| ioanamaria2000 a întrebat:

Am 23 de ani si incep sa simt ca mi-am,, ratat" viata. Acum 2 ani am renuntat la Facultatea de Farmacie pentru ca mi-am dat seama ca nu imi placea si ca am intrat acolo dupa presiunile parintilor mei. Acum sunt la o facultate noua, unde ma simt mult mai ok, dar totusi, nu simt pasiunea despre care vorbeste lumea in jurul meu. Simt ca am deja niste regrete deoarece nu am putut sa continui cu dansul, care mi-a placut atat de mult, dar ai mei au trebuit sa ma retraga din cauza situatiei financiare, cu facultatea, majoritatea colegilor mei au absolvit, iar eu sunt din nou boboaca, am pierdut niste ani degeaba, cu faptul ca nu am un grup de prieteni, deoarece m-am tot mutat cu familia din oras in oras si niciodata nu am putut sa leg niste relatii stranse cu cei din jur. Simt ca sunt un om batran in corp de tanar. Mai nou, rudele logodnicul meu, am aflat ca nu ma suporta si ma vorbesc de rau cu orice ocazie. Am început sa sufar si de anxietate generalizata si nu reusesc de multe ori nici sa ies din casa. In ultimii 2-3 ani, viata mea s-a transformat in foarte rau, ma simt depasita si rusinata fata de ai mei, nu am reușit nimic pana la varsta asta. Simt ca orice talent as avea, e prea tarziu sa ma mai apuc acum. Voi ati avut vreodata o perioada de genul in viata voastra?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 23 de ani parintii tai nu mai sunt reponsabili pentru deciziile luate de tine, putand sa te juti singura si sa faci ce facultate ori scoala vrei.
Nu trebuie sa fii intertinuta la facultate, ca poti sa inveti pe rupte, obtinand note/calificative mari ca sa iei bursa de merit si atunci te poti intretine singura, daca esti capabila.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ești tânără. Calmează-te, că ai timp și de a 3-a facultate.
Nu înțeleg totuși cum veniți unii și explicați cât de aproape sau profund sunteți în depresie, dar aveți relație. Un om aflat într-o relație sănătoasă, ar trebui să primească de acolo sprijin mai mult decât suficient, nu ar trebui să ajungeți să vă plângeți pe TPU, ca să vă răspundă anxioșii solo de pe aici laughing

| relian a răspuns:

Vad ai logodnic, ceti mai trebuie prieteni, sau ce-ti pasa de rudele lui, doar nu stai cu aia in pat, ori zi de zi pe marginea santului la povesti.
Cind esti la facultate, cand ai si iubit, pff pai nu mai ai timp nici de parinti, dapai de rudele mai stiu eu cui.

Nu ai realizat nimic pana la anii astia? Asa si ce ai fi vrut sa realizezi? La anii tai sa zicem de abia termini o scoala, o facultate, asa si ce realiziari are un om care termina acum scoala? Nu are nici o realizare, doar ca terminat o scoala, care la majoritatea nu duce nicaeri, nici macar nu vor avea un job pentru meseria la care au facut scoala aia.

Asa ca nu te gindii ca fosti tai colegi deja is angajati la NASA la ONU sau mai stiu eu pe unde si ai ramas tu de caruta laughing

Oamenii care realizeaza ceva in viata is f putini spre deloc, apare rar cate unu de asta sa poata spune ca a realizat ceva.

Iti dau exemple de asa oameni.Musk, se poate lauda ca realizat ceva, a facut ceva pentru omenire, nu direct, dar ceva de care omenirea se va folosi.
Alti is astia ce au facut computere, astea au ajutat enorm civilizatia, dar citi oamenii au adus contributii genul asta?
Putini, asa ca nu te gindi ca tu trebuia sa faci chestii genul asta, poate ca o sa faci, niciodata nu se stie, is unia care la varsta inaintata au venit cu realizari, uneori destul de mari.

Daca pentru tine realizare inseamna un loc de munca, stai linistita, de munca este si va fi mereu, restul sa faci copii la fel, ai timp, esti f tinara si nelinistita laughing asa ca nu dispera.

Daca simti ce spui, inseamna ca nu-ti place sa faci nimic laughing serios, cand ceva iti place, atunci stii ce-ti place, dar tu vad spui ca nici unde esti acum, nu-i de tine.

Atunci spune ce iti place tie.Ai spus ca iti place dansul, dar te pricepi la dans, ma refer nu dopar asa acolo sa fie, te pricepi f bine, gen profesionist?

Eu is de parere ca nici acolo nu te pricepi, faptul ca ceva iti place, aia nu inseamna ca te si pricepi.
Si mie imi plac oamenii care danseaza frumos, dar asta nu inseaman ca ma pricep, din contra is afon la dans, is pe linga total laughing

Asa si tu, incearca sa afli ce iti place, dar la care sa fii si buna, apoi te indrepti spre ramura aia.
Majoritatea oamenilor, au joburi si fac ce fac, pentru asi asihura un trai decent, nu ca trebuie sa realizeze ceva.
Iubitu tau ce a realizat pana acum? Sau parintii tai.Fiecare m, unceste pentru el, sa poata supravietui, si cam la asta se rezuma viata, aia genii apar din cand in cand.

Facultatea aia la care erai e buna, tiar fi asigurat o munca usoara si bani buni.
Asa o sa alergi dupa multe si nimic nu o sa iti placa. Poate ca iti place sa stai sa nu faci nimic laughing cui nu iar place, sau sa faci asa numa ce-ti place, dar fara sa muncesti deloc.
De sar plati jobu asta sa stai, as fi si eu milionar laughing

| Nirvanaaa a răspuns:

Ai 23 de ani, esti la început de drum.
Asta cu pasiunea la facultate, nu știu. Oricât de mult ți-ar plăcea facultatea, ai zile în care nu te duci cu mare fericire sau simți ca nu te integrezi. E destul de normal. Atât timp cât știi ca iei va plăcea meseria pe care o vei avea la terminarea facultății e ok.
Fiecare e cu viața lui nu te compara cu ceilalți.
Cu rudele logodnicului care te vorbesc de rău....stai cu logodnicul nu cu ele. Sa fie sănătoase, ție de ce iti pasa de ce spun ele?
Daca ti-a placut dansul, reapuca-te de el, ca hobby. E o activitate frumoasa și te va face sa te simți mai încrezătoare.
Da, am avut si eu perioade de genul. Toți avem. Important este ca tu sa ai o părere buna despre tine. Dacă nu ai, atunci fa ceva ca sa ți-o schimbi în bine.

| Sportacus123 a răspuns:

Ești tânără. Pentru adulți la 23 de ani ești încă un copil.
Eu zic să te pui serios cu burta pe carte și să nu mai renunți la facultate că te ajută pentru un loc de muncă mai bun.
Succes!

| InAfaraTiparelor a răspuns:

1. Retrage-te in camera sau in parc(loc spatios si pasnic sa fie) si spalati mintea de toate hartuirile psihologice si alte emotii rele care n-au ce cauta.
2. Mai mult timp de calitate cu logodnicul.
3. Plangi cand simti nevoia, loveste un obiect moale daca te apuca furia, scrie intr-un jurnal, spune ce ai de zis indiferent de rezultate(nu injura sau blestema).
4. Refugiaza-te in filme, anime-uri, clipuri optimiste pe YouTube (TikTok nu il recomand, e toxic!)
5. Practica ce inca iti place sau adauga un hobby nou daca simti nevoia de ceva nou.
6. Nu pune presiune asupra ta cu nimic. Ia-le incet pe toate!
7. Consuma un dulce fara a da in exces sau un fruct, un pahar de vin ajuta(consumat moderat desigur).