| JetBlueJet a întrebat:

AJUTOR!

Perioada de tranzitie pentru UK incepe din 1 februarie 2020 si se termina pe 1 ianuarie 2021.
In aceasta perioada, cei care nu detin cetatenie trebuie sa aplice pentru rezidentie temporara, aceasta fiind de 36 luni (ca mai tarziu, dupa ce traiesc cel putin 6 luni in fiecare an din cei 5 ani sa poata obtina rezidentia permanenta).

1) Daca vrei sa aplici pentru rezidentia "pre-settled"(temporara) in momentul de tranzitie, este obligatoriu sa muncesti pe o anumita perioada de timp pe teritoriul UK? Si daca da, dupa cat timp (in care ai muncit pe teritoriul UK) poti aplica?

2)Daca pot aplica (de exemplu) pentru rezidentia temporara dupa 1 luna de munca din cele 3 luni pe care vreau sa le fac acolo pe timp de vara, rezidentia fiind acceptata in cele din urma, va mai fi valabila aceasta si in 2021 dupa ce ma voi intoarce acolo pentru studii in toamna? (perioada in care voi fi plecata din UK fiind de aproape 1 an, din septembrie 2020 pana in vara lui 2021) Adica, poate aceasta expira daca eu nu locuiesc acolo o buna bucata de timp?

3)Din momentul in care ai obtinut rezidentia temporara, cele 36 de luni se "scurg" fie ca traiesti acolo, fie ca nu? (Pentru ca, la rezidentia permanenta NU e nevoie sa stai continuu, ci o poti "capata" doar stand 6 luni in fiecare an din cei 5 ani pe teritoriul Angliei)

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Poti simula daca indeplinesti conditiile ca sa obtii acest statut aici

https://www.gov.uk/......led-status

Sper ca aici sa gasesti si informatiile referitoare la absenta ta de pe teritoriul Uk. Dar mi se pare ca poti doi ani de zile sa nu stai in loco.
Fa oricum simularea aia, e importanta, asa elimini orice dubiu, ca trebuie totusi sa indeplinesti niste conditii pentru a aplica, nu poti sa aplici daca ai ajuns ieri in UK.
Cat despre studii poti aplica oricand, primesc noi,, creiere" ca sa le poata ulterior,, exploata", cu bratele deschise.
Mult succes.

| JetBlueJet explică (pentru FreddieM):

Iti multumesc mult

1 răspuns: