| RuxandraBianca a întrebat:

„ Dispretuit si parasit de oameni, om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit ca iti intorceai fata de la El, si noi nu L-am bagat in seama.
Totusi, El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu, si smerit.
Dar El era strapuns pentru pacatele nostre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa, care ne da pacea, a cazut peste El, si prin ranile Lui suntem tamaduiti." (Isaia 53:3-5)
Suntem noi oare constienti de dragostea pe care o are Dumnezeu fata de noi?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stiu ca Dumnezeu exista pentru ca vorbesc cu El in fiecare zi. Nu Ii aud vocea efectiv, prin sunete, dar Ii simt prezenţa, Ii simt calauzirea, Ii cunosc dragostea pentru mine, Ii doresc harul. Au existat lucruri care s-au petrecut in viata mea si care nu au alta explicatie posibila decat ca sunt de la Dumnezeu. Dumnezeu m-a mantuit si mi-a schimbat viata intr-un mod atat de miraculos incat nu pot face altceva decat sa Il recunosc ca Tata plin de dragoste.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Dragostea lui dumnezeu pentru oameni e doar o fantezie

| EmaS a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Este doar parerea ta. Eu am gustat din dragostea lui Dumnezeu in fiecare zi.

| RuxandraBianca explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Stii, intrebarea asta era pentru fratii mei crestini happy

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Ok scuza-ma ca am indraznit sa intru in mica voastra lauda... PREAIUBIT FIE DUMNEZEU!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru EmaS):

Si cei care cred in extraterestrii vad ufo zilnic, cei ce cred in fantome spirite. e doar mintea ta, iubita mea ema

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ioan 3:16 - Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ce ai scris tu acolo e o propaganda ieftina, nu are nici o logica. dumnezeu reprezinta puterea absoluta, deci nu e in masura sa faca compromisuri, si nu are cum sa aiba fii

| Maxim96 a răspuns:

Da,un crestin trebuie sa fie constient de dragostea lui Dumnezeu catre oameni.Insa noi nu putem sa-i multumim pentru binele facut, ne lasam indiferenti ca si cum n-ar fi facut nimic.

| RuxandraBianca explică (pentru Maxim96):

Mereu sunt de acord cu tine happy

| Dismally a răspuns (pentru Maxim96):

Cum se manifesta aceasta dragoste fata de oameni?

| ErrorFound a răspuns (pentru Dismally):

Infometandu-i, dandu-le boli, cutremure, furtuni, taifunuri, tsunamiuri, uragane...Dar tine minte, EL ne iubeste.

| Maxim96 a răspuns (pentru Dismally):

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică.

Acesta e cel mai mare act de dragoste a lui Dumnezeu catre oameni.

| Dismally a răspuns (pentru ErrorFound):

Da, ciudata dragoste happy

| Dismally a răspuns (pentru Maxim96):

Asta am auzit-o de multe ori dar cu toate astea nimeni nu o poate explica logic... Si-a sacrificat copilul pentru ce, pentru a obtine supunerea unor oameni? Asta o putea face si mult mai simplu, fara a mai fi nevoie de nici un sacrificiu.

| Maxim96 a răspuns (pentru Dismally):

Nu intelegi! I-a si cerceteaza si apoi o sa-mi dai intrebari stupide.

| Dismally a răspuns (pentru Maxim96):

Te intreb din curiozitate, ai citit biblia? happy

| Maxim96 a răspuns (pentru Dismally):

Da,am citit.

| Dismally a răspuns (pentru Maxim96):

Felicitari atunci, esti unul dintre putinii crestini care au citit-o :)
http://www.youtube.com/watch?v=KGIkPUlj-Fw

| Maxim96 a răspuns (pentru Dismally):

Stiu,acum putini crestini au idee macar in ce cred.
Cine a spus:"Crede si nu cerceta", a fost vrajmas al lui Hristos.

| Dismally a răspuns (pentru Maxim96):

Da, a spus-o Celsus, dar pentru muti dintre crestini se pare ca este o regula happy

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Te rog tine minte un lucru: "IA" se scrie legat. Este verbul "a lua".
Cand intalnesti expresii de genul "i-a pleca pisica" este corect despartit fiindca se refera la "pisica ei a plecat" in acest caz "I" este pronume. Te rog nu mai face aceasta greseala pe cat posibil.

| RuxandraBianca explică (pentru Dismally):

Noi am cazut in pacat odata ce eva si adam au muscat din fructele pomului oprit. pacat=moarte. noi toti am fost osanditi mortii. a trebuit ca un pret sa fie platit.pretul rascumpararii noastre a fost Isus Hristos. a fost singura cale.
„De aceea, dupa cum printr-un singur om a intrat pacatul in lume, si prin pacat a intrat moartea, si astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricina ca toti au pacatuit...(...)
Dar cu darul fara plata nu este ca si cu greseala; caci, dupa cum prin greseala unuia singur, cei multi au fost loviti cu moartea, apoi cu mult mai mult harul Lui Dumnezeu si darul, pe care ni l-a facut harul acesta intr-un singur om, adica in Isus Hristos, s-au dat din belsug celor multi.
Si darul fara plata nu vine ca printr-acel unul care a pacatuit; caci judecata venita de la unul, a adus osanda; dar darul fara plata vanit in urma multor greseli a adus o hotarare de iertare.
Daca deci, prin greseala unuia singur, moartea a domnit prin el singur, cu mult mai mult cei ce primesc, in toata plinatatea, harul si darul neprihanirii, vor domni in viata prin acel unul singur, care este Isus Hristos!
...Astfel dar, dupa cum printr-o singura greseala, a venit o osanda, care a lovit pe toti oamenii, tot asa, printr-o singura hotarare de iertare a venit pentru toti oamenii o hotarare de neprihanire care da viata.
Caci, dupa cum prin neascultarea unui singur om, cei multi au fost facuti pacatosi, tot asa, prin ascultarea unui sngur om, ce multi vor fi facuti neprihaniti.(romani 5: 12; 15-19)

| Dismally a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Adica noi suntem vinovati de un pacat pe care nu l-am comis iar pentru asta a trebuit sa plateasca fiul zeului care ne acuza? happy Este ciudat rau crestinismul asta, chiar ma depaseste... happy

| sabrina103 a răspuns:

Cred ca un crestin in Hristos este. Ceea ce Hristos a facut la cruce demonstreaza dragostea, bunatatea, perfectiunea dar si dreptatea si mania Lui Dumnezeu fata de greselile oamenilor.