| laura64 a întrebat:

Am auzit ca in functie de inaltime, rarefierea aerului schimba punctul de fierbere a apei. Este adevarat sau e o prostie?

Răspuns Câştigător
| myname1s a răspuns:

Dap, este adevarat. "Un efect important al scăderii presiunii atmosferice odată cu creşterea altitudinii, îl constituie punctul scăzut de fierbere a apei. La o altitudine de 5000 m, de exemplu, apa va fierbe la o temperatură de numai 85°C." am scos fragmentul asta de pe:http://www.trascaucorp.3x.ro/meteo.php
si uite si un calculator care calculeaza punctul de fierbere al apei in functie de inaltime:http://www.csgnetwork.com/h2oboilcalc.html
bifezi "what is the local altitude" si scrii acolo la meters o inaltzime si dai calculate. in josul paginii iti va aparea la ce temperatura fierba apa atat in grade Celsius cat si in grade Fahrenheit.
p. s. acum nu stiu daca rarefierea aerului este factorul pentru care apa fierbe mai repede cu cat inaltzimea este mai mare...

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da asa este dar se datoreaza variatiei presiunii atmosferice. Dar diferenta este mica. Iata ce am selectat de pe wikipedia: "Diferenţa de 16, 1 milikelvini (miimi de grad Celsius) este nesemnificativă pentru aplicaţiile tehnice, deoarece datorită variaţiei presiunii atmosferice cu înălţimea o diferenţă de 1 milikelvin se obţine pentru o variaţie a înălţimii de doar 0, 28 m."

| Roby67 a răspuns:

Este foarte adevarat, daca te referi la altitudine.