| Thecurious a întrebat:

Am gasit in buzunar o moneda de 50 de bani -marcata cu un tanc si niste revolutionari pe ea.
Am stat si am meditat urmatoarea intrebare: daca regimul comunist nu s-ar fi instaurat in Romania, regele Mihai 1 nu ar fi abdicat, iar monarhia nu ar fi fost abolita, ce s-ar fi intamplat cu dumneavostra?
Ati fi avut alta cariera?
Imi amintesc ca, profesoara mea de matematica si-ar fi dorit sa studieze istoria, insa profesorul ei de istorie i-a recomandat sa nu o faca, tocmai din cauza regimului, care a cenzurat-o (pe ea, istoria ).

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu aș fi avut aceeași carieră. Dar țării nu i-ar fi mers mai bine cu el ca rege. Agreez regalitatea ca modalitate ce coeziune a națiunii în jurul unui simbol. Dar nu cu regele Mihai în fruntea țării. S-a sucit de prea multe ori, ca să fie pe placul meu.