| atraiptatipovestiviata a întrebat:

E URGENT! dau funda! cum omor 2 muste? nu am spray de tantari, am si o fobie pentru orice tip de insecta, am deschis geamul dar nu vor sa iasa. sunt foarte agitate, zboara intruna. Va rog mult ajutati-ma. Nu pot dormi cu bazaitul asta la cap, plus ca am si o mare fobie fata de orice insecte.

Va rog mult ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonima01 a răspuns:

Curiozitatea mea, ca tu nu dormi si ca te-ai apucat de prins muste la 2 noaptea e clar, dar mai doarme cineva din blocul tau? Adica nu-mi inchipui ca in fiecare noapte pe la 2-3 fuge cate unu dupa muste cu aspiratorul si cureaua.
Si eu cred ca r fi frumos sa doarma noatea mai ales tantarii, deci cat ma enerveaza pe mine tantarii, dar nu au fost educate acasa. laughing

11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ai fobii la insecte? deci tu vara stai intr-o bula inchisa ermetic? stii ca vara la orice moment al zilei, indiferent unde te afli ai cel putin 10 insecte mai aproape de 2 metri de tine? laughing. acum esti ingrozit laughing

| atraiptatipovestiviata explică (pentru JohnnyBi):

Primavara, vara si toamna daca ies afara cu haine care nu imi acopera 90 % din piele ma dau cu lotiune impotriva insectelor pe mine. Daca aud bazait in jurul meu am o reactie urata si traiesc cu impresia ca o insecta e deja pe mine, intreb toti prietenii daca am vreo insecta pe mine si nu o vad eu.
Apropo se fobie, poate cu timpul imi va trece, am si o fobie fata de prosti, dar asta e lumea in care traim, trebuie sa ne adaptam si sa ne ferim de ce nu ne face placere si de ce ne este frica, nu ne putem izola.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca ai reusit sa le prinzi azi noapte dar ca sa le prinzi uite ce trebuie sa faci. Iei un ziar impaturit si putin zahar.Pui zaharul pe ...noptiera tot pe un ziar sau ce ai la indemana. Mustele atrase de zahar vor veni acolo(daca sunt muste, nu tantari) si vor intarzia la zahar.Atunci,pui casca pe cap, manusi, ochelari de protectie etc si la lovesti puternic cu ziarul impaturit sau alta scula ce ai la indemana. Apoi strigi tare: Yeeeeeesssss!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

App.Dupa ce le-ai ucis, poti lua o musca in mana sa o studiezi, cu aceasta ocazie iti invingi si teama de muste.Stiai ca desi mustele ne sacaie intr-una, ne bazaie, ne enerveaza crunt, putini stiu cate picioare au o musca? Prinde una, studiaza si vei afla.tongue

| atraiptatipovestiviata explică (pentru anonim_4396):

Le-am omorat pana la urma. Am dat cu deodorant pe ele de la distanta, s-au cam "ametit" ai apoi le-am omorat cu ziarul. In orice caz nu pun mana pe ele sa le "studiez", pentru ca mi frica si sila in acelasi timp. Mersi mult de sfat. Sper sa nu mai apara vreuna, am pus aparatul de tantari si am dat si cu spray de muste pe sitele de la ferestre.

| anonima01 a răspuns:

In primul rand ai face bine sa inchii geamul pentru ca sunt mari sanse sa mai vina vreo doua. Ai vreun plici sau ceva cu care sa poti da in ele? Pliciul este foarte bun, dar daca nu ai putea folosi ceva asemanator cu el.
Bafta!

| atraiptatipovestiviata explică (pentru anonima01):

Mersi. incerc cu o curea mai groasa laughing si... pare amuzant, incerc sa le aspir, sper sa si reusesc, altfel nu pot dormi cu siguranta.

mai astept sugestii.

| anonima01 a răspuns (pentru atraiptatipovestiviata):

Un aspirator?! Pe asta chiar nu am mai auzit-o. rolling on the floor Apropo vezi ce faci cu cureaua, parca vezi ca vei face gauri prin pereti laughingmai bine ai face un sul din ziar.

| atraiptatipovestiviata explică (pentru anonima01):

Incerc cu aspiratorul, dar "fug ca disperatele" si eu dupa ele...Oh mann, m-am tampit la 23 de ani! Sper sa reusesc, altfel chiar nu pot dormi. Ar fi frumos sa doarma naibii si ele noaptea. mersi oricum de sfaturi.

| atraiptatipovestiviata explică (pentru anonima01):

In mod normal dorm si nu am muste.
Azi a fost cald aici, 20-25 grade, niste vecini au facut gratare, etc, si ma gandesc ca au ramas resturi de mancare, au invadat mustele, au intrat in casa.
De obicei pun aparat cu lichid impotriva insectelor, dar s-a terminat.
Putin imi pasa daca vecinii pot dormi sau nu, lor le-a pasat cand au facut gratar + fum, si au lasat si resturi prin iarba, poate mai putin vizibile, ca aici daca lasi gunoaie vizibile te cearta "nenea polițaiu' " ai iti da si o amenda, dar e destul sa fie o bucata de carne cruda mica, mustele se aduna si aduc si microbi cu ele in casa.
Pe una am amortit-o cu deodorant, apoi am omorat-o cu revista, mai am una... sper sa termin pana la 3 treaba. Nu sunt o buna criminala, mai exersez.

| anonima01 a răspuns (pentru atraiptatipovestiviata):

Curiozitatea mea, ca tu nu dormi si ca te-ai apucat de prins muste la 2 noaptea e clar, dar mai doarme cineva din blocul tau? Adica nu-mi inchipui ca in fiecare noapte pe la 2-3 fuge cate unu dupa muste cu aspiratorul si cureaua.
Si eu cred ca r fi frumos sa doarma noatea mai ales tantarii, deci cat ma enerveaza pe mine tantarii, dar nu au fost educate acasa. laughing