| Thecurious a întrebat:

Am auzit expresia "romanul se descurca ".
Pe ce este fondata acesta?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe realitatea faptică.
Economia subterană, rata de colectare a impozitelor, eludarea fiscului, furtul de lemne din pădure, contrabanda.

| Freya1 a răspuns:

Ca sunt descurcaret.Ori muncesc,, ori inventează, ori fura etc da tot fac ceva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Propoziția asta nu are niciun sens fără un context, dar dacă se referă la ce mă gândesc eu, probabil e fondată pe faptul că se crede că suntem hoți, că umblăm cu șmecherii, dăm în cap, furăm, băgăm strâmbe, dăm mită laughing orice ca să ne ''depășim'' condiția.

| Thecurious explică (pentru supadeceapa):

Gogupintenogu a intuit sensul

| gogu220 a răspuns:

Este fondată pe principiul că neamţul dacă nu are şurubelniţa sau cheia fixă care să se potrivească nu merge mai departe, pe când românul leagă şi cu sârmă, utilajul să meargă.

| Thecurious explică (pentru gogu220):

Am mai auzit si ca romanii sunt inventivi.