| stef1290 a întrebat:

Am 18 ani anul acesta pe 21 iulie fac 19...
Am 1, 54 inaltime si 54 kilograme, pot face ceva sa cresc in inaltime?
Eu as vrea sa ma apuc de sala sa cresc masa musculara, par un copil fara aparare in fata celor mai mari si mai solizi.

2 răspunsuri:
| Sorexx a răspuns:

Nu te apuca de sala, cel putin nu acum, sala nu te ajuta sa te inalti. Dar, daca tii neaparat si totusi vrei sa te apuci de sala, neaparat, in paralel sa te apuci de baschet, volei, etc. In general un sport ca te ajuta sa te inalti. Degeaba te definesti la sala daca ramai scund.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din nefericire pentru tine, cel mai probabil inaltimea ta nu se va mai modifica la aceasta varsta, fiindca cresterea ta in inaltime s-a definitivat si va ramane la fel orice ai incerca sa faci. Atat inaltimea cat si forma/alura corpului s-au dezvoltat conform indicatiilor inscrise in informatia generica care a fost transmisa prin intermediul cromozomilor care intra in constituirea ADN-ul tau. Poti doar sa-ti dezvolti musculatura si astfel sa-ti cresti intr-o anumita masura greutatea corporala. Multa sanatate!