| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Sunt dezamăgită, supărată, plâng de câteva zile încontinuu.Am avut media 9.60 la bac, am dat la facultatea de automatica si calculatoare, însă nu am intrat(am obținut peste 8)...Am intrat la transporturi, la o facultate la care se dă examen simplu fata de cel de la automatica, iar acolo sunt copii cu media de bac de 6-7, intrând chiar și cu media 5. Sunt disperata, dezamăgită, trec printr-o situație neplăcută.Eu nu îmi doream să fiu intr-un asemenea mediu în care sunt copii care abia au promovat examenul de bacalaureat, care au luat note foarte mici...Simt ca nimic bun nu se întâmplă în viața mea.Visul meu s-a spulberat, nu mai am nicio sansa să fac ce îmi doresc.Ce sa ma fac? Sa încerc să dau la anul la automatica? Nu m-am meditat deloc, niciodată, dar am lucrat.Nu am putut să lucrez din clasa a 9 a, a 10 a, deoarece profesorii de matematică si de fizica îmi puneau note mici deoarece eu nu mă meditam asemenea colegilor mei.La bac am obținut 9.80 la matematica si 9.50 la fizica, iar pentru politehnica nu am putut să mă pregătesc căci nu am știut că voi avea aceste note la bac.

44 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o încercare profesională prin care trebuie să treci... şi nu va fi ultima. Ce nu te omoară, te întăreşte.
Deci, privirea la cer şi reconfigurarea GPS-ului pentru a vedea drumul care îl ai de parcurs în viaţă.
Succes!
Pa, pa.

| RAY a răspuns:

Inteligenta nu se masoara in cate informati deti, inteligenta inseamna creativitate, imaginatie, gandirea logica, cautarea unei solutii, aceste examene sunt pentru papagali, asa trebuie sa se numeasca, desi nu fi trista nu esti papagalita de nota 10, sistemul scolar promoveaza papagali, toilari, cei care au mintea inchisa, asta e Romania

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da vad ca a evoluat problema... oricate intrebari o sa pui pe TPU despre asta, nu o sa te ajute. Ti-am spus, daca vrei cu adevarat incearca sa dai la anul iar. Si pune mai multe obtiuni nu doar una singura. Pana la urma pe orice sectie de automatica intrii (parca sunt 2 sau 3), tot inginer iesi.
Nu mai conteaza motivele pentru care s-a intamplat asta. Daca traiesti in trecut, nu faci decat sa te identifici cu un sine fals, care te macina si te roade. Si poate pare placut uneori, dar in acelasi tip si rau, dar trebuie sa scapi de el.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti sa te duci la taxa la automatica, si tragi tare in primul an ca sa treci de la taxa la fara taxa (se intampla chestia asta pe baza de medie). Daca nu, mergi la transporturi si nu te mai agita din cauza "mediului" pentru ca mi se pare penibila abordarea ta. Media la bac nu spune nimic despre cineva, crede-ma.

| LoveSleep a răspuns:

Mor. La toate întrebările se plânge că e nedreptățită. La toate întrebările își tot compară notele cu notele celorlalți. Cred că are niște probleme psihice, ignorați-o.
Nu te-a apreciat maică-ta destul?

| Iwannabesmart a răspuns (pentru LoveSleep):

La care "toate întrebările", omule? La două întrebări? Nu este vina mea că tu ești un om lipsit de scopuri în viața încât ti se pare deplasat ca o persoană regreta ca nu a ajuns unde își dorește.Cine știe ce om derizoriu ești...lasă comentariile pe net, fă ceva util în viața, caută scopuri, încearcă să le atingi.Nu veni aici să spui că cineva are probleme psihice ca nu este un rahat care să spargă semințe la coltul străzii, lipsit de dorințe, aspirații.Se vede că nu ai avut nicio legătură cu școala.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu lăsa comentarii.

| LoveSleep a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Anul ăsta am terminat automatică și calculatoare, tu nici n-ai intrat. Lmao.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru LoveSleep):

Ai venit să vinzi gogoși.

| minrest a răspuns:

Buna seara. Nu ai luat examenul la Automatica pentru ca este foarte greu, si acolo se duc cei mai buni care vor sa faca informatica; asta nu inseamna ca trebuie sa faci alta meserie! Mergi la alta facultate. La asta din transporturi nu cred ca iesi programator, si oricum e prea slaba. Mergi la Informatica, la Facultatea de Matematica, Universitatea Bucuresti. Dai la anul acolo. Poti sa dai si la Automatica, dar acolo se intra extrem de greu, la mate insa cred ca intri. Mult succes, scumpo, pupa tata manuta mica, care scrie.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru minrest):

Am vorbit cu un băiat care a obținut la bac media 7, 90 si a intrat la automatica, la buget.Cum naiba e posibil ca el să ia la bac 7 si 8 la matematica, respectiv fizica, bacul fiind un examen simplu, iar la admitere, unde trebuie să știi foarte bine, a obținut 8.80 si 9.40? Mi-a spus că a copiat, a pus la întâmplare...sunt atâția care intră pe copiat si pus la întamplare, chiar eu i-am întrebat pe cei din sală câte au pus la întâmplare, ei mi-au spus ca au pus 3-4, dintre care 2-3 au fost corecte.Eu, cu 9.80 la matematica nu am putut intra si a intrat tocmai unul care a luat 7.60.În situația mea este si băiatul de la liceul în care am învățat, care a ieșit primul pe oras.Sunt foarte supărată. Doar pentru că nu am avut noroc, cum au avut acei copii, nu am intrat. Daca răspundeam la doua întrebări, acum eram la automatica! Nu stiu ce sa ma fac...

| eckblume a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Sa te duci pe acelasi profil in alta parte ar fi o solutie. Mergi unde sunt medii mai mari fiindca tu esti ambitioasa. Pastreaza-ti calmul si dorinta de a reusi. Daca nu anul acesta, anul viitor. Vei avea timp sa te pregatesti si mai bine.

| minrest a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Solutia e simpla: Dai examen la anul la Informatica, Facultatea de Matematica si la Automatica, iar intre timp te pregatesti pentru examen. Cat despre ideea ca intri la Automatica cu putin noroc, nu sta in picioare; baiatul meu a intrat, cu vreo zece ani in urma, la Automatica, imediat sub locurile de la buget; nu a putut termina Automatica, caci lucra in paralel ca programator, si a terminat la Informatica, Facultatea de Matematica; si doar baiatul meu este foarte bun. Nu te descuraja, lupta de-abia incepe; gramada pe ei; succes!

| anonim_4396 explică (pentru Iwannabesmart):

"Doar pentru că nu am avut noroc, cum au avut acei copii, nu am intrat"
Sau ca n-ai invatat destul.Zic si eu.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum îți explici ca sunt elevi care au luat la bac, la matematica 7, la fizica 8 si au intrat la automatica? Bacul este simplu, admiterea este dificila, cum sa poată face exerciții cu un grad de dificultate destul de ridicat dacă ei nu sunt capabili să rezolve o ecuație logaritmică sau să calculeze o integrală elementară? Tu poți să faci un fel de mâncare sofisticat dacă nu ești în stare să faci cartofi prăjiți? Ești în stare să citești o carte de specialitate dacă nu ești în stare să înțelegi un amărât de neologism sau o carte pentru toți oamenii? Este simplu să arunci cu piatra ca nu m-am pregătit, ca nu am învățat.Colegii mei s-au pregătit pe toate părțile, au făcut meditații tot liceul si degeaba! Multi mi-au spus că au pus la întâmplare, ca au copiat de la alții, deoarece au stat lângă olimpici.Acele exerciții dificile nu le faci la clasa, pentru că profesorul nu lucrează ce este greu si ce nu cade la bac.

| anonim_4396 explică (pentru Iwannabesmart):

Nici admiterea nu e grea.
Nu îmi explic.Nu trebuie sa îmi explic.N-ar trebui sa-ți pese nici dacă unul cu 4 clase ar fi intrat cu 10.
E absurd sa fii revoltata ca x sau y a luat o nota mai mare ca tine.Fii revoltata ca tu ai luat nota asta.
Nu arunc cu piatra, e adevarul.Nu contează ce au făcut colegii tai, dacă au pus la nimereala sau nu, dacă le-a soptit zâna măseluță.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă rezolvi acele exerciții date la admitere, varianta B, nu cea dată la restul facultăților din cadrul Politehnicii, te cred că este cel mai simplu examen de admitere! Chiar îmi doresc să văd acele rezolvări, să văd ce am de învățat, ce lipsuri am.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru anonim_4396):

Studiezi? Cu ce te ocupi?

| anonim_4396 explică (pentru Iwannabesmart):

Iar te compari cu altii laughing
Dacă nu le rezolv, ce câștigi? Sau dacă prin absurd le rezolv? Nu, n-as putea sa le rezolv, pentru ca nu m-au interesat niciodată.
Studiez, dar nu asta.
"Ușor" si "greu" sunt relative. Daca ma intrebi pe mine, e un nivel mediu.Greu nu este. Daca ar fi,ar intra 3, nu 3000.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca este simplu de ce nu rezolvi? Cum spui că nu e dificil dacă nu ai nici noțiunile elementare? Este penibil ce zici...cum ar fi să spun că e ușor să ajung la NASA, dar eu nu stiu nimic din ce stiu acei oameni, eu sunt zero pe lângă ei.

| anonim_4396 explică (pentru Iwannabesmart):

Si dacă as putea sa rezolv, n-ar dovedi nimic. Poate sunt un geniu si mi se par extrem de usoare si le-as face in 3 minute, dar ele de fapt sunt peste medie.Sau poate sunt o mediocra care se plânge ca-s dificile deși sunt undeva pe la mijloc.
Cum spuneam, vorbim de admiterea la facultate.Nu de NASA, nu de câștigarea unui Nobel.Studiile superioare sunt ceva comun.Nu mai e "wow", nu îți trebuie o inteligenta aparte, cel puțin nu pentru admitere.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, rezolva-le! Poate sunt eu mediocră, iar tu ești un geniu nedescoperit.Dar, din utilizarea termenilor "as putea", "as face","poate", reiese faptul că ești sigură de incapacitatea ta de a le rezolva, faptul că ești conștientă că nu se va întâmpla acest lucru, chiar dacă tu pretinzi că poți face asta.Pur si simplu tu dorești să îmi demonstrezi că sunt incapabilă, ca nu am învățat absolut deloc, iar tu ești marele geniu care le rezolva doar bătând din palme. Daca tot le rezolvi, vreau si eu sa vad rezolvarea, te rog.Pana acum bacul era un rahat, acum, si la cea mai dificilă facultate din tara este floare la ureche.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce facultate ești?

| anonim_4396 explică (pentru Iwannabesmart):

N-am pretins nicăieri ca as putea sa le fac.Nu pot.Sunt paralela cu tot ce presupune admiterea ta.Degeaba îmi spui mie sa le rezolv.Nu concurezi cu mine. Daca as fi vrut sa dau la automatica, probabil le-as fi rezolvat.
Nu am zis nicăieri ca eu as fi un geniu.Ti-am spus doar ca nu sunt grele.Nu pot fi, pentru ca nu sunt concepute cu scopul asta.
Interpretezi tot ce zic in favoarea ta.Nu e o doavada de mediocritate?laughingUnde am spus ca tu n-ai studiat absolut deloc? Sau ca eu as fi capabilă sa le fac?
O sa fiu la Medicina.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, ești paralela.Nu faci matematica, informatica, fizica.Acum înțeleg de ce credeai că examenul este floare la ureche.

| anonim_4396 explică (pentru Iwannabesmart):

Fac fizica, dar presupun ca nu aia care te interesează pe tine.
Nu am zis ca ar fi "floare la ureche".Ci ca nu este greu.

| NLS a răspuns:

Iti inteleg revoltarea, dar crede-ma ca nu se rezolva nimic daca te enervezi sau plangi.
Eu as mai incerca o data la anul, ai sanse mari sa:
inveti si sa intelegi mai mult decat stii acum, daca repeti zilnic.
Si ai sanse sa iei si notele mult-visate la admitere.

| J0B0MAT a răspuns:

Știu cum e să te pregătești pentru o facultate și să fii respins pe nedrept.Not cool, dar din păcate chestia asta se întâmplă mai mereu.
Mai încearcă la anul.Un lucru pe care ți-l dorești tare merită și o a doua șansă, poate chiar mai multe.

| StrongHeart a răspuns:

De ce nu dai din nou anul viitor?

| Iote a răspuns:

Inteleg ca nu e vorba de ce facultate faci ci de mediul in care te invarti. Fite, vedetism, mofturi! Daca nu vrei sa faci carte, de ce te-ai mai inscris la Automatica si calculatoare?

| Iwannabesmart a răspuns (pentru Iote):

Ca să se mire aia care nu înțeleg ce zic alții.

| Iote a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Wow! Pai daca esti asa de desteapta, de ce mai pui intrebari aici?

| Nilsson a răspuns:

Parerea mea umila este sa intri la Automatica la taxa si sa tragi tare sa intri la buget de la anul.
Decat o facultate slaba pe gratis care nu iti va folosi la nimic mai bine una buna cu plata dar care sa iti ofere sanse unei cariere.

| Dalmore a răspuns:

''nu am știut că voi avea aceste note la bac'' = adică ai avut noroc și acum te ofitici și te miri că nu ai intrat din prima la faculta laughing

| Iwannabesmart a răspuns (pentru Dalmore):

Am fost nesigură, asta nu înseamnă că am avut noroc.Am scris exact ce am stiu, nu am copiat, nu mi-a șoptit nimeni si nici nu am primit mai mult decât am meritat! Este o diferență. Trist dacă ai o asemenea gândire.

| Iwannabesmart a răspuns (pentru Dalmore):

Ai o gândire eronată...mi-e milă să spun mai mult de atât.

| Dalmore a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Tu crizezi aici de zici că ți s-a terminat viața pentru că nu ai intrat la o facultate pentru care nici nu te-ai pregătit ca lumea și eu am o gândire eronată? Grow tf up.

| Yurisa a răspuns:

In primul rand, ai luat note mari la bac, brav, bravo, dar din partea ta nu vad niciun gram de judecata, de gandire critica sau de intelepciune. Nu vrei sa fii la o anumita facultate ca sunt altii cu note mai mici decat tine? Ai niste complexe de superioritate grave rau de tot. Este vina altora ca nu ai intrat tu unde ai avut chef? Nu e vina nimanui, este doar vina ta, nu ai invatat destul si nu ai luat admiterea. Simplu ca buna ziua, dai la anul. Cred ca ai fost pupata in bot de toata lumea pana acum si ai fost tinuta numai in brate. Daca nu poti sa infrunti un esec nu esti pregatita sa mergi la nicio facultate, nu esti matura, nu judeci. Ca sa nu mai zic ca nici pentru viata nu esti foarte pregatita. Mai cresti.

| Raducons a răspuns:

Trebuia sa inceri in mai multe locuri B, Brasov, Iasi e ok peste tot, incearca sa te inscrii din nou in toamna poate gasesti cu taxa undeva si daca se mai elibereaza, pentru ca mai pleaca o sa intrii la fara taxa din anul doi.Egreu sa astepti un an, cine stie ce mai e la anul, incearca acum o varianta, rezolva cumva acum.Trebuia sa te inscrii la mai multe variante,calculatoare,electronica, automatica, energetica, sunt cam la fel, materiile sunt asemanatoare.Cu transporturile nu stiu ce vei putea face.In Bv nu e concurenta asa mare ai sanse si la fara taxa, incearca, suna si intreaba

| 1231242 a răspuns:

Ce amuzant, crezi că viața s-a terminat dacă nu intri la facultate amuzant, foarte amuzant, încerci la anul sau te duci la alta, foarte simplu.

| eckblume a răspuns:

Nu poti face contestatie? Ma gandesc ca ar fi putut sa greseasca nota. Asta numai daca tu stii ca ai facut bine...
Zic sa dai din nou la anul. Notele de la bac arata o parte din pregatire. Nu renunta. si nu fi trista: multi intra, putini ies. Norocul va fi trecator. Cei care au dat la nimereala vor avea probabil multe restante daca nu invata cum trebuie.

| christine99 a răspuns:

Cum adica nu mai ai nicio sansa? Se dau examene de admitere in fiecare an, chiar si de doua ori pe an.

| cosmin1324 a răspuns:

Pana la urma ce ai facut? Sunt curios de poveste

| Themis14 a răspuns:

Daca nu ai intrat acum, incerci la anul si vezi ce se intampla. Nu esti nici prima si nici ultima persoana care nu a intrat din prima la facultatea dorita. Nu e relevanta comparatia cu altii, pentru ca e mult mai benefic sa gasesti solutii pentru situatia ta. Mai bine te mai pregatesti un an si mai dai o data admiterea.