| Superior a întrebat:

Albinele sunt insecte faine,ne dau miere,ele nu vor sa deranjeze omul,doar vor polen si sa faca miere. Dar,ele cand ne inteapa de ce mor? Pentru ca le iese acul,iar acul e lipit de organele interne. Atunci ea de ce mai inteapa? De ce mai e kamikaze? De ce nu incearca sa fuga daca stie ca se supune unui risc? Sau nu stie? E proasta? Nu realizeaza nimic? De ce mai exista,daca se sacifica pentru pentru celelalte albine care la randul lor se sacrifica pentru alte albine care la randul lor se sacrifica pentru alte albine care la randul lor se sacrifica pentru alte albine care la randul lor se sacrifica pentru alte albine care la randul lor se sacrifica pentru alte albine... (infinit). Practic,spre deosebire de un caine care sa zicem ca-si pretuieste viata,sau cel putin are in instinct asta,albinele,ca o insecta ce merita respect si pare diferita fata de inutilele de muste si tantari care au fost facute parca special pentru oameni sa-i **** la cap, de ce nu au in instinct asta?

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Din 5 milioane de albine ale mele printre care traiesc de vo 40 de ani nu inteapa ele asa pe "negandite " pentru ca nu o fac decat daca simt ca pericolul e eminent. Lucru grav e ca, nu numai mierea ne intereseaza, ci mai mult polenizarea care o fac in natura. Sunt intr-un declin de disparitie dezastruos si nimeni nu prea ia masuri pentru asta. https://www.youtube.com/watch?v=dY7iATJVCso&t=443s

| PersonajFictiv a răspuns:

Foarte faine.
Azi m-a muscat una de picior,apoi ghici ce, am omorat-o,am calcat-o si am intins-o pe ciment, am facut o liniuta acolo cu tot ce a iesit din ea, daca ma intelegi.
Da in rest, nicio treaba sunt de treaba albinele astea, baz baz baz.

Da uite si tu ce fac tantarii :

https://www.youtube.com/watch?v=d6uRQ0uslcM