| Nohop3 a întrebat:

Am 20 de ani si ma simt oribil in fiecare zi pentru ca nu am viata sociala si simt ca nu traiesc ci doar exist.Am doar cativa prieteni, cu care din pacate nu ies deoarece ori nu sunt in tara, ori isi vad de vietile lor.La facultate nu am reusit sa imi fac prieteni ci doar cunostinte.Eu definesc un prieten ca o persoana care te cunoaste cu adevarat, careia îi pasa de tine si cu care poti impartasi lucruri.Nu sunt antisocial ci din contra, insa n am reusit sa leg mare lucru cu colegii.Este de inteles ca nici pe plan romantic nu o duc prea bine pentru ca n am avut niciodata o prietena, alt lucru care ma roade pe interior.Am problema asta de mai mult timp si nu reusesc sa-i dau de cap.Se apropie sesiunea si eu nu am motivatie sa invat, mai ales ca in ultima perioada numai asta am facut.Am familie insa nu ma inteleg asa bine cu ea si nu prea ma intelege, ba chiar ma simt singur pe lume.Sa ies singur in oras nu prea imi place, ma deprima si mai mult sa vad ca altii se bucura de vietile lor.Inainte mergeam la facultate si mai schimbam o vorba cu cineva, acum este vacanta si iar simt ca ma sufoc de la singuratate.Nu prea am cui sa ma plang si de-asta am scris aici.Stiu cam care sunt solutiile insa sunt obosit sa mai incerc.
Simt ca se repeta aceeasi zi, azi nu am facut mai nimic ai nici maine n-am sa fac.
Mai este cineva in situatia mea sau care a fost?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Înscrie-te în tot felul de grupuri, cercuri și activități în care să cunoști oameni noi. Te poți înscrie voluntar la tot felul de chestii, cunoști oameni și te alegi și cu o diplomă de pus la CV

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai avut niciodată prieteni cu care să comunici? Nici măcar la grădiniță?
Sunt metode de a forma și a găsi prieteni, dar trebuie să îți dorești asta și să acționezi.

| Mosotti a răspuns:

In primul rand, ai dreptate, este f greu sa gasesti un prieten asa cum ai definit, din fericire eu am trei mari si lati care sunt asa ei pentru mine si eu pentru ei. Nu am mai multi ca nu am gasit, si oricum nu as avea timp de mai multi. Nici eu la fac nu prea legam cu colegii cine stie ce discutii, poate ca tie iti place sa discuti, sa faci ceva mai inteligent, iar ei vroiau multa prosteala, nu stiu ce sa zic, ca cine e asa, automat se leaga de ei, tu nu ai ceva comun cu ei de fapt poate.

Exista multe alte preocupari de facut, ai jocuri, ai net, ai filme, emisiuni, documentare, un mers la piscina, la sala, am fost si eu asa si nu aveam treaba, imi vedeam de treaba mea, pe calc poti face si programare si altele, de nu iti ajunge timpul, eu faceam programare, grafica 3D in 3D studio max, ma uitam la TV, nu stiam cand trece timpul, bunica era dincolo, parintii erau in Germania dar nu ma simteam nasol. Ca era bine sa am si un prieten, era corect, dar nu aveam inca, asta prin anul 2000, nu aveam nici gagica, asta la 22 ani. Trebe sa fi acceptabil si fara dependenta de altii, ala e normalul, ca nu fericit, dar cat de cat, tu ai cam picat vad ca.

Dupa aia a aparut primul prieten dar vedea odata pe sapt cateva ore doar, dupa aia a mai aparut unul in vara lui 2003, asta venea des, discutam, exercitam pasiuni comune si era si este f bine si acum dupa 17 ani, normal ca a fost mai bine cu. Iar celalalt eram prieteni de mici ca statea la doua etaje deasupra, dar si el era la treaba lui si nu ne vedeam pe atunci cu lunile sau anii.

Nu ma rodea asa, tu ai ceva depresie de fapt. Lasa-i dracu, invata, fa facultate ca asta te ajuta in viitor, tu crezi ca altii nu mai pot de tine? Tin doliu ca nu au prietenia ta sau a alatora? Ei isi vad de viata, isi gasesc ei apoi si prieteni, gagica chiar daca nu au acum. Ar trebui sa te duci la un medic psihiatru si sa spui asta, ca altfel se duce dracu si facultate si tot. Lasa-le dracu de gagici ca ai timp. Pai eu aveam in clasa multe fete care nu aveau gagii si n-au avut nici la 21 ani, dar nu aveau treaba, chiar ziceau, vreau sa invat, sa-mi fac viitorul si e timp de de toate apoi. Ai casunat si tu asa in prostie pe asta. Toate la timpul lor.

Chiar se zicea, cand te simti singur si abandonat e cam depresie, solitar este altceva, solitarii sunt aia care isi vad de treaba si singuri, isi vad de ale lor si nu au nimic, cum am si un vecin de 70 ani, de 20 si ceva de ani e singur, e mai bine ca multi! Isi vede de pasiunile lui, de de toate.

| mentholinks a răspuns:

Fara actiune nu exista reactiune. Deci trebuie sa actionezi daca vrei sa ai parte de vreo ceva, alfel ai sa te infunzi.