| Alecsanndraa a întrebat:

Alte exemple de verbe la trecut in genul : a crescut,a zambit,a plans,a iubit,a suferit,a fost fericit,a primit,a daruit, a...[actiuni pe care la face un om in viata]
multumesc anticipat big grin

Răspuns Câştigător
| Andrada003 a răspuns:

A mers, a plecat, a ajuns, a mancat, a lasat, a terminat, a citit, a vazut, a vorbit, a scris, a iertat, a mintit, a baut, a cantat, a dansat, a venit, a suparat, a inveselit, a calculat, a iertat, a primit, a adus, a gazduit, a rugat, a stat, a asteptat, a lipsit, a imbolnavit, a facut, a gandit, a acoperit, a ingrijit, a spalat, a curatat, a construit, a vopsit, a inlemnit, a pregatit, a impaturit, a ajutat, a ferit, a continuat, a folosit, a trecut, a ghicit, a invatat, a suflat, a dat, a inceput, a avut, a inflorit, a crezut, a intrebat, a raspuns, a gasit, a privit, a ales, a incercat, a repetat, a numarat, a alergat, a muncit, a purtat, a gatit, a inotat..etc...( nu le-am luat dupa internet, ci din capul meu)
daca vrei mai multe informatii scrie pe google verbe la timpul trecut sau ce vrei tu...cel mai bun site este dupa mine wikipedia...
Sper ca te-am ajutat! O zi buna!

4 răspunsuri:
| Andrada003 a răspuns:

Poti sa te gandesti la alte lucruri cum ar fi la ce ai facut azi.

| Andrada003 a răspuns:

Uite altele:
a cumparat, a jucat, a cumpletat, a potrivit, a multumit, a pofti, a facut, a trait ( sau a locuit), a desenat, a luat, a sarit, a simtit, a urmat, a tras, a calatorit, a studiat, a strigat, a comandat, a uitat, a stiut, a pierdut, a intalnit, a platit, a trimis, a scuturat, a stralucit, a aratat, a dormit, a castigat, a pierdut...

| beatrice9849 a răspuns:

>a mancat
>a citit
>a cantat
>a fost trist
>a vazut
>a compatimit
>a invatat
>a vorbit
>a scris
>a mintit
>s-a rugat

| FaraNume123 a răspuns:

A muncit, a lenevit, a citit, a mintit, a cerut, a intrebat, s-a informat...Si multe altele...De exemplu gandeste'te la ce ai facut ieri sau in vacantawinking