| anonim_4396 a întrebat:

Am fost sunat astazi de cineva care pretindea ca face un sondaj in legatura cu serviciile oferite de cosmote. insa mi s-a parut dubios faptul ca m-a intrebat numele, varsta si localitatea. din cate stiu eu, sondajele astea le poti face fara a avea nevoie de asa ceva. voi ce parere aveti? e ceva in neregula cu asta?

4 răspunsuri:
| dana_7218 a răspuns:

Persoanele care sunt angajate pentru a face diferite sondaje iau datele din cartea de telefoane, pe mobil mi se pare aiurea sa te sune sa-ti puna astfel de intrebari. oricum nu mai da nici un detaliu in legatura cu tine, eu am primit un email in care sa dau datele personale inclusiv cnp la brd, nu am completat nimic, si m-am dus a doua zi la banca si mi-au spus ca pot sa primesc astfel de emailuri dar ei nici macar sa nu stie ca de fapt am sau nu am cont la respectiva banca. daca au ceva nelamuriri pot lua legatura cu mine

| albinuta_2886 a răspuns:

Nu cred ca avea nevoie sa iti stie numele, insa varsta si localitatea da. Cand se face un sondaj (de ex la o retea de telefonie mobila) se are in vedere varsta utilizatorilor si zonele din tara in care acestia folosesc cu precadere acea retea sau daca intampina probleme in legatura cu receptarea semnalului in unele zone. Insa rozel nu are dreptate fiindca numerele de telefon de la retelele mobile sunt private si nu exista carti de telefoane cu numere de cosmote spre exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dubios. Persoanele care fac sondaje si care sunt angajate pentru asta cunosc deja numele si localitatea. Se bazeaza pe cartea de telefon. Varsta nu o cunosc neaparat. Nu raspunde la orice solicitari, poti sa dai de persoane rau intentionate. Prudenta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ Albinuta
De unde deduci ca a fost sunat pe mobil? Unde vezi aceasta informatie in intrebare? Sondajele se fac pe linia fixa in general. Altfel cum vrei sa obtina numere care sunt private?