| ___jfPN a întrebat:

Am cumpărat niște gogonele murate și sunt foarte sărate cum pot sa le mai desărezi pentru a le putea consuma

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ține-le o zi-două in apă

| relian a răspuns:

Pune in apa, dar nu pe toate. Ia una singura, pune-o intr-un castorn, sau borcan cu apa, dar cit sa o acopere, ori nitel mai putin, tine-o acolo stiu si eu o juma de zi, apoi scoate si mainca, vezi cit de sarata este.
Daca e tot sarata, pune restul la loc in apa si tine-o mai mult, o zi, dupa care maninci iar si vezi.

Cind afli cit timp sa le tii in apa, pui pe toate, le tii cit ai masurat, dupa, le scoti si ai muraturi asa cum iti plac tie.
La fel poti face si cu brinza care este f sarata.

Daca le pui pe toate si le zii o zi doua, risti sa le desarezi prea mult, dupa va trebuie sa le pui iar sare si e mai dificil sa le mai faci cum au fost, ori sa iti placa.