| neanicu a întrebat:

Am fi dispusi noi ca si crestini + Biserica in sine sa il vedem pe Isus Hristos in imaginile din icoane, altfel zugravit decat este in prezent (adica in general o persoana cu un aspect luminos, frumos, ochi albastri, etc)...Credinta este cea care conteaza, evident, NU aspectul fizic al Mantuitorului, dar... Totusi de exemplu cartea Isaia din Vechiul Testament la capitolul 53, il descrie altfel :

Isaia 53

1. Cine a crezut in ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut bratul Domnului?

2. El a crescut inaintea Lui ca o odrasla slaba, ca un lastar care iese dintr-un pamant uscat. N-avea nici frumusete, nici stralucire ca sa ne atraga privirile, si infatisarea Lui n-avea nimic care sa ne placa.

3. Dispretuit si parasit de oameni, Om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit, ca iti intorceai fata de la El, si noi nu L-am bagat in seama

2 răspunsuri:
| pity33 a răspuns:

Nu vad de ce ar trebui schimbat.asa se picteaza de sute de ani, Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui, deci si pe Isus la facut asemanator...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus a fost fiului lui Dumnezeu, bunatatea intruchipata. Ca a fost frumos, e partea a doua. Preotii l-au arata poporului ca fiind asa pentru a explica lumii darurile pe care le primesti daca esti bun.