HepHap
| HepHap a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Un utilizator bine intentionat, alecs871, m-a informat astazi ca Antarctica este o tara. Ii multumesc pentru informatie, nu stiam, dar l-am rugat sa imi spuna si capitala, forma de guvernamant si ziua nationala. Eventual si numele sefului de stat. Fiindca el nu a stiut sa imi raspunda, va rog sa ma ajutati voi.

http://www.tpu.ro/......t-premiat/

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Recunosc, cu lacrimi in ochi, ca am gugalit, ca voiam sa fiu sigura:nu e o tara. E un teritoriu international.
Si, evident ca n-am putut tine pentru mine informatia. Deci, cu altruismul care ma caracterizeaza, i-am impartasit-o si lui alecs871.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cum, nu e ţară? Şi eu care voiam să cer azil politic...

| anad a răspuns:

"Antarctica este regiunea polară din sudul Pământului, care cuprinde continentul Antarctida şi porţiuni din oceanele limitrofe."( Este explicatia din wikipedia ). Articolele despre ea arata :"Al cincilea continent ca mărime, dintre cele şase ale Terrei, Antarctica este cel mai sudic, mai rece, mai îndepărtat şi mai recent descoperit continent "

| costyn162 a răspuns:

Sincer, stiam ca e continent.Si daca e continent nu are cum sa fie si tara. Poate a vrut sa spuna Australia.

| Brigitta a răspuns:

Vai ca nu mai pot de ras laughing

Daca tot e vorba despre Antarctica sa tinem minte ca: Primului biolog din lume care a cercetat viaţa antarctică a fost românul Emil Racoviţă în timpul expediţiei efectuate la bordul navei Belgica. El a rămas în istoria ştiinţei şi ca descoperitorul balenei cu cioc. (Wikipedia)

| Chocolate a răspuns:

De cand dracu e Antartica tara?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca furni in postarea anterioasa, la acelasi subiect, a dezvoltat cu simt de raspundere problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, misto si vreau sa specific ca are dreptate. Deci Hip Hop nu te supara. Are dreptate. Si am sa-ti spun si de ce. Pentru ca Oceanul Inghetat este un lac rusesc si aizbergurile sint submarine. Mai mult de atit, Romania este elicopter si statele din jurul Rusiei, numite si satelite, sint sateliti artificiali ai Rusiei iar tarile baltice sint OZN-uri. Tot pe aceasta cale vreau sa-i amintesc lui narcis13, caruia abia acum i-am vazut postarea de la intrebarea ta despre "tara tarilor", ca nu face diferenta dintre o tara si un stat federal, statul federal fiind o federatie de state asa cum logic ne putem da seama, adicatelea cuprinde mai multe state. Si apropo de federatia rusa, Rusia este o ditamai tara, federatia rusa fiind insa cu totul altceva, fiind vorba de fapt de ditamai Rusia si statele care faceau parte din URSS. Desigur acum URSS nemaiexistind, pentru ca Rusia sa ramina in oarecare masura ceeace a fost odinioara, a hotarit sa formeze aceasta federatie. Deci nu se mai numeste URSS ci federatia scirtz, pardon de explicatie narcis13. Deci Rusia este altceva decit iti imaginezi tu cind mai ai licariri de inteligenta. S-auzim numai de bine si asteptam ca urmatorul presedinte, sa decreteze ca Romania a devenit continent rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va raspunde prin vocea mea, alecs!
Da, invidiosilor si incultilor, este tara!
Capitala e orasul lor, unde au Parlamentul si Guvernul!
Forma de guvernamant, inca necunoscuta voua, e una mixta, na!
Ziua nationala e aleatorie, in functie de data cand presedintele si regele n-au chef de munca, e bine? E singura tara cu mai multe zile nationale, da?
Numele sefului de stat e important? Pentru cine?
Stiti care e greseala voastra? Va bazati pe Google! Mai si calatoriti, oameni buni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monika, e plantatie de bumbac, de aia e totul alb laughing