| kappa a întrebat:

Am eseu despre rolul scolii. vreau si eu niste idei...cu ce ne ajuta scoala?(ma rog...cu ce a trebui sa ne ajute scoala)mersi pentru cele mai bune si multe idei

Răspuns Câştigător
| maxim_6122 a răspuns:

Rolul scolii pentru societatea din ziua de astazi este enorm (daca nu ar mai exista scoala asa cum este ea ma rog pai atunci nu mai stiu ce educatie ar primii\ copii adica noi. ceea ce luam noi de la parinti sint in mare masura deprinderi de viata, dar scoala e acea institutie care da posibilitate copilului sa invete sa obtina ceva informatii, sa_shi puna in functiune si sa_shi acumuleze 'materie" cenusie adica cunostine ceea ce este primordial pentru un copil. scoala e ceva necesar, un loc unde poti comunica cu societate, unde poti sa te afirmi intr_un mod oarecare. rolul scolii este de a da copilui acea educatie de care are nevoie un copil, pentru a fi in pas cu timpul modern. metaforic vorbind scoala e acea institutie care i_ti spune ca Pamintul are forma unei sfere si este sustinut de diferite forte(gravitationala...de atractie soare... pamint) dar nu se sprijina pe trei elefanti, ma rog, mii lene sa, mai scriu dar tema e interesanta