| albnegru a întrebat:

Am nevoie de exercitii de dictie! Sun sasait si simt multa saliva in gura si ma incurca atunci cand vorbesc. Inainte nu era o problema dar mi-am dat seama ca oamenii se chinuie sa ma inteleaga (nu chiar toata lumea) si sa nu uit am 17 ani nu prea da bine balbaiala la varsta asta

Răspuns Câştigător
| Vi003 a răspuns:

Sunt cateva exercitii care te vor ajuta, si nu-s de pe net...Fa-ti o obisnuinta in a-ti clati gura ( cu apa simpla sau apa si bicarbonat de sodiu) cand pleci de acasa, dupa masa sau de cate ori ai acces intr-un loc ferit, ca sa nu te vada cineva (la toaleta). Daca la calculator ai scaun cu spatar inalt, da-ti putin capul pe spate si sufla intr-un balon invizibil, fa-o cu putere si cat mai mult. Nu uita ca respiratia corecta, cu suficient aer in plamani, este foarte necesara. Poti sa faci acest exercitiu pe pat, in pozitia sezand, cu perna pusa in asa fel incat sa-ti permita acea usoara aplecare a capului spre spate. Acelasi efect il vei obtine daca vei sufla intr-un furtun sau chiar in baloane adevarate. Altceva: rasuceste un servetel si "musca-l" la jumatate, tine-l asa si citeste cu voce tare cateva randuri dintr-o carte. Daca s-a udat din cauza salivei, schimba-l! O jumatate de ora pe zi iti este suficienta. Rezultatele nu vor inceta sa apara. Daca nu esti multumit, margi la centrul de asistenta psihopedagogica din orasul tau si vorbeste cu un logoped sa-ti dea un set de exercitii pe care sa le faci singur (esti baiat mare!) si care sa-ti corecteze dislalia. Inainte de a vorbi in public, cauta sa nu te precipiti atunci cand articulezi sunetele, fii calm, ca, in fond, nimeni nu-i perfect! Ma intreb, de ce parintii tai nu s-au ocupat de tine cand erai mai mic? Sanatate si...capul sus, arata-ti tineretea prin tot ce faci si nu te crampona de acest defect de vorbire.winking