| Alexino02 a întrebat:

Buna ziua! In cazul unei cauze disjunse, pentru partaj, dintr-un proces de anulare a unui act notarial de mostenire, procesul disjuns, cu partajul, poate incepe daca nu e o hotarare definitiva al primului proces. Mai exact, s-a dat o rezolutie la primul proces, dar se poate face apel. Cauza disjunsa va fi amanata de catre judecatorie? Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procesul de partaj nu poate incepe pana cand nu se termina procesul in care se solicita anularea actului notarial de mostenire si probabil se solicita si stabilierea mostenitorilor si a catei-parte pentru fiecare.
Este asa fiindca partajul se face in functie de mostenitori si cota-parte.
Asa fiind judecatoria va suspenda cauza privind partajul pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti din primul proces.

| Alexino02 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc. Reprogramarea partajului il face judecatoria sau trebuie facuta o cerere de avocat. Mie mi-a dat dreptate in primul proces dar exista cape de apel in 30 zile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexino02):

Daca procesul se suspenda reprogramarea o vei cere tu, imediat ce ai hotararea definitiva din primul proces.
Nu are rost ca instanta sa tot amane, purtandu-ga degeaba la nu stiu cate termene, mai ales daca oponentul ataca hotararea primei instante.