| chiftelutacrocanta a întrebat:

Am 1.80 metri, 123 de kilograme si as vrea sa stiu ce exercitii fizice as putea sa urmez ca sa slabesc sanatos 50 de kilograme, dat fiind faptul ca sunt gras si obosesc repede.Cu ce exercitii fizice as putea sa incep ca sa slabesc sanatos 50 de kilograme?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Doar cu exerciţii (ai putea să începi cu mersul pe jos, alergatul, mersul la sală) nu o să reuşeşti. Trebuie să creezi şi un deficit caloric, adică să consumi mai puţin decât arzi.
Dacă ai avea un stil de viaţă vegan, ţi-ar fi mult mai uşor să dai jos surplusul de grăsimi. Baftă! happy

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Si cu o dieta vegana te ingasi, daca manci 2 kg de banane si nuci multe vei fi pe plus cu mult, doar cu legume low carb da alea slabesc

| RAY a răspuns (pentru NOname):

O banana medie are 105 calorii
20 de banane are 2000 de calorii
100 de grame de nuci contin in jur de 600 de calorii
500 de grame si deja esti pe plus

| NOname a răspuns (pentru RAY):

Am spus cumva că n-ar fi aşa?
Am precizat că trebuie să ardă mai mult decât consumă, deci, evident, nu trebuie să exagereze cu numărul de calorii, fie că mănâncă orice sau trece la veganism.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

In momentul in care shaormarul incepe sa taie carnea, deja imi ploua in gura. La voi, la vegani, e tot asa cand cineva tunde iarba?

| NOname a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ha-ha.

| AFR81 a răspuns:

123 kilograme la 1.80 este foarte mult. Nu stiu daca poti sa slabesti 50 kg dupa ureche. Exercitii fizice banuiesc ca iti este foarte dificil sa faci. Te va costa ceva bani, insa daca doresti o metoda sigura si sanatoasa pentru a slabi, atunci du-te, in primul rand, la un nutritionist, apoi fa-ti abonament la sala, iar pe langa, plateste si instructorul suplimentar pentru a lucra cu tine. Astfel vei fi pe mainile unor profesionisti, iar procesul de pierdere a kilogramelor va decurge foarte bine. Eu unul la greutatea asta as avea in vedere chiar si o interventie chirurgicala. In fine, indiferent de metoda pe care o vei alege, iti urez noroc.

P.S. Pe langa numeroasele regimuri de pe Google, vezi ca exista si numeroase site-uri motivationale. Ar fi bine sa arunci un ochi si acolo. Cred ca te vor ajuta mult.

| RAY a răspuns:

Mann esti cam gras sincer, trebuie sa mergi pe jos macar si sa manci mai putin

1 a nu sari peste micul dejun ca apoi
vei manca mai multe alimente high carb
( dulciuri, fast food )
daca manci micul dejun nu vei pofte de high carb
si low carb ( salate, brocoli)
2 daca manci din farfurii mai mici
vei manca mai putin cu 25% mai putin
3 alege alimente low carb (salate, brocoli) si vei consuma
mai putine calorii cu 50% mai putine calorii
calculeaza mereu caloriile din orice aliment
4 calculeaza rata metabolica personala
a tine un jurnal in care sa scrii tot ce manci
a raporta absolut orice manci 100% orice fel de mancare
low carb sau high carb si ce manci intre mese etc
daca esti gras pur simplu esti gras
pentru ca manci ma mult si nu din cauza metabolismului
5 proteinele ( carnea peste, porc, pui )tin mai mult de foame
prea multa carne se depune si ia ca grasime
6 mancarea lichida un fel de supa tine mai mult de foame
ca mancarea solida, mancare facuta la un blinder =robot de suc de fructe
7 o dieta variata inseamna mai multe
alimente mancate vei manca cu 43% mai mult
ca o dieta restrectiva
8 alimentele low fat ajuta la extr ectia
de mai multe grasime lacatate branza, lapte, unt smantana
9 sportul arde grasimile dupa ce l-ai terminat
corpul arde carbo in timpul sportului ca apoi
sa arzi grasime in urmatoarele 24 de ore
10 mai multa miscare chiar si cea casnica
mai multe calorii
arse
11, daca adopti o dieta organismul
se va adapta la ia, cand revi iar
la normal te vei ingrasa rapid
cu cat esti mai slab cu atat
ai un metabolism mai incet
12, fructoza din dulciuri da mai
multa pofta de mancare
13, sport suprima pofta de mancare
14 pentru grasimea abdominala este
important sa facem culturism + cardio
ambele in acelasi timp
15, o dieta sanatoasa trebuie sa includa
carbohidrati=fructe,legume,proteine carne pui,porc,peste etc
grasimi sanatoase =lactate, nuci, alune, seminte etc
low fat, cel mai important este
balantul deficitului caloric sa fie pe minus

| johnnny123 a răspuns:

Poti sa incepi cu exercitiul fizic de a nu mai sta 12 ore pe zi in fata calculatorului.