| kappa a întrebat:

Am eseu despre rolul scolii. vreau si eu niste idei...cu ce ne ajuta scoala? mersi pentru cele mai bune si multe idei dau fundita:*

2 răspunsuri:
| Mihai7best a răspuns:

Pai iti ofera o cultura generala pentru viata de matur tongue

| TahionN a răspuns:

Ce scoala? Sistemul nostru de invatamant este prost structurat si insuficient dezvoltat. Rolul scolii (in ideal) ar fi cam urmatorul: Ciclul primar sa te initieze in cele mai elementare cunostinte din materiile/domeniile cele mai importante, reprezinta de altfel si o pregatire pentru urmatorul ciclu.
Ciclul gimnazial are rolul de a te introduce putin mai adanc in materii. Incepe antrenarea eleviilor in a-si finisa cat de cat personalitatea si pentru dezvoltarea unei pasiuni, unei preferinte scolare, fiind tot o pregatire pentru urmatorul ciclu.
Ciclul liceal este mai complex si mai definitoriu in ceea ce priveste alegerile, preferintele unei posibile cariere. In liceu se pune accent pe cultura generala (minimul necesar) in final elevul dandu-si seama ce il pasioneaza.
Asta ar fi in ideal, dar sistemul s-a deformat mult atat din cauza elevilor cat si din cauza profesorilor/ministrilor.