Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

,,Am gresit,imi cer iertare "
Cred ca tuturor ni s-a intamplat sa gresim fata de prieteni sau familie.O vorba spusa la nervi sau cand suntem obositi strica cel putin pentru un moment o relatie. Apoi intervin remuscarile, ne dam seama ca gresim si cautam o cale sa reparam cumva greseala.
Cum procedati in cazul in care faceti o gafa? Cereti iertare celor care i-ati gresit?
E greu sa ne recunoastem greselile?
Voi la randul vostri stiti sa iertati?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Asa e,nimeni nu e perfect.
Celor pe care ii port in suflet ma stradui sa nu le gresesc,dar daca se intampla,sa-mi cer iertare e cel mai putin ce pot face,regret ingrozitor supararea pe care am provocat-o unei persoane dragi si incerc s-o indrept in toate felurile!
Am facut si fac destule gafe (neintentionate evident),dar reactionez imediat cand realizez ca cineva drag mie,a fost ranit de gestul sau vorba mea,nu am incapatanari si obtuzitati stupide!
Si, in general, imi recunosc greselile, nu numai in familie sau fata de persoanele care inseamna ceva pentru mine.
Dar, in viata cotidiana, este deja exagerat sa afirm ca un-doi imi cer iertare sau recunosc ca am gresit.Pentru ca, in fata multor necunoscuti, un dialog care doare sau raneste este de fapt o lupta de orgolii si poate ca ma prinde intr-o clipa in care n-am generozitatea la mine!
Dar fata de prieteni si familie, cer iertare intotdeauna si ei la fel.
Cred ca e una din cauzele starii mele nesfarsite de bine...
happy

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

O greseala recunoscuta e pe jumate iertata.Sunt greseli neintentionate, mici gafe facute la oboseala, nervi...
Poate si schimbarea anotimpului da o stare care te face sa pari alfel... vorbesc la modul general.
In plus doborata de atatea probleme amplifica starea astea.

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ei,micile greseli devin si haioase uneori!
Faci ceva,iti ceri iertare si izbucnesti in ras de prostia ta,noua ni se intampla des asta.
Hai sa-ti povestesc ultima mea gafa...
In toamna fetita mea se intorcea din tabara si trebuia s-o asteptam la gara ca venea cu trenul. Vorbesc cu profesorul insotitor,imi spune in ce gara o da jos si in ziua respectiva,la ora stabilita,suntem in gara,undeva la o ora distanta de casa.
Vine trenul, pleaca, fetita mea nicaieri...
Pun mana pe telefon si sun "unde sunteti?!?", iti imaginezi o mama disperata.laughing
"In tren"
"Pai, n-ati coborat"
"Mai avem o ora pana in L!"
.....Gresisem gara, Angy.Eram tot intr-o gara cu L., dar nu in cea care trebuia.
Nu-ti imaginezi cu ce mutra m-am prezentat in fata sotului meu sa-i spun ca avem de alergat sa prindem copilul in alta gara....am plans de ras, tot drumul.
Dar, spre lauda lui, sotul meu iubit a zburat aproape o suta de kilometri si ne-am recuperat copilul la timp, noroc ca avusese trenul si un sfert de ora intarziere.
Si daca-mi puneam pamant in cap si mergeam in genunchi tot drumul n-as fi crezut sa ma ierte.
Dar m-a iertat.
happy

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Micile gafe. Totul e bine cand se termina cu bine.Copiii isi iubesc si iarta neconditionat parintii, si invers! Si sfertul ala de ora cred ca a fost mana destinului.
Gata, merg la cratita!

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mici?!?
laughing
Asta a fost enorma, crede-ma, ani or sa treaca si n-o s-o uitam!
Niciunul!

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Cu siguranta...laughing veti avea ce povesti la batranete!

41 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Iert destul de greu...iar cand gresesc nu prea sunt genul care vine cu scuze.

Sunt destul de ipocrit aici.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
A gresi este foarte usor/a cere iertare sincer/este mai greu.
Acum depinde si de greseala comisa.
Uite ceva ca un fel de raspuns.
http://mesaje.haios.ro/listeaza_poza.php?lang=ro&id_joke=611&s=mesaje
Imi recunosc vina/greseala/imi cer iertare daca este cazul, dar ceva se rupe cand cineva greseste si o face cu intentie..in fine, a gresi, este omeneste si a ierta este normal si uman.
Eu am un principiu in viata, c el putin de cand sunt mama.
Te iert daca mi-ai gresit, si suntem la fel ca inainte, dar nu te pot ierta daca te legi de ingerasii mei!
Deci toate pana la copilasi.
O zi frumoasa sa ai:)

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Chestia cu,, ranitul sufletului''' e deja alta poveste.Eu ziceam daca iti gresesc persoane dragi sot/ copiii/ prieteni apropati.
E adevarat ca ramnane o rana in suflet, dar cu grija se poate vindeca.
Orice mama e ca,, leoaica''' pentru puisorii ei.

| caramela a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Persoanele dragi gresesc din prea multa iubire, iar eu trec cu bine peste pentru ca nu sunt greseli majore, iar daca prin absurd greseala enorma ar fi infaptuita, ca mama sunt datoare sa iert si sa imi sprijin persoana draga fie sot/mama/frate..de ingerasii mei nu ma pot plange ..inca, si sper sa nu ajung in fata faptului sa iert acea greseala majora.
O zi bunahappy

| Klepto a răspuns:

Daca este sa fiu bun la ceva, atunci la stricat relatii sunt campion incontestabil.
Remuscari dupa ce am comis-o? Desigur ca exista, daca incerc sa repar situatia? As incerca, dar eu nu stric relatii eu le fac pulbere si nu se mai pot salva niciodata, dar mai nou am adoptat un pseudo pansament budist, intr-o alta viata am facut totul cum trebuie.
Le-am auzit pe toate, "mai bine nu te intalneam", "numai rau mi-au facut", "cine n-o pus sa discut cu tine?", etc., pe buna dreptate le merit, este doar o chestiune de timp pana cand o sfeclesc, partea proasta este ca o fac involuntar.Nu este vorba daca o so comit, ci cand. O sa te ridic pe un piedestal, ca tot eu sa te dobor si sa te fac sa te simti mai rau decat la inceput. Dar exista si o parte buna, dupa ce plec de langa cineva, el/ea devine cea mai fericita, era un film in care femeile isi găseau alesul dupa ce petreceau o noapte cu un tip, era ca un fel de angel of love al conceptului angel of death, cam asa sunt si eu.

Se poate vedea ca bam nici-o problema in a-mi recunoaste greselile.

Eu nu pot sa iert. Cand vine vorba de iertat persoane, cazurile sunt mai rare decat o dubla eclipsa. Sistemul meu defect merge asa. Prima data nu conteaza, poate meritam, a doua oara o suport, la fel si cu a treia, la a patra dispar complet si nu ma mai vezi. Inaite sa dispar trantesc o scuza penibila si spun ca o sa revin dupa ceva timp, dar n-o s-o fac niciodata. Asa persoanele cred ca este vina mea si ele o sa se simta bine. Odata ce ai ajuns pe lista mea neagra, nu exista destula apa sa te speli de vina, este definitiv. Increderea mea se castiga usor, dar se pierde definitiv.
Da, da, stiu, "daca te astepti sa fii iertat, trebuie sa ierti si tu", nu ma astept sa primesc iertare niciodata.

| Fatamuntilor explică (pentru Klepto):

Ai multi pe,, lista neagra''?

| Fatamuntilor explică (pentru Klepto):

Stiu......esti prea,, batran'' sa te schimbi'', corect? laughing

| wolder a răspuns:

Imi cer scuze si arat cat imi pare de rau.
La randul meu stiu sa iert si inteleg pe oricine, toti suntem oameni si gresim.

| OnuOnulică a răspuns:

Dar ce tot te interesează așa mult? o.O

| Fatamuntilor explică (pentru OnuOnulică):

Este un subict de dezbatere, draga Ionica!

| neutrino a răspuns:

Nu orice greseala se iarta, iar atunci cand gresesti, scuzele sunt obligatorii.

| Fatamuntilor explică (pentru neutrino):

DACA e vorba de cineva drag (mama, tata copil ) se poate ierta.

| sofisis a răspuns:

Imi e foarte greu sa-mi cer iertare. Sunt o persoana mandra si foarte exigenta cu mine asa ca ideea ca as putea gresi cu ceva ma enerveaza la culme.
Dar cand o comit, o recunosc. Dar nu sunt genul sa-mi cer iertare la nesfarsit. Ti-am zis o data ca imi pare rau. Ti-am zis si a doua oara. Deja a treia oara nu mai spun...pe aceeasi greseala ma refer.

| Fatamuntilor explică (pentru sofisis):

Si un simplu,,, imi pare rau '' e de ajuns.
Dar daca se repeta aceeasi greseala, cred e intentionat.

| sofisis a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ma refeream la faptul ca unele persoane nu se multumesc cu un simplu "imi pare rau". Si vor sa il auda de 10 ori pentru o singura greseala.

| Fatamuntilor explică (pentru sofisis):

Aaaa,asta-i altceva.....si cu siguranta nu merita efortul.

| sublime89 a răspuns:

Mie nu mi-a fost niciodata greu sa-mi cer iertare pentru ceva. Nu prea pot sa inteleg de ce e atat de greu pentru altii sa recunoasca o greseala. Tuturor ni se intampla, mai ales cand trecem printr-o perioada mai proasta.
Da, pot sa zic ca stiu sa iert, pentru ca inteleg ca greselile pe care le mai fac si eu, le pot face si altii.

| Duucu a răspuns:

Cer iertare doar familiei, restul știu că-s un măgar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma urmareste pe viata. nimeni nu intelege cat imi pare de rau pentru ca raman perfid. mereu ma simt neiertat de nimeni, si e groaznic sentimentul.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

A gresi e omeste, a ierta e dumnezeste!
E normal sa-ti para rau ca gresesti, cunosc sentimentul, e frumos sa-ti ceri iertare, dar e si mai frumos sa obtii iertarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele rani dor prea tare pentru a mai putea fi vorba de iertare(in adevaratul sens al cuvantului)-insa aceptarea scuzelor si constentizarea faptului ca celalalt chiar regreta e obligatorie( daca aceea persoana chiar regreta sincer cele facute)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- Persoanele apropiate mă cunosc foarte bine, şi ştiu că atunci când fac ceva ce lor nu le convine, nu o fac cu intenţia de a-i deranja. De cele mai multe ori îmi cer iertare, uneori faţă în faţă, alteori într-un mod tacit.

- Nu, nu mi-e greu să recunosc atunci când greşesc. O fac fără niciun fel de problemă.

- Da, ştiu.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, in primul rand a recunoaste ca ai gresit, nu este tocmai o injosire consider eu, ci mai degraba bunul simt, in care iti recunoasti greseala ta. Iar o greseala recunoscuta, poate fi chiar iertata. Intr-o relatie este chiar nevoie de certuri, recunoasteri si iertari pentru a fi iubirea si mai dulce.

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Da kiss

| Emmett a răspuns:

Da si da si iarasi da in anumite cazuri. Exista parinti care isi rasfata copiii si atunci ei vor avea impresia ca totul e de partea lor. Am colegi de genul asta si nu pun la suflet, dar eu zic ca e foarte urat din partea cuiva sa se poarte ca niste regi care se cred ingeri care sunt in realitate diavoli. Eu, unul, nu stiu ce credeti, dar asta este parerea mea.

| dodoc a răspuns:

Cereti iertare
spune-le ca ai fost un pic suparata si o sa treaca
da eu stiu sa iert clar

| izabela202020 a răspuns:

Da,este greu uneori sa iti recunosti greselile dar e important sa o facem. Eu zic ca nu trebui sa insisti pe moment si sa iti ceri iertare continu chiar daca nu primesti raspuns pentru ca evident si persoana respectiva este suparata sau chiar nervoasa, ar trebui sa o lasa-ti sa se calmeze si siguranta apoi iti va accepta iertarea si va constientiza ca nici tu nu ai vrut sa faci rau. (Sper ca te-am fost de folos )

| PynkLove a răspuns:

Fa cumva, ca si din comportamentul tau sa reiese ca regreti si ca nu o sa se mai repete. gen.
Eu sunt anatomic creata si nu pot sa imi cer iertare din tot sufletul nici chiar cand gresesc, nu imi e rusine, nu imi e teama si mai ales nu din orgoliu, pot sa spun din tot sufletul ca nu o sa se mai repete, ca am gresit stiu, sa dau dreptate omului de langa mine, cand imi cer iertare iese un imi pare rau amarat sau un iarta-ma lesinat.
In functie de greseala facuta este greu sa o recunosti sau nu, din cauza unei greseli pentru care nu mi-am gasit cuvintele de scuze si tupeul sa o recunosc pana in prezent, am invatat ca trebuie sa ma straduiesc sa fiu sincera in totalitate sa nu gresesc nici macar cand am cei mai mari draci, cea mai mare oboseala... in 90 din cazuri imi iese.
Pentru restul de 10 % bag aceasta fata la inaintare si incerc sa nu o mai repet.
http://s173.photobucket.com/......y.jpg.html

Raspuns final Da, dar ai mare grija pe viitor in fata caror oameni gresesti caci odata cu trecerea timpului si repetarea greselilor te poti trezii cu raspunsul negativ al parerilor de rau sau mai rau [ din pcuntul meu de vedere] sa iti spuna omul ca nu s-a mai suparat ca se astepta.

| sweetyandry a răspuns:

Prima de toate ar trebui sa-ti ceri iertare si sa-ti recunosti greseala...Eu am luat o nota proasta, chiar foarte proasta, si nu am recunoscut...A fost mai rau.Eu ti-as recomanda sa-ti ceri scize.BAFTA!

| Fatamuntilor explică (pentru sweetyandry):

Doar dezbatem subiectul, draga!

| sweetyandry a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu doar ti-am dat un sfat, daca nu-ti convine, nu-l aplica.

| CosminRogoz a răspuns:

Când ajungi să îl ierți pe cel ce-ți greșește, înseamnă că înțelegi care sunt lucrurile importante în viață și în ce ar trebui să te implici mai mult... cu toții greșim și cu toții ar trebui să iertăm, nu ne costă nimic!

| Mr098iuip a răspuns:

Cere-ti scuze! Sigur te vor ierta! Uite niste raspunsuri care te pot ajuta:
http://mesaje.haios.ro/listeaza_poza.php?lang=ro&id_joke=611&s=mesaje

| MaryMarik a răspuns:

Trebuie sa ii spui persoanei fix ce ai scris aici(ca ai gresit...).Si normal ca trebuie sa iti ceri iertare.Persoana anumita va admira faptul ca ti-ai cerut iertare.Pana la urma acea suparare nu va tine vesnic. Sper ca te-am ajutat!

| irinaairinas a răspuns:

Depinde ce greseala ai facut, cel mai bine este sa iti ceri scuze si sa arati ca iti pare sincer rau.