| anonim_4396 a întrebat:

Am fost diagnosticata cu hepatita b in organism sanatos de o saptamana. exista vreun tratament naturist/medicamentos pe care il pot urma? mi s-a spus ca nu este transimibil virusul intr-un asemenea caz si ca cel mai probabil doar oranismul meu se poate ajuta pe el. ce sa fac?

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu exista tratamente naturiste pentru virusii hepatici, trebuie sa-ti ajuti organismul sa lupte impotriva lor, prin regim alimentar cum ti-a recomandat cineva mai sus, prin protectoare hepatice. Ce este foarte important, anual fa-ti analize de ficat ( transaminazele) si o ecografie abdominala fiindca hepatitele se cronicizeaza si daca nu le tii sub control, se pot agrava.Multa sanatate!

| perla a răspuns:

Dar hepatita B nu se ia asa usor, ai facut transfuzii sau injectii in ultimul timp? sotul meu a avut si acum e bine dar trebuie mult regim alimentar c-am 1 an si dupa aceea fara prajit, fara gras mult lapte, branza proaspata de vaca si multe fructe.si vezi sa nu te superi cu nimic ca ficatul la suparare cedeaza! multa sanatate!

| hippiemuslim a răspuns:

Hepatita B nu se trateaza.
Iti recomand sa nu iei tratamente "naturiste". Sunt scumpe si la fel de eficiente precum o pastila de zahar. Trebuie sa rezisti, asta e.