| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor. De ceva timp ma confrunt cu o situatie destul de grea, si nu prea stiu ce sa mai fac. Sunt un baiat de aproape 18 ani si nu am prieteni, nu am cu cine sa ies si nu am avut niciodata o prietena.

Problema mea este ca sunt cam anti-social. Si asta datorita faptului ca in copilarie am avut parte numai de batausi de scoala generala, acei smecherasi de cartier care te umilesc in fiecare zi, tu incercand sa-ti vezi de treaba ta. S-a facut haz mereu pe seama mea, ca sunt "urat". Pentru o buna perioada de timp am avut sub greutatea normala, lucru care am reusit sa-l remediez cu antrenamente la sala. (cat de cat)

Nu ma consider urat, dar nici atractiv. Sunt ingrijit, am rezultate bune la scoala, ma gandesc sa urmez o facultate. Sunt pasionat de domeniul IT. Lumea ma respinge si datorita muzicii pe care o ascult, fiind un impatimit al rock-ului si metalului. Majoritatea persoanelor cu care ma inteleg le-am cunoscut in mediul online, si nu sunt din acelasi oras cu mine.

In prezent stau cam toata ziua pe PC, ma joc si ascult muzica (de cand e vacanta). Mai ies si pe afara, dar singur. Am tot incercat sa socializez dar lumea ma respinge. Am incercat sa-mi fac prieteni pe facebook de la mine din oras, pur si simplu nu merge. Vreau sa cunosc persoane noi si sa-mi fac o prietena. Doar ca ma simt din ce in ce mai stanjenit atunci cand vreau sa socializez, ma simt in plus. Unele persoane le bag doar eu in seama si atunci imi dau seama ca nimeni n-are nici un interes pentru mine, ca sunt doar un cicalitor. Am o dificultate in a gasi subiecte de discutie cu anumite persoane. Nu fumez, nu am vicii, cluburi nu frecventez, deci pot zice ca sunt un baiat "cuminte" care se multumeste cu o plimbare in parc, si care apreciaza lucrurile simple.

De cand sunt la liceu e la fel, nimic nu s-a schimbat. Din clasa ma inteleg doar cu 2 baieti, din care unul iese foarte rar, iar unul nu iese deloc. De la restul am primit deja eticheta de "ciudat antisocial", in grupurile lor de prieteni.
Singura explicatie care o gasesc este ca asta se intampla datorita faptului ca sunt considerat "urat", "roacker satanist", "antisocial". Si datorita "primei impresii", lumea ma respinge, nestiind ce se afla in interiorul meu.

Nu vreau sa ma plang, pur si simplu am simtit nevoia sa ma descarc scriind aici. Astept sfaturi

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
M-a impresionat foarte mult ce ai scris aici, aproape mi-au dat lacrimile...
Ma gandeam la mine... as fi fost exact in situatia ta daca nu as fi avut norocul sa-mi fac vreo 3 prieteni in clasa mea la liceu.
Sunt unii dintre cei mai buni prieteni pe care ii am si vorbim, mergem acasa de la scoala, ne plimbam prin oras si jucam LOL impreuna...
Ma gandeam cum ar fi fost sa nu-i intalnesc si sa raman cu cei din clasa mea...
O sa raspund ceva mai mult intrucat ma regaseam oarecum in ceea ce ai scris. (Nu sunt rocker dar in fine...)
Deci.O sa incepem cu ideile principale.
Ca sa le discutam pe rand.

a.Nu am avut niciodata prietena.
b.Nu am prieteni.
c.Anti-social-batausi
d.Urat, IT
e. Facebook
f.rocker

Scuze caci le-am scris asa doar ca am vrut sa le am la vedere.

a.Deci,sa ma fac inteles.Sa-ti gasesti o prietena in ziua de azi nu este un lucru usor.Nimeni nu este ciudat, doar "diferit". Oamenii din ziua de azi nu pot sa accepte pe cei diferiti de ei si isi fac impresii gresite fata de ei.Pentru a avea o prietena trebuie ori sa gasesti pe cineva ca tine care sa te inteleaga ori sa iti faci intai niste prieteni.

b.In ziua de azi este foarte greu sa-ti faci prieteni.Eu insumi am fost surprins de faptul ca am reusit sa-mi fac atatia prieteni la liceu.Incearca sa socializezi cu persoane foarte timide, care nu au multi prieteni.Aceasta este sansa ta sa-ti faci prieteni.Pe mine colegii ma evita mereu, ma numesc "tocilar infect" caci iau bursa si toate cele, intelegi?
Le este ciuda ca esti mai bun decat ei si se folosesc de pretextul ca "esti diferit" ca sa te evite si sa te raneasca.

c.Te inteleg aici. Eu am facut aproape 6 ani de karate din vina batausilor din generala.Acum nu se mai ia nimeni de mine, doar ma evita intrucat nu au ce sa-mi faca.Nu ma dor impresiile lor despre mine si sa ma bata nu au cum.
Stiu ce zici...multi din ziua de azi se iau de altii pe motive mici, nefondate,
doar asa ca sa se afle in treaba.Acesta nu este un motiv ca sa-i eviti pe toti cei care te inconjoara.

d.Nici pe mine nu ma considera cei din jur un "next top model" dar nici nu m-a facut cineva "urat" vreodata... Consider ca aspetul fizic nu este totul... conteaza mai mult sufletul.
Un urat se poate aranja, poate incerca lucruri noi care sa i se potriveasca, se poate curata, tunde intr-un fel la moda dar un prost va ramane asa pentru totdeauna. Sper ca intelegi unde bat. Mie nu imi pasa de aspectul cuiva, poate decat cel al fetelor...Pana la urma sunt baiat, nimanui nu-i place o fata care nu se ingrijeste.(Daca intelegi ce vreau sa spun.)
Domeniul IT este unul foarte dezvoltat. Felicitari.Si eu sunt la un liceu cu profil mate-info intensiv info.Cu toate acestea nu este un domeniu in care socializezi cu oamenii...o sa devi programator sau cine stie ce, nu ghid turistic pentru a te intalni cu multi oameni.(turisti)

e.Prietenii nu se fac pe facebook.Eu unul urasc acest site.Mi se pare oarecum lipsit de sens.Dai cerere de prietenie tuturor si ei accepta in timp ce in viata reala nici macar nu ii cunosti...Nu imi place, asta e, sunt eu ciudat.Intru atat de rar, am si uitat cand am intrat ultima oara.
f.Si ce daca esti rocker? Incearca sa te imbraci in culori vii... daca te imbraci in negru o sa fii considerat "ciudat", ai incredere, daca faci asta atunci inceteaza...da un ton "optimist" garderobei tale.Sa nu pari un "emo" (scuze.)Sunt multe fete carora le place rock-ul.Nu vad care este problema.

Cam atat pentru moment. Daca vrei atunci am putea sa discutam mai multe in mesaje.
Iti doresc succes si o zi placuta in continuare!

(Ps: Sunt ceva mai mic decat tine, doar ca sa stii...)

-Blytz-

8 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Parerea mea este ca rockul nu trebuie sa te dezavantajeze in vreun fel. Conteaza si langa cine esti. Cercul meu de prieteni are si rockeri, si "ne-rockeri". Eu ascult ce imi place si nu ma judeca nimeni. Daca stai sau nimeresti numai printre manelisti infumurati si frustrati de soarta, gata sa arunce cu pietre nu faci nimic. Iesi afara, chiar si singur. Mergi in vreun parc, poate gasesti pe cineva. Nu incerca sa "hartuiesti". Doar comunica. Ar fi mai usor cautand interese comune. Ma gandesc ca la facultate vei avea colegi cu aceleasi scopuri. Facebook nu e o solutie. Din contra. Te obisnuiesti sa comunici increzator din spatele ecranului iar fata in fata te pierzi. In ziua de azi cam toate fetele cauta ca baiatul sa arate bine, dar nu doar asta conteaza. Daca vrei o fata de calitate, ea va fi atrasa si de fizic, dar si de suflet. Mai mergi la sala, mananca sanatos, lasa calculatorul putin mai usor, schimba ceva la felul in care arati gen tunsoarea daca ti se pare ca e cazul sau stilul vestimentar. De exemplu, fizic, mie mi se pare ok ca un tip sa fie mediu -nu umflat cu pompa steroizilor, sa aiba plete sau par tepi dar nu tunsori de cocalari stricati. As prefera sa se imbrace casual, mai mult blugi, tricou+camasa descheiata peste, skateri. Detaliile nu vin din superficialitate, ci din imaginea fostului meu prieten laughing care mi-a ramas putin in minte.
Totusi, fizicul nu inseamna totul. Conteaza sa fii amuzant, sensibil, protectiv(legat de fete), inteligent dar nu intr-un stil plictisitor ci interesant si convingator. Trebuie sa arati ca iti pasa pentru ca si celorlalti sa le pese.
Totul va fi bine. Nu te mai alarma. Dar lasa facebook-ul si iesi la plimbare.

| anonim_4396 explică (pentru AnonimaOk):

N-am cum sa iti trimit mesaj inapoi, din cauza ca sunt utilizator junior.

| AnonimaOk a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha ok mai vedem

| NoNameo a răspuns:

Poate e un raspuns cam tarziu dar tocmai ce am dat de intrebarea ta pe site. Hm din punct de vedere al genului muzica, si eu ador metalul, si stii care e culmea? Iti gasesti usor o tipa cu care sa fii dar tu sigur vrei pe cineva la care sa tii, nu vrei doar cateva nopti si gata. Pentru asta trebuie la inceput sa vorbesti cu anumite fete care par ok pe facebook daca asta folosesti, dar nu la cele cu nu stiu ce like-uri si mai stiu eu ce, la cele care asculta trupele pe care le asculti si tu, se joaca ceea ce te joci si tu. Si prieteni la fel, trebuie sa ii cauti pe cei ce au aceleasi pasiuni ca si tine, crede-ma prieteni o sa iti faci de nu mai stii cum sa scapi de ei. Si viziteaza barurile de rock din localitatea ta, si crede-ma nu e nimic rau acolo, chiar o sa iti placa, asa ziceam si eu la inceput, sunt rockeri batausi, drogati, etc si a fost chiar opusul(asta acum vreo 7 ani) sau chiar du-te la concerte, uite anul asta ai artmania gratuit la sibiu si nu ai ce pierde, acolo iti faci multi prieteni si chiar si partide de o seara. Trebuie doar sa vorbesti cu oamenii ca tine (stiu e aparent imposibil). Si nu uita, fereste-te de cele ce asculta black veil rahat, si alte chestii mainstream.

| RobertMoon a răspuns:

Nu-ți face griji, totul se va rezolva cu timpul, eu de exemplu când eram în liceu din toată clasa eram prieten cu 4-5 copii, în rest decât vorbeam, nu eram anti-social adică să nu vorbesc deloc, deloc, dar nu eram genul care să râdă la orice glumă, înțelegi ce zic, aveam un aer de superioritate pentru ca așa e firea mea. Mai târziu am regretat când am terminat clasa a 12-a că nu am putut vorbii mai mult, deoarece chiar în ultimele luni de școală, m-am împrietenit foarte mult cu o colegă din clasă și cu alții cu care până atunci îi credeam niște nenorociți. Acum a trecut timpul, ne salutăm când ne vedem sau vorbim pe facebook câteodată, asta daca are curaj cineva să mă salute laughing vezi acum regret că nu am fost mai dechis cu ei, mai ales cu niște fete pe care le credeam tot așa niște panarame, dar am realizat prea târziu că erau niște persoane minunate, iar la sfârșitul școlii de despărțire ne-am îmbrățișat toti și am realizat ce am pierdut. Încearcă să vorbești de fotbal, de ce pasiuni au și cei din jurul tău, să fi un coleg bun să îi ajuți mereu daca îți cer ajutorul indiferent de îți cere un pix sau o foaie de hartie sau să copieze tema. Acum vreau să știu ce părere ai de ce ți-am spus, și dacă mai ai să mă întrebi ceva! :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri

| Kettolix a răspuns:

Ododo ce as vrea sa te imbratisez. Eu as fii fost exact in situatia ta pentru ca in gimnaziala intrasem in depresie, ma taiam faceam box intr-o gasca de batausi, pentru ca am fost mai slaba si anxietatea a pus stapanire pe mine... Dar ca prin mnune cativa colegi, aparent populari in scoala m-au luat sub aripa lor sa zic asa (damn parca scriu o carte, imi vine sa vomit) si am ajuns placuta de colegi. Eram foarte indiferenta dar mereu imi spunea lumea ca sunt extrem de dura pentru o fata. Am avut relatii ciudate (nu amoroase), in gen ma suna un baia la 2 noaptea, vorbeam, imi facea cinste cu inghetata... ma rog pana s-a luat de frate-miu (complicat laughing ). Vrei sa vorbim pe mess? Da-mi mesaj privat happy :*

| ZippiAndrei a răspuns:

Incearca sa schimbi totul la tine. Incearca sa-ti faci alte hobbyuri, schimba-ti lookul aproape in totalitate. Fi mai si tu mai energic, mai vesel. Uite, cand te duci dimineata/la prnz la scoala, cand intri in clasa saluta pe toata lumea tare gen '' Neata tuturor! '' si incearca sa te bagi si tu in vorba cu ei. Baga-te in seama. Spre exemplu daca te impinge un idiot, impinge-l si tu pe el. Nu stiu... Da-mi linkul de la facebookul tau. Poate te ajut cumva.