consider că un prieten bun e cand se comporta frumos cu tine, adică doar partea afectivă, cea comunicativă e în plus."

Si partea comunicativa pe langa celelalte, ca sa ai contact cu el, sa faceti chestii, discutati chestii impreuna din cand in cand! Altfel contactul este mai rar, lucru care nu e asa bun.
Ca tinem unu la altul e f ok, dar cu prietenii mei ma intalnesc ca am comune cu ei pasiuni si discutii, astea fac sa ne intalnim mai des.
De ex cu unu am calculatoare, internet, masini, cu altul politica, economie, istorie, mate, fizica, cu altul psihologie si viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, am mai vorbit despre asta, și nu am zis ca e rau sa ai si altceva în comun în afara de partea afectivă.
Dar partea afectivă este centrul relației voastre, daca dispare ea, dispare orice formă de comunicare.
Doar prieteni tocilari ai avut la scoala?
Uite ca eu prefer mai bine un prost care ma iubeste decat un destept care ma urăște.
Ce îmi pasă mie de cunoștințele lui sau ale mele?
Cu ce ma ajuta sa cunosc?
Nu vezi ca oamenii cunosc multe și sunt nefericiți, încruntați, supărați, anxiosi..etc
Vorba unui rapper: "Daca stiam mai putine eram mai fericit".
Copiii stiu puține și iubesc mult, și sunt și fericiți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Apropo, când ziceam prost ma refeream sa nu cunoască multe, nu prost care sa vorbeasca în necunoștință de cauză.
Acela e un nebun, fiindcă un prost ar mai înțelege dar nebunul niciodată.
Toti am fost prosti si nebuni câteodată, nebun tot timpul sa nu fii!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai stai ca nu e asa, initial relatia se leaga pe discutii, pasiuni, asta duce la contact mai des cu persoana si abia apoi se ajunge la atasament! Altfel nu prea merge. Deci dupa aia in timp cand omu ala se simte in largul lui cu tine incepe usor sa zica si de problemele lui sau de viata lui, tu de a ta.

Neavand contact cu el decat rar, nu prea se leaga mare lucru, ca nu are cum sa te iubeasca din senin, ca nu e ruda, parinte. Deci nu se va mai ajunge la partea afectiva fara un contact mai des, iar fara discutii, pasiuni comune, contactul este destul de redus in mod automat.

Cum ce imi pasa de cunostintele lui? Ai zis-o si tu, pai daca stie ce nu stiu, invat de la el, sunt omul caruia ii pasa sa stie chestii diverse in viata asta care sa ma ajute. Poate stiu si eu ceva ce nu stie el, el e curios sa afle de la mine.
Plus ca pur si simplu simt nev sa impartasesc discutii si preocupari cu acel prieten! Si el cu mine.

Pai pana sa ajung cu primul prieten sa ne si iubim cum s-ar zice, au trecut ani de zile, la inceput ne vizitam sa discutam de calculatoare si altele, ne gasisem dupa comune ce aveam.
Treptat s-a legat si partea afectiva cand la un moment dat el a avut o problema, nu a zis-o dar am aflat-o eu de la maica-sa, eu stiam si am inceput sa-l intreb ce si cum, deja simteam sa fac asta, dupa aia s-a deschis si el si uite asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am uitat sa îți dau dreptate:
https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/JHN.15.13-15.VDC

Dar tot partea afectivă conteaza cel mai mult într-o relație de prietenie, pentru că fără ea s-ar rupe firul intelect challenge-ul vostru.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai prietenie egal automat si parte afectiva, nu exista prietenie fara asta!
Fara afectiv e doar partener de pasiuni si discutii si atat, aia nu e prietenie, asta clar.