| Joker3134 a întrebat:

Am luat niste pastile de la psihiatru imovane, oare au efecte negative?

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu are efect negativ daca nu e luat mai mult decat 3-4 saptamani, poate da ceva somnolenta mai sus, insa altceva nu. Dar daca se ia mai mult timp poate aparea dependenta si toleranta.
Dependenta adica sa nu mai poti fara, toleranta adica sa trebuie sa iei mai mult pentru aceiasi efect, adica sa nu mai dormi decat cu o doza mai mare, deci e riscant Imovane luat prea mult, dar depinde si de doza si de om aici, la unii poate sa nu faca rau niciodata, la altii da, la majoritatea cam da dependenta si toleranta daca e luat mult timp.

Oricum fa cum zice medicul. Ptr ce ti l-a dat? Ptr somn, nu?
Sau?

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Da! Rispen nu rispien. 2 mg sau 4?

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Aha, ia cum zice, desi pentru somn putea sa nu-ti dea din familia aia sa poata fi periculos adica imovane, putea sa-ti dea asa, deci una din variante, luar seara:
50 mg Trittico, sau 50 mg Seroquell, ori 15 mg Mirtazapina, sedarea lor e pentru somn, insa nu trebuia sa sedeze si antipsihoticul adica rispen.
Astea nu-s periculoase si nu dau dependenta si toleranta nici luate a la long.
Si asta prietenul meu medic de pe FB mi-a zis cand am mai avut un caz asa (am poza convesatiei la o adica si iti pot zice si cine e ca nu il deranjeaza), nu sa zica altii ca vb eu aiurea (desi ma pricep destul de bine pe domeniu ca si eu am o depresie).

Dar daca asa a vrut medicul tau, faci cum a zis, sa vedem. Vezi ca rispenul asta mai sedeaza, sa ai grija, si poate urca pofta de mancare, sa nu te ingrasi.
In loc de rispen putea da Abilify sau Cariprazina pentru gandurile alea, ca astea nu sedeaza si fac acelasi lucru.
Zici aici cum te simti sa vedem ce si cum in timp.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nici nu trebuie sa spui de ce, ca stiu si daca nu ziceai, normal ca ai avut un episod psihotic. Asta e antipsihotic.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu a aparut mesaj, trebuie sa mai dau send odata daca nu apare cu verde "mesajul a fost trimis", trebuie sa apara cu verde asta. Aaa, ba da, a aparut.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns:

Orice medicament poate provoca reactii adverse, dar cred ca psihiatrul tau se pricepe mai bine decat noi cand e vorba tratamentul necesar.

Răspuns utilizator avertizat