| sabilopod a întrebat:

Am cinci pui de mimoza si frunzele incep sa se ingalbeneasca si sa cada. Am facut ceva gresit?

Răspuns Câştigător
| curiozitatea a răspuns:

Mimoza creste intens primavara si vara. Inflorirea se produce vara. Iarna este bine, dar nu obligatoriu sa fie trecuta printr-un usor repaus, fara ca ea sa-si piarda frunzele.

Se simte confortabil cu caldura moderata. Ii place lumina multa si chiar ceva soare direct. Vara, cand soarele este puternic, se umbreste.

Pamantul se mentine reavan din primavara pana in toamna, insa iarna se reduce udarea. Mimoza apreciaza umiditatea relativa, drept pentru care se pulverizeaza regulat cu apa. Se cultiva in orice pamant fertil si bine drenat.
http://www.gradina-online.ro/Mimoza_A3662.html