| anonim_4396 a întrebat:

Am divortat in urmr cu 12 ani.Pentru a ma recasatori am nevoie de sentinta de divort, pe care nu o mai am.Este valabila cea pe care a folosito fosta sotie sau trebuie sa am si eu una?
In aceasta perioada se poate face ceva? Trebuie sa merg personal?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Du-te la Tribunal, la Arhiva si cere Registrul cu sentintele din perioada cand s-a pronuntat divortul. Poti cere un duplicat. In Registru vei gasi data si numarul hotararii, ca sa stii exact ce duplicat sa ceri. Oricum, la Arhiva, te va lamuri cineva.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentu a va recasatori e necesar sentinta de divort, pentru a demonstra ca sunteti liber pentru o noua casatorie, asa e la noi la romani, normal ar trebui sa fiti bagati in baza de date pe calculator si numai printr-o mica incursiune pe internet sa se afle situatia dumneavoastra.Nu-mi ramane decat sa va urez casa de piatra.