| anonim_4396 a întrebat:

Ai prefera sa ai un milion de dolari sau un milion de prieteni? thinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 milion de prieteni si le cer la toti cate un dolar!

113 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii se schimba in timp. In general, nu poti avea incredere in cineva o viata intreaga, simplu. Cu cit mai multi prieteni ai, cu atit mai mult devine certitudine ca unii dintre ei o vor lua pe aratura in timp...

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, cine zice ala e. Daca e sa ma cobor la nivelul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pot sa am încredere în tine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Numai la copii întâlneam vorbe precum "cine zice ala e", si nu ma îndoiesc ca ai fi unul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pina la proba contrarie, sigur ca da. Uneori nu am nici eu incredere in mine... Depinde de ce e vorba. Daca imi imprumuti bani, poti fi sigur ca o sa ti-i dau inapoi, chiar daca trebuie sa imi donez un rinichi. Daca in schimb ma trimiti cu gagica-ta in club sa ii tin de urit ca tu pleci in delegatie in ultimul moment, nu pot promite ca nu o sa ti-o f&t...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci nu ești de încredere, si nu te consideri. Macar esti sincer si pot sa îmi feresc iubita de hormonii tai rolling on the floor
Sinceritatea pentru mine înseamna totuna cu încrederea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de caz breh. Daca iti promit ca am grija de ea si nu ii desfac ventilul, ma tin de cuvint. Trebuie sa fii foarte atent la ce promit. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Atunci nu esti de încredere si nici sincer.Cand esti sincer nu te ascunzi dupa alte fetishuri, ori în cazul asta oricand poti fi de neîncredere si pe deasupra si șiret.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti recunoaste dintr-o secunda. Intai are loc un dialog, vedem cum ne intelegem si dupa aia daca mei continuam si poate aparea o prietenie sau nu. Intr-o secunda in multime recunosti un partener de sex opus care-ti placa f tare, deci ai confundat chestiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Prietenii adevarati nu îsi ascund unul altuia secretele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu, n-am zis ca recunosti un prieten prin vedere(asa cum faci cu sexul opus), ma refeream aici la un gest cat de marunt l-ar face unul pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Iar, si tu ai adus în discutie dialogul pentru a eticheta un om ca pe un prieten. Ce vrei sa îți zica ca sa deveniti prieteni?

Daca tu te comporti frumos cu mine si eu cu tine, nu suntem ca si prieteni? De unde vine cuvantul "prietenos"? A fi o persoana prietenoasa.
Nu tu ziceai ca daca ma comport frumos, nu jignesc, nu sunt microbist, respect smd pot fi unul din prietenii tai?
Ori cuvinte, ori fapte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nimic de ascuns. Cel mai probabil iti zic dupa aia. Decit sa ti-o babardeasca vreun dubios, nu ai prefera sa fie cineva cunoscut? happy P.S. Nu i-as face eu avansuri, dar nici nu le-as refuza pe ale ei. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si invers cum e?winking

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu ajunge doar sa te porti frumos, aia e proba eliminatorie dar nu ajunge, dupa asta conteaza si sa avem ceva comun de facut, de discutat ca sa necesite sa ne intalnim.
Prietenii mei asa au devenit prieteni, i-am cunoscut in diverse ocazii si dupa aia s-au legat discutii, pasiuni, de aia am zis ca dupa aia afli daca puteti fi sau nu prieteni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Merge si invers, cu conditia sa filmezi daca imi babardesti gagica si sa vad si eu daca prestati corespunzator. tongue Nu sunt suparacios in mod deosebit. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu e de ajuns sa ne iubim unul pe altul, trebuie sa mai avem si ceva în comun?
Pai oricum ceva în comun tot avem, ca ne iubim rolling on the floor
În plus, nu vei fi compatibil cu cineva 100% mereu, vor fi pareri si pareri de fiecare data.

Conform dex prieten=Persoană de care cineva este legat prin relații afective sau prin idei ori principii comune.
Conjunctia "sau" este prin definitie una eliminatorie.Deci poate sa îți fie prieten si prin afectiune si prin idei si principii comune, sau, si, amandoua.

Tu vrei ambele teste, eu vreau unul.
Deci e adevarat si ce spui tu, si ce spun eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca te referi sa împarti amanta ori "parasuta", normal ca nu te vei supara.winking

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietenos si prieten nu inseamna acelasi lucru.winking

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema e ca tu nu ai inteles ce scrie in DEX.
Stii ce lipseste din definitie? Fix legatura de prietenie.
The link.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

LoL.Dar ce înseamma? rolling on the floor

Prietenoasa=Sa nu respinga o persoana nou intalnita; capabila sa isi faca prieteni usor.

Iar, conform dex, prieten=prietenos
prietenos=prieten

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

De aia se explica de ce tu nu esti prea prietenos cu oamenii, fiindca nu ai cum sa îți faci prieteni ușor cu jegul tau de caracter.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dar nu e normal sa avem si comun?! Ce facem? Ne intalnim des sa zicem in prostie cat de mult ne iubim?

Trebuie sa ai discutii si preocupari comune, asa e in orice prietenie, ies impreuna la film, la distractie, fotbal, piscina, sala, altfel nu ai ce face cu acel om.
Aaa poate o prietenie din aia cand te vezi f rar da, asta referitor la definitia doar cu afectiv, dar eu ma refer la o prietenie unde ne vedem macar saptamanal cateva ore daca nu chiar mai des.

De ex eu cu unu din ei am calculatoare, internet, programare in comun, cu altul am politica, economie, mate, fizica.
Cu altul am discutiide psihologie, psihiatrie, nutritie si boli metabolice, diabet, viata, relatii, psihicul uman, psihanaliza.
Si asta ne tine aproape, avem ce discuta la infinit cum s-ar zice.
Trebe combinatie intre afectiv si celelalte, altfel nu merge, o zic din practica.

Si cum subiectele astea-s late, lungi si adanci, nu ne putem plictisi niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai tocmai ca nu ma refeream la best friends, ci la friends.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Impart tot, si pe mama o impart. Da stai, ca asta trebuie' sa discuti cu tata. Amanta or not... puii mei, de aia exista analize si apa calda, ca sa poti sa te imperechezi in voie. happy

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, sunt un jeg si un nesimtit. Sa-mi fie rusine! Ia sa ma car odata de la intrebarile tale. rolling on the floor
Am ajuns pe un site sa rada niste analfabeti functional de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce dilau esti. Esti cel mai dilau prieten adevarat pe care îl cunosc rolling on the floor jur

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Dupa cum vezi, toti au înteles, numai tu nu ai fost acela.Cine e analfabet functional?

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta crezi tu. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

HaHaHa, m-ai facutt sa rad cu lacrimi.
În cazul în care esti analfabet functional nu pot altceva decat sa îți prezint "dovezile oarbe"
Iata-le: "Aaa poate o prietenie din aia cand te vezi f rar da, asta referitor la definitia doar cu afectiv..."
"vise de f mult timp nu am eu pe nimeni de aceea as aprecia foarte mult un prieten bun sau o prietena buna e foarte greu in ziua de azi"(ca tine)
"Eu consider că fericirea nu stă în cantitate, ci în calitate"
"mi-ar ajunge si un prieten dar acela sa fie adevarat si sincer si mie un prieten adevarat si sincer ar pretui mai mult decat toti banii din lume."
"Mai bine un milion de dolari ca nu am nevoie de prieteni ca in ziua de azi toti sunt fatarnici"
(ca tine)
"Mai bine 1 prieten adevarat decat un milion, din care macar jumatate sunt prefacuti."(ca tine)
Restul nu au mai dat feedback, si asta te face sa crezi ca au ramas cu parerea lor de la început?