| DragosMarian98 a întrebat:

Buna tuturor.
Am 2 probleme. Sufăr de lipsa de creativitate încă din copilărie.
Știe cineva ceva ce ajuta la îmbunătățirea creativității?
Si doi, am nevoie de niște exerciții de dicție. Am început sa ma bâlbâi tot mai mult. Cred ca si fumatul ca incurca. De cand fumez, produc tot mai multa saliva si parca nu-mi da voie sa vorbesc. Precizez ca pana la varsta de 12-13 ani, vorbeam si citeam perfect chiar și foarte repede.
Fumez de la 12 ani. Acum am 20.

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Trebuie sa te conectezi cu cine esti tu cu adevarat,care este scopul tau pe aceasta planeta,sa introspectezi profund si sa iti pui intrebari multe despre viata.
Depinde in ce vrei sa fii creativ,in desen,in muzica,literatura? in gatit,in programare? Ce domenii te intereseaza? Ce anume iti doresti sa creezi? Cat de bun vrei sa fii in meseria ta? Pune-ti astfel de intrebari.
Iesi in natura,inspira aerul curat dimineata cand rasare soarele,de unul singur si absoarbe linistea,fa-ti planuri de viitor si pune pasiune in orice faci in viata.
Poti sa te inspiri din natura,poti sa te inspiri din creatiile altora,din povestile altora,sa urmaresti ce au facut altii bine si sa incerci sa-i copiezi,ce au facut gresit sa incerci sa nu faci ca ei.
Nu stiu ce sa zic cu balbaitul, trebuie sa-ti depasesti conditia, sa ai incredere in propriile forte si sa vorbesti deschis, tare si clar.
Fumatul nu ajuta, de fapt iti dauneaza mult, probabil stii asta.Lasa porcariile alea ca nu sunt bune de nimic, am fumat 10 ani, stiu ce-ti spun.Pai uite ti-ai dat singur raspunsul,fumatul iti distruge plamanii, iti incetineste respiratia si nu exista niciun beneficiu real, decat ca iti da o senzatie ca esti important, dar aia o poti obtine facand alte lucruri, avand realizari pe plan personal, profesional.Lasa-te de ele, cat mai poti, nu e tarziu.
Si cu creativitatea, ti-am spus, cauta sa te inspiri din orice din jurul tau.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Creativitatea este un talent/ abilitate cu care te nasti, nu pe care o capeti in copilarie sau alt timp din viata.
Daca nu ai avut-o niciodata, nu ai cum sa o pierzi sau sa o recapeti.
Vorbitul si coerenta nu au nimic de a face cu creativitatea!
Dezvoltarea vocabularului folosit se poate face numai prin citit, cat mai mult pe zi, insusindu-ti cunsotinte de orice natura, ca sa poti fii fluent sau chiar elevat in vorbire.
Daca ai probleme cu pronunctia unor sunete sau cuvinte, atunci poti apela la un LOGOPED care va face exercitii cu tine, invatandu-te cum sa pronunti corect si clar.
In ce priveste fumatul si vorbitul in acelasi timp, este ca mancatul si vorbitul in acelasi timp, gura iti este ocupata cu respiratia, deci extrem de greoi sa vorbesti in timp ce fumezi.
De altfel este un gest foarte urat si total inconfortabil, sa mananci sau sa fumezi, in timp ce vorbesti. Fa-le pe rand, asa cum este normal!

| DragosMarian98 explică (pentru Violleta2022):

N-am zis ca vorbesc in timp ce fumez.
Doar ca din cauza fumatului corpul produce foarte multa saliva din cauza ca, după cum bine probabil știi, fumatul te deshidratează.
In ceea ce privește un LOGOPED, de ce sa apelez la el când pot face asta și singur?
Doar ca am nevoie sa stii respectivele exerciții. Exact ce am cerut.
Si cred ca m-ai înțeles greșit și în legătură cu lipsa de creativitate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DragosMarian98):

Din fericire pentru mine, nu stiu cum este sa fumezi, fiindca nu am avut acest viciu niciodata, mi s-a parut prea urat mirositor si prea nesanatos, ca sa mi-l insusesc.
Ideea este: nu viorbii acnd fumezi si nu mai balesti si nici nu te poticnesti la vorbit.
Nu prea stii ce face un logoped, atat vreme cat ai ajuns l avarsta asta si nu ai rezolvat nimic. Ala te invatat cum sa pronunti corect cuvintele, dupa care faci tu acasa, exercitii de dictie.
Din pacate, nu avem un logopoed pe forum si nu-ti poate explica nimeni cum sa vorbesti, prin scris. Ar fii posibil, dar este foarte complicat si nu cred ca sta nimeni sa-ti scrie zeci de pagini aici.
In final, este decizia ta daca vrei sa-ti inbogatesti vocavularul sis a-ti corectezi dicitia ca sa te faci inteles de ceilalti, dar este pacat sa te incapatanezi si sa nu faci nimic, de lene.
Cat despre creativitate, nu te-am inteles deloc gresit, doar nu poti pricepe tu ca aceea o ai din nastere, se cheama TALENT, si nu o poti "inventa" pe parcurs, odata ce creierul tau nu functioneaza la fel ca cei cu talente intr-un domeniu sau mai multe.

| doctorandus a răspuns:

La ce-ti trebuie creativitate? Nu sunt toti facuti sa fie actori, pictori sau poeti.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Creativitatea este o abilitate și o trăsătură a unor oameni, nu o poți dobândi prin muncă etc, însă poți învăța să te relaxezi și să îți găsești noi abilități și competențe. Legat de problemele verbale îți recomand un logoped, bâlbâiala ascunde o problemă în spatele ei